Myslí si to poslankyňa NSK Lýdia Forrová. Podľa jej slov je nariadenie diskriminujúce pre časť klientov domovov sociálnych služieb (DSS), za pravdu je dalo aj ministerstvo práce.
Rozhodla som sa napísať na legislatívny odbor ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Držím list, v ktorom mi riaditeľka odboru dáva vlastne vo všetkom za pravdu, že všeobecne záväzné nariadenie je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, so zákonom o sociálnych službách a dokonca porušujeme aj antidiskriminačný zákon, uviedla Forrová.
Podľa poslankyne samosprávny kraj vo VZN diskriminuje klientov DSS, ktorí nie sú odkázaní na opatrovateľskú pomoc a sú poberateľmi služby domovov dôchodcov. Tí majú na rozdiel od zdravotne odkázaných klientov domovov za pobyt v DSS platiť viac a za viaceré služby. A vlastne v tomto VZN-ku týmto relatívne zdravším ľuďom zvyšujeme úhrady za upratovanie, pranie a za iné obslužné činnosti, čo podľa môjho názoru je nezmysel. Pretože prechodnými ustanoveniami zabezpečuje zákon to, aby neboli títo klienti hendikepovaní voči DSS-károm, teda tým, čo sú odkázaní aj na opatrovateľské služby, vysvetlila Fórrová. Podľa jej slov nie sú v poriadku ani úhrady za používanie elektrospotrebičov, ktoré od klientov DSS žiada kraj. Tieto domovy nemajú na nákup rádií či televízorov peniaze. Klienti si ich kupujú sami a my ich ešte potrestáme tým, že musia zaplatiť. Sú to smiešne peniaze, ale nastávajú situácie, že na izbe je deväť klientov. Jeden z nich investuje do nového televízneho prijímača, on ho zakúpi a on jediný bude zaň platiť a tí ostatní ôsmi majú benefit a zadarmo pozerajú televíziu. Je to normálne? Podľa mňa nie, pokračovala Forrová.
Vedúca odboru sociálnych vecí a zdravotníctva Úradu NSK Miluša Budayová je presvedčená o tom, že kraj svojím VZN zákon neporušuje. Podľa jej slov sa ním, naopak, snaží vytvoriť medzi klientmi DSS rovnováhu. My máme takýto názor, že sa snažíme chrániť ľudí, ktorí sa do toho zariadenia nevedia dostať. Oni sú odkázaní a musia čakať. Musia čakať, lebo sú tam ľudia, ktorí na tú službu nie sú odkázaní. Tak nám sa vidí toto paradoxné. Kto vlastne potom porušuje tú rovnosť práva a príležitostí? pýta sa Budayová. Zároveň zdôraznila, že zdravý klient domova by si aj doma platil za rôzne obslužné činnosti, ako je pranie či upratovanie a preto je logické, že si za ne priplatí aj v DSS. Hľadali sme spôsob riešenia. Snažíme sa to nastaviť tak, aby ten, čo nie je odkázaný, tak aspoň za tie obslužné činnosti platil tak, ako človek, ktorý je doma. Toto je podstata veci, uviedla Budayová.
O tom, či VZN o rozhodovaní o odkázanosti na sociálnu službu je, alebo nie je v rozpore s platnými zákonmi, rozhodne prokuratúra. Tej už znenie sporného nariadenia posunulo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.