NITRA. Práce detí nitrianskych základných umeleckých škôl dopĺňajú diela autistickej výtvarníčky Michaely Batelovej. Výstavu sprístupnili v Štúdiu Divadla Andreja Bagara pri príležitosti 2. apríla - Svetového dňa povedomia o autizme.
Oslovili umelecké školy
„Myšlienka odovzdávať Cenu akademickej maliarky Stanislavy Batelovej Michalčekovej napadla nášho spolupracovníka a priateľa Antona Živčica, vedúceho oddelenia kultúrnych aktivít Nitrianskeho samosprávneho kraja,“ hovorí Róbert Mikulášik, predseda Klubu rodičov autistických detí (KRAD) v Nitre. „Stanka bola podpredsedníčkou našej organizácie a mnoho času venovala pomoci ľuďom postihnutým autizmom. Týmto podujatím a udeľovaním cien s jej menom si ju chceme s úctou pripomenúť. Z výstavy a odovzdávania cien sa stane každoročná tradícia.“
Každý ročník budú práce vystavovať deti rôznych typov škôl - tento rok organizátori oslovili 6 nitrianskych ZUŠ. Na výzvu zareagovali ZUŠ Jozefa Rosinského, SZUŠ Tralaškola, SZUŠ ART Pegas a SZUŠ Heleny Madariovej.
Udelili päť cien
Práce hodnotila a ceny vystaveným dielam udeľovala odborná porota v zložení Marta Hučková, Elena Tarábková (Nitrianska galéria), Anton Živčic (NSK) a Róbert Mikulášik (KRAD). Udelili spolu päť cien – tri hlavné, čestné uznanie a zvláštna cenu.
Prvé miesto si odniesla 18-ročná Alžbeta Blažková (ZUŠ J. Rosinského), ktorú viedol pedagóg Erik Fehér. Druhú cenu získal 12-ročný Adam Mečiar (Tralaškola, pedagóg Soňa Mrázová). Tretiu priečku obsadila 15-ročná Dominika Čechová (Tralaškola, pedagóg Peter Rehák). Čestné uznanie udelili najmladšej účastníčke, ani nie 6-ročnej Petre Matejkovej (ZUŠ J. Rosinského, pedagóg Elena Tarábková). Za dielo s nanajvýš aktuálnou témou získala zvláštnu cenu 10-ročná Katarína Žáková (ZUŠ Heleny Madariovej, pedagóg Pavol Bebjak).
Z dreva a štetín jazveca
Cenu akademickej maliarky Stanislavy Batelovej Michalčekovej predstavuje štetec. „Stanka bola jedinečná - tkala ručnú tapisériu. Spraviť tapisériu ako cenu by bolo náročné, tak sme ako cenu vymysleli nadrozmerný štetec s jej menom,“ vraví Mikulášik. „Je drevený so štetinami z jazveca, jeho autorom je 45-ročný Ján Smoleň z chránenej dielne na Orave, kde sa venuje aj výrobe poľovníckych šperkov. Predstavte si, v Nitre bol problém zohnať niekoho, kto by nám takýto štetec vyrobil...“
Miška umelecky rastie
Okrem výtvarných diel detí ZUŠ sú na výstave aj práce dcéry zosnulej Stanky Batelovej Michalčekovej – Michaely. „Miškine obrazy spolu s ostatnými vystavujeme pre možnosť konfrontácie. Aby si aj laik, ktorý neprichádza do styku s autistom, všimol, aké môžu byť rozdiely vo výtvarnom prejave zdravých a autistických detí. Miška prezentuje staršie obrázky, kreslené fixkami, ale aj úplne nové diela, aby bolo vidno jej umelecký posun,“ vysvetľuje Róbert Mikulášik.
„Miška totiž začala navštevovať ateliér v Nitrianskej galérii, kde ju vedie pedagogička Elena Tarábková. Začína pracovať s voskovkami a dokonca aj temperou. U autistu je to obrovský progres. Po smrti svojej matky si Miška uvedomila, že je už dospelá žena a je istá ťarcha aj na nej. Stará sa viac o seba, domácnosť, o záhradu, v praktickej škole začala viac pracovať. Smrť jej matky ju paradoxne posunula niekam ďalej.“
Akciu odovzdávania cien zorganizovali Klub rodičov autistických detí, NSK, DAB, Nitrianska galéria a Literárny klub Janka Jesenského.