NITRA. Až 750 domácností v 39 obciach Nitrianskeho kraja navštívi v apríli 53 vyškolených zisťovateľov Štatistického úradu SR. Budú ich zaujímať príjmy a životné podmienky, v akých Slováci žijú.
Prieskum sa robí v celej Európe, aby podmienky života Európanov boli porovnateľné. Na Slovensku sa zapojí tristo vybraných obcí a viac ako šesťtisíc domácností.
Štvrtina domácností je v prieskume prvý raz
Asi štvrtina domácnosti je v zisťovaní nová. Nahrádza tie domácnosti, ktoré po štyroch rokoch z panelového rotačného zisťovania vypadli. V praxi to znamená, že každá domácnosť, ktorá sa do prieskumu zapojí v apríli, v ňom zostane ešte aj ďalšie tri roky.
Na výber domácnosti existujú presné kľúče. Štatistici vedia, aký typ domácnosti potrebujú osloviť tak, aby získali reprezentatívnu vzorku. Ak aj niektorá domácnosť odmietne, odborne vyškolení pracovníci musia nájsť adekvátnu náhradu. „V Nitrianskom kraji máme 559 starých domácnosti a 191 takých, ktoré zaradíme do zisťovania po prvý raz,“ hovorí Eva Haberlandová z krajského pracoviska Štatistického úradu.
Zistia údaje, čo nie sú nikde inde
Zisťovanie je anonymné. Opytovatelia sú povinní mať so sebou poverenie od štatistického úradu a svoj doklad totožnosti. Odpovede sú anonymné a zisťovatelia podpísali mlčanlivosť o všetkých zistených skutočnostiach. Štatistici zasielajú list s informáciami aj na tie obecné a mestské úrady, kde bude prieskum prebiehať.
Zozbierané údaje sú významným zdrojom informácií pre medzinárodné porovnávanie Slovenska v rámci Európskej únie a na analýzy životnej úrovne domácnosti na Slovensku. „O tieto údaje je veľký záujem, pretože dáta, ktoré získame tu, nie je možné získať zo žiadnych administratívnych zdrojov. Neexistujú registre napríklad na to, či sa cítite chudobný alebo nie. Údaje, čo zozbierame, nie sú len v absolútnych číslach, ale sú aj dosť pocitové a subjektívne,“ hovorí Renáta Dušová, riaditeľka krajského pracoviska Štatistického úradu SR v Nitre. Výsledky zisťovania sa využívajú na usmerňovanie sociálnej politiky, z výsledkov vychádzajú aj rôzne inštitúcie.
Chudobou je ohrozený každý desiaty
Prieskum napríklad ukázal, že v roku 2009 bolo až 11 % obyvateľov krajiny ohrozených chudobou, čo predstavuje takmer 600-tisíc ľudí. Ohrozenejšie sú viac deti ako starší a viac ženy ako muži. Najnižšiu mieru rizika chudoby mal Bratislavský kraj (6,5 %), naopak najväčšiu Prešovský kraj (16,3 %).
Obce Nitrianskeho kraja zapojené do prieskumuadpis clanku
V našom kraji pôjdu opytovatelia v apríli do 39 obcí. Sú to Nitra, Báb, Lehota, Mojmírovce, Svätoplukovo, Štefanovičová, Veľká Dolina, Vráble (okres Nitra), Komárno, Bajč, Dulovce, Hurbanovo, Modrany, Pribeta (okres Komárno), Levice, Kalná nad Hronom, Nýrovce, Veľké Kozmálovce (okres Levice), Nové Zámky, Andovce, Dubník, Jasová, Jatov, Šurany, Tvrdošovce (okres Nové Zámky), Šaľa, Horná Kráľová, Neded, Vlčany (okres Šaľa), Topoľčany, Bojná, Nemčice, Nitrianska Streda, Čeľadince, Tovarníky (okres Topoľčany), Zlaté Moravce, Choča, Slepčany, Topoľčianky (okres Zlaté Moravce).
Tomáš Holúbek