Rodičov inšpirujú najmä latinskoamerické telenovely. Svojim deťom dávajú exotické mená. Pred rokmi bodovala aj filmová klasika. Mamička z Nitry chcela pomenovať svojho syna Winnetou. Na matrike neuspela.
NITRA. V nitrianskej nemocnici sa tento týždeň narodil Onur Lakatoš. Zrejme je prvý na Slovensku, kto dostal meno po hrdinovi z tureckého seriálu Tisíc a jedna noc.
Matrikárky očakávajú, že časom pribudne aj nitrianska Šeherezáda. Dievčatko s týmto menom (v maďarskej verzii) už majú v Košiciach aj Nesvadoch, okres Nové Zámky. Obe prišli na svet vo februári. Zaujímavé je, že Šeherezédé z Nesvád sa tiež volá Lakatošová, rovnako ako Onur.
Onurovu mamu hľadala polícia
Onur sa narodil 1. marca vyše hodinu po polnoci. Jeho mama Svetlana (24) žije vo Svätoplukove, trvalý pobyt má v Nových Zámkoch. Onur je jej piatym dieťaťom.
„Hrozne rada pozerám seriál o Šeherezáde. Rovnako tak sa mi zapáčilo aj meno hlavného hrdinu,“ povedala v stredu novinárom šťastná mama. O deň neskôr však nechala Onura v nemocnici samého. Popoludní vraj povedala sestričkám, že ju gynekológ pustil domov.
„Tvrdila, že synovi v piatok prinesie materské mlieko,“ povedali nám v nemocnici. Nedovolený odchod mamičky nahlásili na polícii. Tá Svetlanu vypátrala už o niekoľko hodín v Svätoplukove a dopravila ju späť k synovi.
Mladá žena vraj policajtom povedala, že sa doma musela postarať o ďalších potomkov. Hrozilo jej trestné stíhanie, no po výsluchu na polícii si môže vydýchnuť. „Nebude stíhaná za opustenie dieťaťa,“ povedala nám policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.
S Mášou neuspeli, s Džesikou áno
Na nitrianskej matrike nám povedali, že Onur je zatiaľ prvým menom zo seriálu Tisíc a jedna noc, ktoré zapísali.
„Je to normálne turecké meno, rovnako ako napríklad Burhan. Pozerali sme aj Kerema a Benu, ale na internete sme ich ako oficiálne mená nenašli, nie je tam ani Peride či Nadide,“ povedala nám Viera Sklenárová, vedúca nitrianskej matriky.
Na internetovej stránke nie je ani meno najhlavnejšej hrdinky seriálu - Šeherezády. Ak by mal niekto záujem takto pomenovať svoju dcéru, musel by jej dať maďarskú verziu Šeherezádé. Tento tvar zapísali aj matrikárky v Košiciach a Nových Zámkoch.
Rodičia sa doteraz inšpirovali najmä latinskoamerickými telenovelami, v Nitre tak máme exoticky znejúce mená ako José, Eduardo, Franko, Riccardo či Džesika. Ak matrikárky nenájdu vybraté meno na internete, treba priniesť doklad z veľvyslanectva krajiny, kde takéto meno existuje. Musí tam byť uvedené, ako sa píše a či je mužské alebo ženské.
„Niekedy nám prinesú jedno – dve potvrdenia z ambasády do roka, inokedy žiadne,“ povedal nám Viera Sklenárová.
Rodičia však nemusia uspieť ani na zahraničnej ambasáde. Napríklad v minulosti chcela mamička pomenovať svoju dcéru Máša, no Rusi jej povedali, že je to len domácka podoba mena. Pred dávnymi rokmi neuspela ani mama, ktorá túžila mať syna Winnetoua. Chlapec s menom Sandokan však v Nitre údajne žije.
Najčastejšie mená v Nitre
Vlani zapísali na nitrianskej matrike 1824 detí, ktoré sa narodili v nitrianskej pôrodnici. U chlapcov boli najčastejšie mená Jakub (49), Samuel (41), Matúš (38), Matej (36), Filip (33), Michal (32), Lukáš (32), Adam (31), Alex (30) a Martin (29).
Z dievčenských mien boli najviac používané Nina (38), Sofia (36), Natália (31), Nela (28), Laura (27), Ema (25), Viktória (24), Simona (23), Alexandra (21) a Hana (17).