NITRA. Bodkou za tohtoročnou sezónou v Starom divadle Karola Spišáka bude interaktívna rozprávka. Divadlo ju venuje deťom od 3 rokov. Je to zvláštna kategória detí, ktoré sa so svetom divadla stretávajú po prvýkrát.
Štyri príbehy vo veršoch
„Je dôležité, aby toto prvé stretnutie bolo pre našich malých divákov veľmi silné a inšpiratívne. Preto sme príprave novej inscenácie venovali mimoriadnu pozornosť. Dúfam, že s našou novou premiérou s názvom Cesta do krajiny Tuwim zažijú deti divadelnú mágiu, v ktorej sa akýkoľvek sen môže stať skutočnosťou,“ hovorí dramaturgička SDKS Veronika Gabčíková.
„Budeme pracovať so všetkými atribútmi divadla – s textom, pesničkami, tancom, bábkami a rôznymi výtvarnými objektmi. Prezradím, že na scéne bude napríklad obrovská 3-metrová stolička. Budeme čarovať so svetlom i zvukom, aby sme znásobili dojem magickosti.“
Hravé predstavenie tvoria štyri zveršované príbehy známeho poľského básnika Juliána Tuwima. Každý príbeh rozpráva iný člen partie čudných bytostí, ktoré budú deti sprevádzať už od vstupu do divadla až do sály. Vo foyer SDKS deti privíta pštros, ďalej sa deti zoznámia s pierotom, siamskými dvojčatami či výpravcom.
So sedadlami nerátajte
„Deti nebudú sedieť v sále na regulérnych sedadlách - každé z nich bude mať vankúšik, s ktorým sa bude posúvať za jednotlivými príbehmi v priestoroch divadla. Počas putovania krajinou Tuwim sa zoznámia s pánom Tralalínskym, s babkou, ktorá chová sliepku, s pánom Malilinčekom aj s rušňom,“ prezrádza Gabčíková.
„V talóne máme pripravenú aj piatu básničku, ale v tejto chvíli sa nám javí ako rozumné nepredlžovať predstavenie, aby nepresiahlo 45 minút. Keďže plánujeme deti priamo zapájať od deja, máme skúsenosť, že pri dlhšej inscenácii sa nevládzu sústrediť.“
Keďže ide o interaktívnu hru, je dôležité, aby si tvorcovia overili reakcie detí. Prvé štyri predstavenia začínajú hrať denne od pondelka 18. apríla, obecenstvom na prvých generálkach budú nitrianski škôlkari. „Budú to väčšinou deti, ktoré k nám chodia pravidelne. Pevne verím, že aj s ich pomocou nájdeme takú formu predstavenia, ktorú budú prijímať aj deti, ktoré divadlo navštívia prvý raz. Nechceme ísť do sveta s polotovarom, preto premiéru plánovanú pôvodne na 15. apríla presúvame na júnový termín,“ objasnila dramaturgička.
Premiéry budú dokonca dve, keďže na jedno predstavenie počítajú maximálne s 50 deťmi v publiku - aby každé dieťa dostalo priestor zapojiť sa a nejakým spôsobom sa stať súčasťou hry.
Režisérom novej inscenácie je Ondrej Spišák, scénografom Szilárd Boráros, dramaturgiu robila Veronika Gabčíková a hudbu skomponoval Egon Gnoth. V rozprávke si zahrajú Radovan Hudec, Lucia Korená, Miloš Kusenda, Katarína Petrusová a Milan Vojtela.
Česko, Poľsko, Litva
Pre divadlo v týchto dňoch nastáva hektické obdobie. Popri skúškach a generálkach poslednej premiéry sa s medzinárodným Jánošíkom predstavili v Poznani, boli na bratislavskom majálese. V máji organizujú „lietajúci festival“ krajín V4 Stretnutie, s Čintetom odchádzajú do Litvy, s hrou Žena, Pánboh, čertisko a 7 zakliatych cestujú zas do Martina. Odtiaľ idú do Hradca Králové, kde odohrajú dvoch Absolventov a jednu „Ženu“. V Klenovci a opäť v Martine sa v závere sezóny zastavia s Jánošíkom.