Vysoké poplatky za odber a vypúšťanie vody odrádzajú ľudí, aby sa pripájali na novovybudované kanalizačné a vodovodné siete.
Obrovské investície, z ktorých podstatná časť pochádza z fondov Európskej únie (EÚ), majú problém naplniť svoj hlavný cieľ. Ním je ochrana spodných a povrchových vôd. Neochota ľudí pripájať sa na siete môže okrem toho ohroziť aj plnenie záväzkov Slovenska voči únii. Tej sme sa zaviazali, že do roku 2015 odkanalizujeme 100 % všetkých aglomerácií nad 2000 obyvateľov.
"Toto sú najväčšie problémy. Skončili sme napríklad budovanie sietí vo veľkých aglomeráciách Galanta a Šamorín. To sú dostavby skoro za 90 miliónov eur. A aj pod vplyvom krízy sa na ne ľudia nechcú napájať. Na vodu vôbec nie a na kanalizáciu sa musia pripojiť zo zákona. Takže tam budeme možno trošku aj zlí na občanov, aby si riešili odpadové vody. Čiže ten najväčší problém je napojenosť. Aby sa ľudia skutočne napájali na tieto zariadenia, ktoré sa za veľké finančné prostriedky vybudovali," skonštatoval generálny riaditeľ Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti (ZVS) Jozef Tarič.
ZVS musí, ako i ostatné vodárenské spoločnosti na Slovensku, napredovať s budovaním kanalizácií a čistiarní odpadových vôd čo najrýchlejšie. V opačnom prípade jej hrozia sankcie. "Výnimky na vypúšťanie odpadových vôd skončili a my samozrejme nechceme platiť zvýšené odplaty za vypúšťanie znečistených vôd a ani následné pokuty. To znamená, že budeme musieť pristúpiť k realizácii. Pokiaľ sa nepodarí získať prostriedky z fondov Európskej únie, tak nastupujú prostriedky spoločnosti," vysvetlil Tarič. Objem investičnej výstavby ZVS je na tento rok naplánovaný na takmer 12 miliónov eur. Spolu s financiami z EÚ predstavujú celkové rozpočtové náklady spoločnosti v tomto roku sumu okolo 22 miliónov eur. Pripravených je viacero projektov v Kolárove a v Šuranoch. Z prostriedkov EÚ sa majú budovať čistiarne odpadových vôd v Bánovciach nad Bebravou, Partizánskom, Topoľčanoch, Seredi, Zlatých Moravciach a Tlmačoch. "Jednoznačne sú to environmentálne projekty. Je to ochrana prostredia, ochrana podzemných vôd v jednotlivých regiónoch a je to samozrejme zvýšenie komfortu pre občanov. V prvom rade však musíme chrániť zdroje pitnej vody, Žitný ostrov, veľké prameniská na severe. A na to je jediná cesta, budovanie kanalizácie a čistiarní. Pretože tam, kde sa tieto stavby realizujú, nám naše sledovania ukazujú jednoznačné zlepšenie kvality vody," skonštatoval Tarič.