NITRA. Výstavu Reminiscencie Františka Studeného otvorili v Nitrianskej galérii. Príležitosťou je 100. výročie narodenia umelca (v Novej Vsi nad Žitavou), ktorého meno v rokoch 1982-89 galéria v Nitre niesla .
Expozíciu tvorí asi 35 diel v technike olej. „Výstava Františka Studeného sa zaoberá predovšetkým jeho maliarskou tvorbou, v ktorej dominujú krajinné scenérie nielen zo Slovenska, z rodného kraja a okolia Nitry, ale i zo študijných ciest v zahraničí. Nechýbajú jeho kvetinové zátišia, zátišia s ovocím a neodmysliteľné kompozície s makrelami a udenáčmi,“ hovorí kurátorka Marta Hučková. „Ako krajinár sa sústreďoval na jednoduchosť kompozície, priamosť videnia a zjednodušenosť maliarskeho prejavu. V rokoch 1944–1945 sa umelec zúčastnil odboja v SNP. Vojnové hrôzy, bieda a utrpenie zanechali odozvu v námetovej skladbe jeho diel.“
Medzi početnými návštevníkmi výstavy bola aj umelcova dcéra Katarína Kišová. Je kunsthistoričkou a žije v Bratislave. „Tým, že som vyrastala v umeleckom prostredí, obklopená umením a literatúrou, je pochopiteľné, že som si vybrala toto povolanie,“ hovorí Katarína Kišová. „Aj nás ako deti k umeniu viedli – nielen k výtvarnému, ale k umeniu vôbec. Nikdy som síce nemaľovala, ale moji dvaja súrodenci Michal Studený a Zuzana Eliášová sú akademickí maliari.“
Pani Kišová prezradila, že ako najmladšie dieťa bola otcovým miláčikom, hovorieval jej slniečko rodiny. „Prežila som krásne detstvo. Čo si spomínam, otec bol neuveriteľne pracovitý. To je vlastnosť, ktorú aj nám, deťom odovzdal,“ zdôrazňuje Katarína Kišová. „Mal prísny režim – vstával skoro ráno a na celý deň mal program. Keď niekedy nemohol maľovať, bol z toho veľmi nešťastný.“
Vybrané diela Františka Studeného pochádzajú z bohatej zbierky diel autora, ktoré sa nachádzajú v zbierkovom fonde Nitrianskej galérie. Výstava v Salóne Nitrianskej galérie potrvá do 22. mája.