Odborári petíciu zdravotných sestier podporujú okrem jedného bodu. Nesúhlasia so skorším odchodom do dôchodku.
ŠAĽA/GALANTA/DUNAJSKÁ STREDA. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek spustila prednedávnom petičnú akciu. Prostredníctvom nej chcú dosiahnuť zlepšenie ich podmienok v zdravotníctve. Petícia je určená Národnej rade SR a poslancom NR SR, potrvá do 15. apríla.
Petícia nie je politická
„Takmer dve desaťročia sestry trpezlivo čakali na pozitívne zmeny, ktoré neprišli a neprichádzajú,“ píše sa v petícii. V jej prvom zo siedmich bodov žiadajú stanovenie minimálnej hodinovej mzdy od 3,50 do 4,50 eur. To, že sestry sú nespokojné s platmi v Šali, Galante a Seredi, potvrdila prezidentka galantskej regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Gálová. V nemocnici v Dunajskej Strede je situácia podobná.
„Sú sestry, ktoré majú odrobených 33 rokov a pracujú za 300, 400 eur mesačne. Nepovažujeme to za adekvátne ohodnotenie. Tiež ma trápi, že v niektorých sociálnych ústavoch preradili sestry za ošetrovateľky. Keď nechceli zostať nezamestnané, museli na to pristúpiť, nie každý môže cestovať do Bratislavy,“ vysvetľuje prezidentka.
Požiadavky sestier nie sú podľa nej orientované politicky, nie sú zamerané proti súčasnej vláde. Ide iba o dlhodobo neriešené chronické problémy, ktorými by sa predstavitelia mali zaoberať, aby nenastal v zdravotníctve kolaps. Od mája totiž Rakúsko a Nemecko otvára pracovný trh a sestry nevylučujú hromadný odchod za lepšími podmienkami.
„Nie je to ľahké, lebo mám rodinu, ale uvažujem nad tým,“ hovorí pôrodná asistentka z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v galantskej nemocnici.
„Naše zdravotníctvo nám neponúka žiadne výhody, nemôžeme ani len ako zdravotníčky ísť prednostne napríklad k praktickému lekárovi. Výhody majú iba policajti vo forme skoršieho odchodu do dôchodku. My ťaháme nočné, víkendy, sviatky a ešte chcú od nás, aby sme v šesťdesiatke otáčali pacientov,“ dodáva.
Odborári petíciu podporia
Anton Szalay, predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb povedal, že petíciu podporia.
„Na to, že sestry v iných ako fakultných nemocniciach za obdobne náročne vykonávanú prácu zarábajú o 250 eur menej, sme upozornili už v Bruseli v roku 2008. Považujeme to za diskrimináciu, povedal som to aj vtedajšiemu predsedovi vlády Robertovi Ficovi,“ vysvetľuje Szalay. Dodal, že odborový zväz „má problém“ s bodom skoršieho odchodu do dôchodku, ktorý sestry žiadajú po dovŕšení 58. roku.
„Bolo by to uprednostňovanie jednej skupiny pred druhou. Z fyzického a psychického pohľadu celoživotnej práce je to prirodzená požiadavka, ale z celoslovenského pohľadu nie je priechodná,“ myslí si Szalay.