NITRA. Aj keď sa svadobný obrad koná v reštaurácii, matrikárky trvajú na tom, aby bol v samostatnej miestnosti. Ak si chcú snúbenci povedať áno pod holým nebom, musia mať zase zabezpečené alternatívne riešenie pre prípad, že sa pokazí počasie.
Za sobáš mimo obradnej miestnosti v Nitre zaplatíte 66 eur. Za dva roky túto možnosť využilo približne pätnásť párov. Nitrianska matrika eviduje za minulý rok 409 sobášov, čo je asi o 10-15 menej ako rok predtým.
Sobáš na ranči zamietli
Zákon hovorí, že sa manželstvo môže uzavrieť nielen v obradnej sieni, ale aj na inom vhodnom mieste. Čo je vhodné miesto, však nešpecifikuje - záleží to od posúdenia matrikárky.
„Nikdy nie je možné sobášiť medzi taniermi a pohármi, kde je pripravená hostina. Viaceré nitrianske reštaurácie sú však ochotné zabezpečiť na obrad samostatnú miestnosť,“ povedala nám Viera Sklenárová, vedúca nitrianskej matriky.
Matrikárky zatiaľ robili obrad v 2-3 miestnych podnikoch, kde svadobčanom vyšli maximálne v ústrety. V jednom z nich sobášili aj pod holým nebom. Keby pršalo, bola pripravená náhradná miestnosť.
„Dvakrát sme sobášili aj na Agrokomplexe – na trávniku pri kolibe. Bol tam stôl, stoličky a na zemi natiahnutý koberec.“
Zatiaľ vraj matrikárky zamietli len jeden návrh snúbencov. „Chceli mať sobáš na ranči, no jeho majiteľ nebol ochotný nás tam zobrať, aby nám ukázal priestory. Bez toho, aby sme ich vopred videli a dohodli sa na podmienkach, nemôžeme súhlasiť s obradom. Ten sa nakoniec konal na mestskom úrade,“ dodala Viera Sklenárová.
Trávnik pre šťastie
Jeden pár mal požiadavku aj na sobáš pod Nitrianskym hradom. „Cirkev však nebola ochotná spolupracovať pri zabezpečení miestnosti, keby pršalo,“ povedala Sklenárová.
Dôvody na sobáš mimo obradnej miestnosti bývajú rôzne, romantické aj praktické (napríklad ak je medzi hosťami veľa malých detí či starých ľudí).
„Pamätám si na nevestu, ktorá povedala, že keď sa nevydá na trávniku, nebude šťastná. Vydávala sa už po druhýkrát,“ povedala nám vedúca matriky.
Poplatok nezvýšili
Za obrad mimo určenej sobášnej miestnosti sa platí 66 eur. V niektorých mestách si túto sumu zdvihli, niekde až trojnásobne.
„Aj v Nitre boli úvahy o zvýšení poplatku, ale právnička ich zamietla. Povedala, že by to bolo v rozpore so zákonom,“ dozvedeli sme sa na matrike.
Jej pracovníčky sa zhodli, že v súvislosti so sobášmi mimo obradnej miestnosti treba doriešiť viaceré veci. Jednou z nich je doprava. „Nemáme sa ako dopraviť na miesto sobáša, tak to riešime dohodou s rodinou svadobčanov. Neviem si predstaviť, že by sme napríklad havarovali. Nie sme pre takéto prípady poistené.“
Na rovnaký problém poukázala aj poslankyňa Marta Rácová, ktorá zatiaľ ako jediná zo sobášiacich robila obrad mimo mestského úradu. „Keby sa niečo stalo, ako to posúdia? Ako pracovný úraz? Ja preto väčšinou jazdím svojím autom.“
Poslankyňa tiež navrhuje, aby mesto vytvorilo podmienky na svadobné obrady v nitrianskom parku. „Už veľakrát som dostala otázku, prečo sa tam nesobáši,“ povedala.
Poslanci nemajú záujem
V Nitre teraz sobášia dvaja poslanci, viceprimátor a primátor. „Je ich menej ako v minulosti. Poslanci o sobášenie nemajú záujem, chcú mať voľnú sobotu,“ myslia si na matrike.
Lákavá nie je ani odmena 6 eur za obrad a ošatné, ktoré sa vypláca raz do roka (do 9 obradov 50 eur, do 19 – 100 eur, do 29 – 166, nad 30 – 266 eur).
„Tu nejde o peniaze, ale v prvom rade o čas. Navyše, človek musí mať dar reči a odvahu,“ poznamenala Marta Rácová, ktorú sobášenie vyslovene baví. Pri každom obrade má na ruke červený náramok. „Aby ma zlé oči neuriekli,“ komentovala to s humorom.
Ženích v montérkach
Sobášiaci aj matrikárky už zažili pri sobášoch všeličo. Opitého ženícha, ktorého museli vykázať zo siene, viacerých odpadnutých ženíchov (keď sa prebrali, obrad pokračoval), aj nevesty tesne pred pôrodom, kvôli ktorým bolo treba slávnostný akt skrátiť.
„Raz sme tu mali aj ženícha v nových montérkach na traky, svedkyňa prišla v bombarďákoch. Išlo o stávku,“ spomína si pracovníčka matriky. Svadobčania o svojej recesii vopred informovali sobášiacu.
V nedeľu vás nezosobášia ani za príplatok
Ak má jeden zo snúbencov trvalý pobyt v Nitre, sobáš v obradnej miestnosti je zadarmo. V opačnom prípade treba zaplatiť 16,50 eura. Ďalších 16,50 stojí povolenie, ktoré snúbencom vystavia v mieste ich trvalého pobytu. Rovnaké pravidlá platia, ak chcú Nitrania uzavrieť sobáš mimo Nitry.Zákon povoľuje sobášiacemu a matrikárke vykonať obrad len v mieste ich pôsobnosti. „My môžeme sobášiť v Nitre, Nitrianskych Hrnčiarovciach a Štitároch. To sú obce, ktoré matrične spadajú do nášho obvodu,“ povedala nám Viera Sklenárová. Pamätá si, že snúbenci zo Štitár pred rokmi chceli, aby ich zosobášil starosta obce: „Nebolo to možné, lebo tam nie je matričný úrad.“
Oficiálnymi sobášnymi dňami sú piatok a sobota. Kto sa chce zosobášiť v iný deň, musí zaplatiť 16,50 eura. „Okrem nedele. Požiadavku na tento deň sme ešte nemali, ale ani by sme nesúhlasili,“ povedali nám na matrike.
(mh)