ZEMIANSKE SADY. S veľkosťou oblasti ohrozenia pre atómovú elektráreň Jaslovské Bohunice sú starostovia z regiónu ZMO Jaslovské Bohunice nespokojní. V niektorých obciach sa hranica pásma ohrozenia zmenšila až o niekoľko kilometrov. Zmenu odsúhlasil Úrad jadrového dozoru SR na základe žiadosti držiteľa povolenia. Tým boli Slovenské elektrárne.
Elektráreň modernizovali
Hranica pásma ohrozenia zasahuje do katastra minimálne desiatich obcí. Ďalším 26 obciam pretína zastavané územie. Jednou z nich sú aj Zemianske Sady (okres Galanta). Hranica pásma ohrozenia vedie priamo cez niektoré budovy. Obec si ju musela dať geodetom vymerať na vlastné náklady.
Zemianske Sady patrili v minulosti do 30-kilometrového, neskôr 25-kilometrového pásma ohrozenia jadrovými elektrárňami Jaslovské Bohunice. V roku 2007 sa pre Bohunice JE V-2 vytýčila hranica na 21 kilometrov. Celá obec bola na základe rozhodnutia Obvodného úradu v Trnave zaradená do oblasti ohrozenia jadrovým zariadením Bohunice V-2.
„Pošta a ambulancia praktického lekára pre dospelých sú v jednej budove. Tí občania, čo budú v čase havárie na poš-te, budú v oblasti ohrozenia, tým, čo budú u lekára, sa nič nestane,“ hovorí starosta Roman Súkeník, ktorý na problém poukázal ako prvý.
„Dom s. č. 46 sa nachádza v oblasti ohrozenia, ale dom s. č. 47 tam už nepatrí. Podobne je to aj v prípade materskej školy, jedna trieda sa nachádza v pásme ohrozenia, druhá už nie. Kde je logika, keď vyše tri štvrtiny zastavaného územia obce sú v 21-kilometrovej oblasti ohrozenia, ale patrí tam len jedna tretina celého katastrálneho územia?“ pýta sa starosta.
Podľa zákona o civilnej ochrane a príslušnej vyhlášky Ministerstva vnútra SR je obec v prípade havárie jadrovej elektrárne povinná evakuovať všetkých občanov.
Zmenu veľkosti oblasti ohrozenia odsúhlasil v roku 2007 Úrad jadrového dozoru SR na základe žiadosti držiteľa povolenia. Tým boli Slovenské elektrárne. Hlavným dôvodom zmeny veľkosti oblasti ohrozenia bola podľa hovorkyne Miroslavy Pirožekovej modernizácia a zvýšenie bezpečnosti elektrárne.
„Držiteľ povolenia na prevádzku jadrového zariadenia po vykonaní rozsiahlych rekonštrukčných a renovačných prác na elektrárni, ktoré mali za cieľ zvýšenie jadrovej bezpečnosti, požiadal v roku 2006 a 2007 ÚJD SR o zmeny veľkosti príslušnej oblasti ohrozenia. Úrad jadrového dozoru SR po podrobnom preskúmaní, či boli naplnené všetky požiadavky legislatívnych predpisov a či boli preukázané dostatočné dôvody na zmenu veľkosti oblasti ohrozenia, v súlade so zvyšovaním jadrovej bezpečnosti, vydal rozhodnutie, ktorým schválil navrhované zmeny,“ vraví Pirožeková.
Aj ked sú v pásme, nedostanú ani cent
Od roku 2009 platí novela zákona o miestnych daniach, medzi ktoré patrí aj daň za jadrové zariadenie. Obce ju dostávajú raz za rok. Zmenou zákona sa zmenila aj výška daní. Obec Zemianske Sady tak prišla o vyše 3-tisíc eur.
„Obec vyrubila Slovenským elektrárňam plnú sumu vyše 4800 eur za daň za jadrové zariadenie za celú výmeru katastra. Voči platobnému výmeru sa odvolali s tým, že sme mali pre účely základu dane použiť výmeru v metroch štvorcových tej časti konkrétneho katastrálneho územia, ktorá sa nachádza v oblasti ohrozenia jadrovým zariadením. Niektoré obce nedostanú ani cent, pretože nemajú ani meter štvorcový zastavaného územia v pásme ohrozenia, hoci kataster majú,“ poznamenáva Súkeník.
Pojem „oblasť ohrozenia" je podľa Miroslavy Pirožekovej pojem, ktorý sa používa pre havarijné plánovanie a nie pre účely vyrubenia daní. Preto obvodné úrady v sídle kraja majú pre zabezpečenie ochrany obyvateľstva pripravené plány pre prípad vzniku nehody alebo havárie jadrového zariadenia. Hovorkyňa tvrdí, že jeho použitie do zákona o miestnych daniach a poplatkoch bolo len účelové.
Gestorom zákona o miestnych daniach a poplatkoch je Ministerstvo financií SR. Na otázku, prečo sa v zákone znížila pre obce daň za jadrové zariadenie, nám ministerstvo do našej uzávierky neodpovedalo.
Stretnutie s premiérkou
Rada Združenia miest a obcí regiónu Jaslovské Bohunice pripravuje návrh na novelu zákona o miestnych daniach. Jej predsedníčka Alena Jelušová požiadala premiérku Ivetu Radičovú o osobné stretnutie.
„Považujeme to za nespravodlivé a urobíme všetko pre to, aby tie obce, ktorých len časť územia zasahuje do pásma ohrozenia, boli spoplatnené v plnom rozsahu. Našou snahou je aj to, aby tam patrili aj obce, ktoré majú len časť katastra v pásme ohrozenia, lebo musia plniť všetky úlohy civilnej ochrany tak, ako keby boli v pásme ohrozenia, či ho majú zastavané, alebo nie,“ dodáva Jelušová.
Starosta Zemianskych sadov Roman Súkeník.
Dom s. č. 46 (vpravo) sa nachádza v oblasti ohrozenia, ale dom s. č. 47 tam už nepatrí.