ČIERNY BROD. Na začiatku decembra zbúrali klasicistickú kúriu v obci Čierny Brod bez súhlasu pamiatkarov. Tí podali podnet na Okresnú prokuratúru v Galante, ktorá by mala v priebehu niekoľkých týždňov toto konanie posúdiť z trestnoprávneho hľadiska.
Vypracovali aj projekt
Kúria v Čiernom Brode – Hedi pochádzala z obdobia klasicizmu, z polovice 19. storočia. Kúria mala podľa pamiatkara Rastislava Petroviča urbanistické pamiatkové hodnoty a hodnotu historického dokumentu, ako obytné sídlo nižšej šľachty vo vidieckom prostredí. Za národnú kultúrnu pamiatku ju vyhlásilo ministerstvo kultúry 22. marca 2006, na základe požiadavky vlastníkov, manželov Eugena a Gizely Juhászových.
O informácie sme ich požiadali už minulý rok, ale z rodinných dôvodov stretnutie zrušili. Gizela Juhászová nám ho prisľúbila po novom roku, ale keď sme sa s ňou v januári spojili, odmietla sa vyjadriť.
Poskytnutie informácií dokonca podmienila tým, aby sme najprv pracovali na inej téme, ktorú určila. Pre maďarsky píšuci denník sa však vyjadrila, že dúfali, že ak sa kúria vyhlási za pamiatku, dostali by peniaze na rekonštrukciu podľa zákona o pamiatkach.
„12 .apríla 2006 vydal Krajský pamiatkový úrad v Trnave rozhodnutie k zámeru obnovy kúrie, podľa ktorého si mali dať vlastníci vypracovať pamiatkový a reštaurátorský výskum a následne projekt obnovy,“ hovorí Rastislav Petrovič.
Podotkol, že majitelia si najprv dali vypracovať projekt – štúdiu funkčného využitia kúrie bez výskumov, ktoré mali byť podkladom pre vypracovanie projektu. Na vypracovanie projektu použili dotáciu z ministerstva kultúry. Projekt podľa Petroviča nerešpektoval pamiatkové hodnoty objektu a vo veľkej miere menil výraz a hmotu kúrie.
Ústny príkaz
Stav budovy sa podľa majiteľov z roka na rok zhoršoval. Vo veľkej miere k tomu prispela podľa nich aj plánovaná výstavba 15. nájomných bytov, ktorú obec začala v tesnej blízkosti kúrie. Obec ich napokon postavila na inom mieste, ale základy mali poškodiť stav kúrie. Pamiatkari vraj s výstavbou súhlasili, aj keď sa vedľa nachádza románsky kostol.
Potom, čo spadla stredná časť strechy požiadali manželia Juhászoví krajský pamiatkový úrad vlani v auguste o zbúranie strechy. Odôvodňovali to tým, že ohrozuje okolie. Budovu chceli zachovať. Úrad so zbúraním strechy nesúhlasil a vydal vlastníkom rozhodnutie o nariadení vykonať na kúrie práce, ktorými by provizórne zabezpečili národnú kultúrnu pamiatku pred ďalším poškodzovaním.
„Zároveň im nariadil, aby si dali vypracovať statický posudok a návrh riešenia na opravu objektu. Statický posudok bol na úrad doručený až 30. septembra ako príloha k odvolaniu proti nášmu rozhodnutiu zo 7.septembra,“ vysvetľuje Petrovič. Koncom septembra vlastníci požiadali stavebný úrad o búracie povolenie.
Pamiatkari ich upozornili, že kúriu ako pamiatku už nemôžu zbúrať. Stavebný úrad preto 25.októbra zastavil túto žiadosť. Napriek tomu bývalý starosta Juraj Halag deň pred voľbami vydal ústny príkaz na odstránenie stavby. 29.novembra vydal aj stavebný úrad povolenie na zbúranie. Pamiatkový úrad o tom informovali až 2.decembra, faxom.
„Pre poveternostné vplyvy spadla zvyšná časť strechy z kúrie. Deti sa v nej zvykávali hrávať na skrývačku a nechcel som, aby tam došlo k úrazu. Zákon to umožňuje, konal som podľa paragrafu 91,92“ povedal Halag.
Krajský pamiatkový úrad považuje konanie starostu za protiprávne a tvrdí, že sa v tomto prípade porušil zákon. Podali aj oznámenie na prokuratúru, ktorá by mala vec podľa hovorcu Mareka Marcinkecha v priebehu niekoľkých týždňov posúdiť aj z trestnoprávneho hľadiska.