Vlakové spojenie Šaľa - Neded od decembra nefunguje. Železničnú trať s vyše 100-ročnou tradíciou nahradil autobus.
ŠAĽA. Občianska iniciatíva O doprave rozbehla petíciu, v ktorej žiadajú od vlády okrem iného aj zachovanie železničných tratí. Jednou z nich je aj Šaľa-Neded s vyše 100-ročnou tradíciou.
Vlaky sa využívali málo
Čangó je ľudový názov pre železničnú trať Šaľa – Neded. Názov dostala podľa toho, že súprava premávala na trati pomaly a len jedným smerom. Po zastavení osobnej prepravy vo februári 2003 bola trať o niekoľko mesiacov opäť obnovená.
Od 12. decembra minulého roka vlakové spojenie Šaľa – Neded nefunguje. Namiesto neho prevádzkuje Železničná spoločnosť Slovensko autobusový spoj. Spoločnosť pristúpila podľa jej hovorcu Alexandra Buzinkaya k zmene preto, lebo vlakové spoje sa na tejto trati dlhodobo málo využívali a ich prevádzka tak bola ekonomicky neefektívna.
Koordinátor Občianskej iniciatívy O doprave Tomáš Samko hovorí, že tento stav spôsobili nepriaznivo nastavené cestovné poriadky. Je presvedčený o tom, že ak by sa upravili časy autobusových a vlakových liniek tak, aby sa navzájom neprelínali, ľudia by začali opäť využívať vlakovú dopravu.
„Na tejto trase v nich už nemal takmer kto cestovať, spojení bolo málo a jazdili mimo špičky. Keď prišiel ranný spoj z Nededu do Šale, rýchlik do Bratislavy dve minúty predtým odišiel, ale ak ľudia použili autobus, stíhali ho. Prečo sa neprispôsobil vlakový cestovný poriadok tak, aby ľuďom vyhovoval, ale ostal nemenný niekoľko rokov?“ pýta sa Samko.
„Problém nedostatku cestujúcich mali aj České dráhy. Na niektorých tratiach, ktoré chceli zrušiť, zvýšili počet vlakov, zlepšili cestovný poriadok a podarilo sa im vrátiť ľudí opäť do vlakov,“ hovorí Matej Ferencei. Tento týždeň by mal začať so zozbieravaním petičných hárkov z obcí, ktorých sa trasa týka. Starostovia a obyvatelia Diakoviec, Tešedíkova, Žihárca, Vlčian a Nededu podľa jeho slov petíciu podporujú a zasadzujú sa za obnovenie trate Šaľa – Neded.
„Bolo by dobré, ak by sa Šaľa zahrnula do integrovaného systému dopravy, ktorý sa plánuje spustiť. Na marcovom šalianskom zastupiteľstve predložím návrh, aby o tom s kompetentnými rokovali. Ak vyjadria podporu, išli by sme na zastupiteľstvo Nitrianskeho samosprávneho kraja,“ dodáva študent 4. ročníka.
Petícia potrvá ešte asi mesiac
Ministerstvo dopravy považuje trať Šaľa – Neded za vysoko stratovú, pretože je málo obsadená nielen v osobnej, ale aj v nákladnej doprave. „Každopádne naším záväzkom je, aby pri prípadnom rušení tratí nebola obmedzená dopravná obslužnosť obcí, teda aby sa ľudia dokázali dostať tam, kam zvykli aj predtým,“ vraví riaditeľ odboru pre vzťahy s verejnosťou Ľubomír Tuchscher.
Celoslovenskú petíciu, ktorá sa zaoberá rôznymi problémami v doprave, chce Občianska iniciatíva O doprave predložiť Úradu vlády SR. Petícia by mala skončiť do mesiaca.