BELADICE. Ako sa správať nekorupčne a čo najotvorenejšie. To zástupcom obcí na seminári v Beladiciach hovorili experti na samosprávy z Transparency International Slovensko.
„Keď to zjednodušíme, na dosiahnutie otvorenosti existujú dve páky - súťaže a informácie. Ak sa nakladá s verejným majetkom, nepochybne je najlepšie vypísať súťaž. Najnovšie existujú aj elektronické aukcie, ktoré majú potenciál pri obstarávaní tovarov a služieb cenu znižovať a pri predaji obecného majetku cenu zvyšovať,“ hovorí právnik Vladimír Pirošík, spolupracovník Transparency International. Druhou pákou je informovať o všetkom, čo súvisí s dianím v dedinách.
Existujú ale prípady, keď obce zverejnia súťaž na webe doslova na pár sekúnd. Obecné úrady si z webov spravia fotku a rýchlo súťaž stiahnú. Potom ju vyhrá vopred určená firma. „Nečestnosť je vždy krok pred zákonmi. Ale čomu nebráni zákon, nech bráni hanba. Preto je veľmi dôležitý tlak ľudí,“ povedal Pirošík.
Ľudí na seminári zaujímali hlavne dokumenty, ktoré musia zverejňovať a tie, ktoré sa odporúča, aby v záujme otvorenosti zverejňovali.
Od januára musia všetky obce zverejňovať na vlastných weboch zmluvy. Ak stránku nemajú, posielajú zmluvy na zverejnenie do obchodného vestníka. „Aj objednávky a faktúry musia zverejňovať na weboch. Ak ich nemajú, nemusia ich zverejniť nikde. To ale nezabraňuje právu občanov pýtať si takéto informácie cez infozákon,“ hovorí právnik Pirošík.
Účastníkov seminára zaujímalo aj to, či stačí uverejňovať len výšku faktúry. V prípade faktúr ale litera zákona vyslovene hovorí o povinnosti zverejniť celú faktúru, nie len výslednú sumu či tabuľkovú formu faktúr.
Výstupy zo seminára s radami pre obce publikujú aj v tlačenej podobe. „Situácia v obciach je trošku odlišná od miest, preto je vhodné, aby sme akýsi manuál pripravili aj pre dediny,“ povedala Ľubica Slováková, poslankyňa z Beladíc a spoluorganizátorka seminára.