ZLATÉ MORAVCE. Ekonomická situácia v Zlatých Moravciach je katastrofálna, mesto je v hlbokom mínuse. Úverová zaťaženosť je na mesto so 14-tisíc obyvateľmi priveľká, mesto má dlhy a niektoré pohľadávky sú už definitívne nevymožiteľné.
Tak vidí situáciu tím primátora Petra Lednára (Smer-KDH-HZDS), ktorý prevzal mesto po osemročnej vláde Serafíny Ostrihoňovej (nezávislá) a jej ľudí.
Voda zadarmo
„Sme šokovaní, v akom stave sme mesto našli. Keď sme ho preberali, bývalé vedenie nám tvrdilo, že je v bezvadnej kondícii. Je ale v úplne inom stave. Hrabeme sa tu ako v archeologickom ústave, lebo kopa veci je nezodpovedaných a zatajených, už len čakáme, kde je aká nášľapná mína,“ povedal na tlačovke primátor Peter Lednár.
Hospodársky výsledok mesta za vlaňajšok je po zdanení mínus 2,05 milióna eur. „Pohľadávky mesta sú v sume 745-tisíc eur – niektoré nevymožené aj vďaka tomu, že bývalé vedenie vo veľa prípadoch nekonalo. Len ako príklad – od roku 2005 občania za mestskú časť Prílepy neplatia za vodu, majú ju de facto zadarmo. Musí ju platiť mesto, lebo stavba vodovodu nebola doteraz skolaudovaná,“ hovorí Peter Pecho, prednosta mestského úradu.
Priveľké úvery
Záväzky mesta dosiahli sumu 372-tisíc eur. Zlaté Moravce mesačne splácajú úvery vo výške 20 720 eur, čo ročne dosahuje sumu 248 641 eur. Pritom na celý tento rok sú pre mesto určené podielové dane len vo výške 2 872 530 eur.
Medzi úvermi je niekoľko takých, ktoré si mesto na seba vzalo zhruba pred piatimi rokmi a splácať ich bude ešte riadne dlho.
Napríklad len v roku 2006 si Zlaté Moravce vzali dva vysoké úvery. Prvý je vo výške 733-tisíc eur, mesačne sa spláca sumou 4 973 eur a mesto ho má na krku do roku 2018. Ďalší úver z toho istého roku má celkovú výšku 660-tisíc eur. Každý mesiac až do roku 2014 musí za tento úver mesto zaplatiť 6 865 eur.
Najväčším úverom je ten z vlaňajška. Mesto si ho vzalo, aby zachránilo finančne podvýživenú mestskú nemocnicu. Úver dosiahol sumu 1,33 milióna eur. Splatný je do roku 2030, mesačná splátka predstavuje 6 045 eur.
Predajú staré budovy
„Bývalá primátorka nesúhlasila, aby bolo niečo predané – vždy sa na všetko brali len úvery. Pritom dubiózny majetok je mestu len na príťaž. Dal som pripraviť zoznam dubiózneho majetku, ktorý mienime odpredať,“ vyhlásil primátor Lednár. Ide podľa neho hlavne o staršie a zdevastované budovy, ktoré sú náročné na údržbu. Do zoznamu sa ale dostal aj historický župný dom, najväčší na Slovensku. „Staré budovy generujú len straty, musíte ich udržiavať, a s tým sú spojené náklady,“ podotkol prednosta Pecho.
Ostrihoňová: Na vysoké odmeny peniaze mali
Bývalá primátorka obvinenia zo zlého hospodárenia označila za cielené dezinformácie a odpútavanie pozornosti. „Chcú len zakryť činnosti, ktoré robia. Ak by bola ekonomická situácia mesta naozaj taká zlá, nemohol by si súčasný primátor nadeliť raz taký plat, rovnako ani poslanci by si nemohli zvýšiť odmeny. Nemohli by ani kupovať nové nákladné autá pre mestské podniky. Na účtoch mesta ostali desiatky miliónov korún,“ povedala Ostrihoňová.
Na margo množstva úverov podotkla, že mnohé z nich sú dlhoročné a brali sa za čias, keď ešte primátorkou nebola. „Nám sa aspoň podarilo všetky majetky mesta ochrániť, všetky tie miliardové hodnoty, ktoré sa teraz idú rozpredať,“ vyhlásila exprimátorka.
Stratili sa dôležité zmluvy
Podľa súčasného vedenia má okrem finančných problémov mesto na krku ďalšie trapasy – nevie nájsť niektoré dôležité zmluvy, ktoré sa z mestského úradu záhadne stratili. „Niektoré zmluvy sú antidatované a veľa zmlúv nevieme nájsť vôbec. Vieme, že existujú, pretože nám to oznámili zmluvní partneri,“ hovorí Pavol Kollár, externý právnik mesta.
'Stratené' zmluvy nie sú žiadne banality. Zmizla napríklad zmluva s Prvou energetickou a teplárenskou spoločnosťou z Bratislavy, ktorej mesto prenajalo tepelné hospodárstvo. O tom, že taká zmluva vôbec existuje, sa nové vedenie mesta dozvedelo, keď im teplárenská spoločnosť poslala návrh dodatku zmluvy, ktorý hovorí o cenách tepla na tento rok.
„To je bohapustá lož. Všetky zmluvy sme dali na právne a na podnikateľské oddelenie,“ hovorí Serafína Ostrihoňová. Podľa nej všetky zmluvy spravili duplicitne, niektoré až v troch kópiách.
Lednár: Taký chaos len tak nevytvoríte
Primátor hovorí o absolútnom chaose a 'bordeli' na mestskom úrade. „Ak by ste vy dostali za úlohu vytvoriť taký chaos, tak musíte mať Lomonosovovu univerzitu v Moskve ukončenú, aby ste to dokázali,“ povedal nám Lednár. Podľa neho niektorým oddeleniam vytvorili v minulosti 'prapodivné' funkcie a niektorým ľuďom divnú náplň práce. „Polovica ľudí nevedela, čo má robiť, a aj im to vyhovovalo. Poznám firmy, kde sa živil takýto 'motací' personál. Takým ľuďom vyhovovalo, že so všetkým museli ísť za súdruhom predsedom, ako keby ten mal patent na rozum,“ povedal primátor. Podľa neho na mestskom úrade musí skončiť amaterizmus a tí, čo na radnici ostanú pracovať, musia vytiahnuť mesto z krízy von.
Tomáš Holúbek