Starosta sa proti rozsudku odvolal. Argumentuje, že zmluvu schválilo obecné zastupiteľstvo, on ju len podpísal.
NITRA. Starosta Veľkého Zálužia Karol Bútora dostal podmienečný trest. Odsúdili ho za pokus zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Rozsudok nie je právoplatný. Bútora trvá na svojej nevine.
Zločin, za ktorý ho súdia, sa mal stať v predminulom volebnom období. Obec vtedy podľa obžaloby umožnila predaj obecného bytu starostovej dcére za symbolickú sumu – dvojmesačné nájomné. Zmluvu podpísal starosta, k predaju však nakoniec nedošlo.
Opäť ho zvolili
V čase, keď začali Karola Bútoru stíhať, nebol starostom. Na jeseň sa však po štvorročnej prestávke vrátil do funkcie. Nastala tak kuriózna situácia – stíhaný starosta je štatutárnym zástupcom obce, ktorá v kauze vystupuje ako poškodená strana.
„Nebudem to komentovať. Vyhral som voľby podľa zákona, ľudia mi dali dôveru. Všetko je proti mne vymyslené,“ reagoval staronový starosta.
Okresný súd mu vymeral podmienečný trojročný trest, skúšobnú dobu určil na tri roky. Potvrdila nám to Tatiana Kováčiková zo súdu. Starosta má byť zároveň pod probačným dohľadom súdneho úradníka, ktorý dozrie na jeho správanie.
Karol Bútora sa odvolal. Ak by odsudzujúci rozsudok potvrdil aj krajský súd, príde o svoju funkciu. Starostom totiž nemôže byť právoplatne odsúdená osoba.
Za symbolickú cenu
Kauza sa týka nájomných bytov, ktoré vo Veľkom Záluží postavili pre ľudí zo sociálne slabších pomerov. Obec dostala dotáciu z ministerstva výstavby a úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
Jeden z bytov mala v nájme starostova dcéra. Podľa obžaloby s ňou starosta následne uzavrel zmluvu o kúpe prenajatej veci. Obec jej mala povinnosť predať dvojizbový byt za dvojnásobok mesačného nájomného, ktoré bolo vtedy 152,66 eur. Klauzula, že byt sa dá predať až po tridsiatich rokoch, v zmluve nie je.
„Zmluvu starosta podpísal napriek tomu, že vedel, že byt patrí do majetku obce, že sa naň vzťahuje záložné právo ministerstva a ŠFRB,“ píše sa v obžalobe. Podľa prokuratúry mohol starosta svojím konaním spôsobiť obci škodu 1,3 milióna korún (43 493 eur), čo je obstarávacia cena bytu.
K predaju nakoniec nedošlo, starostova dcéra v ňom vraj ani nebývala. „Byt bez súhlasu obecného zastupiteľstva prenajala tretej osobe. Z tohto dôvodu dostala výpoveď z nájmu. Napadla ju na súde, no neuspela,“ povedal nám ešte vlani Marek Ďuran, vtedajší právny zástupca obce.
Bútora: Ja som to len podpísal
„Všetko je legálne, nájomnú zmluvu schválilo obecné zastupiteľstvo, ja som to len ako starosta podpísal,“ argumentoval Karol Bútora. Tvrdí, že na byt sa nevzťahovalo záložné právo, pretože nebol postavený zo štátnej dotácie a štátneho úveru. Spolu s dvomi ďalšími bytmi vraj vznikol dodatočne, z nebytových priestorov: „V zmluve preto nemusela byť klauzula, že predaj je možný až po 30 rokoch.“
Bútora ešte pred voľbami vyhlásil, že za jeho trestným stíhaním môže byť politika: „Čo vám budem hovoriť. Idú voľby, budem kandidovať.“ Ľudia ho nakoniec zvolili, hlasy mu neubral ani fakt, že je obžalovaný.