NITRA. Dať si na raňajky vlastnoručne dopestované rajčiny či papriku, na obed zemiaky a po ňom si vypiť mätový čaj zo školského skleníka.
Aj takto bude onedlho vyzerať život takmer stovky mentálne aj fyzicky hendikepovaných školákov zo Spojenej školy internátnej na Červeňovej ulici v Nitre.
Detskí pestovatelia
Rozsiahly a členitý pozemok chce škola pospájať náučným chodníkom do viacerých logicky členených častí. Jednotlivé úseky budú tvoriť zeleninové políčka, skleník, skalničky, no v školskej záhrade sa nájde aj úsek s liečivými rastlinami. Medzi stromami pribudnú kŕmidlá pre vtáčiky.
O všetko sa v rámci pestovateľských prác postarajú samotné deti školy. „Možno s väčším nadšením pedagógov, ale to už patrí k tomu,“ pousmiala sa pedagogička a vychovávateľka Petra Vágová.
Škola verí, že hendikepované deti chystaný projekt zaujme. „Náučný chodník bude súvisieť s vyučovacím procesom. Okrem toho, že ním skultúrnime dvor, bude nám slúžiť aj na pestovateľské práce,“ povedala Soňa Šišková, riaditeľka školy.
Hmatateľný výsledok
Majú vôbec poľnohospodárske práce šancu zaujať dnešné deti? „My si myslíme, že veľmi. V našej škole je pracovná výchova základom všetkých prác. A deti sa tešia akejkoľvek práci, aj tej najmenšej, ak po nej vidieť nejaký hmatateľný výsledok. Keď si budú môcť odtrhnúť svoju rajčinu, alebo ak zbadajú, že jedlo, ktoré nasypali pre vtáčiky, po chvíľke zmizlo, budú úplne nadšené,“ hovorí Petra Vágová. „A možno aj rodičia budú prekvapení, ak im zrazu deti začnú šúpať mrkvu, či ak im povedia nejaké informácie napríklad o pestovaní rajčín,“ dodala vychovávateľka.
Návrh dá architekt
Projekt by sa mal spustiť najneskôr v máji, aby zachytil ešte tohtoročnú sezónu. Financie naň nie sú ešte presne vyčíslené, sponzorsky škole pomôže Rotary klub. Jeho prezident Gabriel Tuhý povedal, že ho k tomu vedú aj osobné motívy. „Rád podporím niečo, pri čom deti budú pracovať vonku, kde sú späté s prírodou. Je to asi tým, že aj ja mám k prírode pozitívny vzťah – doma v Bratislave napríklad chovám sliepky aj ovce,“ povedal.
Úpravu pozemku navrhne nitriansky architekt Ľubomír Holejšovský, nositeľ dvoch cien za architektúru CE-ZA-AR. „Očakávam, že škola si povie svoju predstavu, a ja potom pripravím koncepčný návrh,“ povedal architekt.