Výstavu vzácnych nálezov z archeologickej lokality Bojná v okrese Topoľčany otvoria v piatok v Podunajskom múzeu v Komárne. Návštevníci budú môcť vidieť originály pozlátených plakiet z 9. storočia, ktoré pravdepodobne zdobili prenosný oltár. Dokladajú kresťanstvo a písmo na našom území ešte pred príchodom Cyrila a Metoda. Medzi exponátmi bude aj odlievaný bronzový zvon z kresťanského kostola, bohatá kolekcia zbraní, výstroj elitných slovanských bojovníkov, ostrohy, šípy, sekery, ale aj šperky, keramické nádoby či železné poľnohospodárske predmety. Samotný výskum priblíži obrazová dokumentácia.
Výstava Bojná - významné kniežacie centrum starých Slovanov potrvá v Podunajskom múzeu do 11. júna. Nálezy z Bojnej mohla verejnosť prvý raz vidieť v roku 2006 v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Odvtedy ich prezentovali v Brne v roku 2008 a v rokoch 2009 – 2010 v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. „Vykopávky za posledné štyri roky priniesli enormné množstvo nálezov, ktoré sú stále v centre pozornosti odborníkov u nás aj v zahraničí. Nálezy sa reštaurujú v nemeckom Mainzi a na našom pracovisku v Archeologickom ústave v Nitre,“ povedal pre agentúru SITA vedúci výskumu Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre.
Systematický archeologický výskum sa v Bojnej začal v roku 2007. Vyvrátil hypotézu, že Nitra bola jediným vtedajším mocenským centrom na území Slovenska. V Bojnej existovala začiatkom 9. storočia aglomerácia troch hradísk, ktoré pravdepodobne zanikli násilnou cestou, pretože sa tu našli stopy po požiari, šípy a ukryté poklady. Obrovské množstvo pozoruhodných nálezov dokazuje, že Bojná bola sídlom miestneho kniežacieho rodu. Archeologický výskum v Bojnej bude pokračovať aj v ďalších rokoch.