Šimonov mozog nemal dostatok kyslíka. Lekári podľa znalca reagovali neskoro a liečbu nasadili až štyri hodiny po operácii. Poškodenie už vtedy bolo nezvratné, chlapec je v bdelej kóme.
NITRA. Stav Šimona Bucha (20), ktorý je už štvrtý rok v bdelej kóme, posúdi neurológ. Vyšetrí ho, keď bude v Nitre u rodičov, ktorí ho vozia každý druhý týždeň domov z viedenského sanatória.
O pribratí znalca z oblasti neurológie rozhodla sudkyňa, ktorá rozhoduje o žalobe Buchovcov. Tí od nitrianskej nemocnice žiadajú odškodné 936 334 eur. Proces pokračoval výsluchom znalca – anesteziológa. Jeho výpoveď šokovala, podľa posudku urobili v nemocnici množstvo chýb, ktoré skončili trvalým poškodením mozgu mladého chlapca.
Šimon je vo viedenskom sanatóriu pre bdelú kómu, každý druhý víkend ho vozia domov.
Lekára už odsúdili, dostal podmienku
Slová súdneho znalca Viliama Dobiáša počúvala Valéria Buchová so slzami v očiach. „Obnovilo to všetky rany, strašne to bolí. Najviac bolestivé je zistenie, že Šimonko nemusel takto dopadnúť, kedy si v nemocnici splnili svoje povinnosti. Ale oni ho začali riešiť až štyri hodiny po operácii,“ povedala nám po pojednávaní Šimonova mama.
Šimonovi operovali nosnú prepážku, zákrok robili v nitrianskej nemocnici 4. septembra 2007. Súd už v trestnom konaní potvrdil, že anesteziológ zanedbal monitoring pacienta. Za prečin ublíženia na zdraví dostal dvojročnú podmienku. Zároveň má päťročný zákaz vykonávať povolanie anesteziológa.
Súd rozhodol trestným rozkazom, ktorý lekár akceptoval. Proces sa teda nekonal a verejne doteraz nikdy nezazneli informácie o tom, čo sa vlastne v osudný deň stalo. Viac svetla do kauzy priniesol až znalecký posudok anesteziológa Viliama Dobiáša.
Štyri hodiny sa neprebral, nikto mu nepomohol
Počas Šimonovej operácie opakovane zlyhali prístroje. Podľa znalca to však nemalo vplyv na jej priebeh, monitorovať ho mohli aj ručne: „Ešte donedávna sa anestézia vykonávala bez masívneho prístrojového nasadenia.“
Zákrok sa skončil o 10.05 hodine. Pacient bol preložený na klasickú pooperačnú izbu. Podľa znalca ho však mali dať na kliniku anesteziológie a intenzívnej medicíny (KAIM). Počas operácie totiž prišlo k závažnej komplikácii, druhej najzávažnejšej hneď po úmrtí. Vtedy 16-ročnému Šimonovi sa zastavil krvný obeh a prestalo mu biť srdce, mozog zostal bez kyslíka. Na operačnej sále ho oživili, podľa znalca postupovali správne. Pacienta však mali ďalej sledovať, čo sa nestalo.
„Lekári sa mali pokúsiť zistiť, čo viedlo k zástave srdca a prijať ochrannú liečbu. Mali okamžite nasledovať opatrenia na ochranu mozgu pred nedostatkom kyslíka,“ povedal znalec. Tieto opatrenia však nasledovali až štyri hodiny po operácii! Vtedy bol už mozog nezvratne poškodený.
V tejto súvislosti sa sudkyňa pýtala, kedy mal lekár zistiť, že niečo nie je v poriadku. „Operačný výkon bol v podstate jednoduchý, trval 1,5 hodiny, pacient bol mladý a zdravý. Mal sa po 15-20 minútach prebudiť, mal byť pri vedomí, spontánne dýchať, reagovať na oslovenie,“ povedal súdny znalec.
Dodal, že keď pacient nebol do pol hodiny kompletne pri vedomí, malo sa pátrať po príčine, mal vzniknúť alarm. Poznamenal tiež, že počas štyroch hodín zdravotné sestry opakovane upozorňovali, že pacient sa nepreberá.
Znalec: Stav mohol byť neporovnateľne lepší
„Kto mal zmanažovať, aby išiel na kliniku anestézie a intenzívnej medicíny?“ pýtal sa Peter Koscelanský, právny zástupca Buchovcov. „Anesteziológ mal dať vedieť nadriadenému, že mal komplikáciu na operačnej sále, aby pripravili lôžko na KAIM,“ odpovedal súdny znalec.
Myslí si, že ak by Šimon dostal adekvátnu pooperačnú starostlivosť (umelý spánok, umelé dýchanie, podávanie liekov), bol by jeho stav dnes neporovnateľne lepší.
„Táto liečba mala nastať hneď po operácii, nie po štyroch hodinách, to je neskoro. Poškodenie mozgu vzniklo v priebehu prvej hodiny,“ vyhlásil znalec.
Prečo Šimonovi na sále zastalo srdce?
Vyjadril sa aj k otázke, prečo prišlo na sále k zastaveniu srdca. „V tele sú citlivé časti (oči, dolné dýchacie cesty, brucho, oblasť nosa, podnebie), ktoré sú spoločným nervom prepojené so srdcom. Pri ich dráždení dochádza k spomaľovaniu až zastaveniu srdca,“ vysvetlil doktor Dobiáš.
U každého človeka sa tento reflex aktivuje v inej miere, a to napríklad po údere či náraze. „V tomto prípade ho aktivovali podnety z operačného poľa,“ myslí si znalec.
Zdôraznil, že takáto reakcia môže vzniknúť u každého, aj úplne zdravého človeka. Reagoval tak na právneho zástupcu nemocnice, ktorý poukázal, že Šimon mal problémy alergického charakteru a dlhodobo sa liečil.
„Predchádzajúci stav nie je podstatný, pretože operačným zákrokom sa podrobujú aj starí ľudia so závažnými chorobami a nepríde u nich k poškodeniu mozgu,“ argumentoval znalec, ktorý nevidí žiadny súvis medzi Šimonovou alergiou a tým, čo sa mu stalo na operačnej sále.
O vyššej moci sa v tomto prípade hovoriť nedá
Právnika nemocnice tiež zaujímalo, či znalec skúmal rozdielne zariadenie na pooperačnej izbe a KAIM, či vie, koľko bolo na pooperačnej izbe pacientov, či zisťoval dostupnosť lekára... „To nie je podstatné, problém je v tom, že po operácii nebola vykonaná liečba, nikto na ňu nedal pokyn až do 14. hodiny,“ reagoval znalec.
Od právnika nemocnice dostal vzápätí otázku, o čo opiera svoje tvrdenia, že postup po operácii nebol správny. „O to, že pacient má trvale poškodený mozog. Tri roky po operácii je to poškodenie mozgu evidentné a neoddiskutovateľné,“ zdôvodnil svoje závery doktor Dobiáš.
Dodal, že niekedy sa stane, že napriek všetkej snahe pacient zomrie alebo má trvalé poškodenie. Vtedy sa dá povedať, že to bola vyššia moc. „Ale tu vzniklo poškodenie a nemôžem povedať, že bolo urobené všetko tak, ako malo byť a kedy malo byť.“
Proces odročili na neurčito , priberú znalca
Sudkyňa odročila pojednávanie na neurčito, do konania priberie znalca – neurológa, ktorý určí rozsah poškodenia a sťaženie spoločenského uplatnenia u Šimona Bucha.
Právny zástupca Buchovcov navrhol pribrať aj znalca psychológa, aby posúdil, ako prišlo k narušeniu rodinných väzieb. „Žalujeme aj porušenie práva na súkromie a rodinný život, treba sa aj týmto nárokom zaoberať,“ zdôvodnil Peter Koscelanský.
Sudkyňa povedala, že najskôr vypočuje Šimonovho otca a súrodencov (mama už na súde vypovedala), a na základe toho sa rozhodne.
Na pojednávaní bol prítomný aj zástupca riaditeľa nitrianskej nemocnice, k prípadu sa však pre médiá vyjadrovať nechcel.