NITRA. V utorok dopoludnia nitrianske námestie rozvoniavalo a lákalo nakuknúť do početných stánkov. Tento rok boli po prvýkrát umiestnené aj na začiatku pešej zóny. Na fašiangovom jarmoku bolo vyše 50 predajcov zo Slovenska a Čiech, 15 z nich bolo ľudových umelcov, z ktorých mnohí priamo na mieste predvádzali svoju zručnosť.
Návštevníci si mohli kúpiť zabíjačkové a zemiakové špeciality, langoše, bryndzu, korbáčiky, rôzne druhy syrov. Milovníci sladkostí neodolali šiškám, trdelníkom, medovníkom, orieškom či cukrovej vate.
Už tradične na fašiangovom jarmoku nechýbali ľudovoumelecké výrobky z dreva, kože, prútia, textilu, polodrahokamov či keramiky. Medzi ponukou šperkov, hračiek, obrazov, kuchynských potrieb či odevov zaujal stánok, v ktorom predávali umelecké výrobky z Kene, Guatemaly, Nepálu a iných krajín. „Toto sú bábiky strachu. Keď ich budete nosiť so sobou, budú sa báť za vás,“ ukazoval predajca na drobné pestrofarebné postavičky.
Originálnymi výrobkami zaujal aj Poliak Marek Piwoński, ktorý podniká v Čadci. Na jarmoku predával umelecké výrobky z dreva, kôry a parožia. „Ja som rezbár samouk, manželka maľuje obrazy. Asi 90 percent mojej výroby tvoria umelecké výrobky z kôry čierneho talianskeho topoľa. Rastie iba v Poľsku,“ vraví ľudový umelec. „Vyrezávam najmä tváre škriatkov, ktoré ochraňujú domov. Pred streľbou ľudí sa títo lesní tvorovia ukryli do kôry topoľov a skameneli tu. Ja ich z tej kôry takpovediac oživujem.“
Ako raritu nám Marek Piwoński ukázal drevorezbu škriatka, ktorý mal v klobúku olovenou guľkou. Takto ju v origináli objavil v dreve stromu. „Mohli ju vystreliť tak asi pred 150 rokmi, vtedy sa robili takéto guľky,“ dodal ľudový rezbár. Dobrú náladu v centre mesta si vychutnávalo veľa divákov, niektorí z nich si aj zatancovali pri rezkých pesničkách HS Profil. Neskôr pozornosť budil fašiangový sprievod s bubeníkmi, mažoretkami, maskami a choduliarmi. Po Profile sa na javisku vystriedali folklórne skupiny, ktoré priblížili fašiangové zvyky.
Hlavným organizátorom podujatia bolo Mesto Nitra, spoluorganizátormi CVČ Domino a umelecké školy v Nitre.
Masky vo fašiangovom sprievode.
Sprievod už tradične viedla bubenícka kapela Campana Batucada zo SZUŠ Tralaškola.
Tváre škriatkov v dreve a kôre objavuje ľudový rezbár z Čadce - Poliak Marek Piwoński.
Stánok s výrobkami z Kene, Guatemaly, Nepálu a iných krajín.
Fašiangový jarmok ponúkal rôzne umelecké výrobky. FOTKY: (ČE)