NITRA. Pred stánkom so zabíjačkovými špecialitami sa od rána na Svätoplukovom námestí tvoria dlhé rady, ľudia si pochutnávajú na jaterniciach, krvavniciach, klobásach, kapustnici či huspenine.
Mäsiari z Paty pripravili na dnešný deň výrobky z troch 150 kilogramových prasiat. Pripravili sme 160 kilogramov huriek, 140 kilogramov krvavníc, 200 kilogramov klobás, tlačenku, slaninu, oškvarky, za kotol zabíjačkovej kaše.
Záujem je o všetko, najviac o zabíjačkový tanier, pečenú klobásu, hurky a kašu, skonštatoval jeden z predavačov. Záujemcov je podstatne viac ako vlani. Minulý rok a aj ten predminulý nám neprialo počasie, prišlo málo ľudí a nejaké mäsové výrobky nám aj zostali. Dnes je však krásne slnečno, máme stále plno.
Fašiangovú atmosféru na námestí vytvárajú aj stánky s ponukou tradičných remeselníckych výrobkov, výstava fašiangových masiek zhotovených deťmi z nitrianskych základných škôl i veselé pásmo zvykov, vinšovačiek, maškár a súťaží.
Tohtoročné fašiangy v Nitre vyvrcholia podvečer tradičným fašiangovým sprievodom zloženým z folklórnych súborov, choduliarov, žonglérov a oblúd. Jeho súčasťou bude okrem tradičných i netradičných masiek aj záverečné pochovávanie basy.
Tohtoročné fašiangy patria k najdlhším v histórii. Oficiálne sa začínajú deň po troch kráľoch, teda 7. januára. Vzhľadom na pohyblivý termín veľkonočných sviatkov, ktorý je odvodený od prvého splnu mesiaca po jarnej rovnodennosti, nemajú fašiangy rovnaké trvanie v každom roku.
Tie tohtoročné uzatvorí 9. marec, na ktorý pripadá Popolcová streda. V utorok pred týmto dňom končia fašiangy tradičným pochovávaním basy. Po období zábav, veselosti, karnevalov prichádza 40-dňový pôst pred Veľkou nocou.