Bratislavská firma má záujem vybudovať pri Janíkoch malú vodnú elektráreň. Starosta sa rozhodol, že vyhlási referendum.
JANÍKY. Na toku Malého Dunaja v katastri obce Janíky (okres Dunajská Streda) má investor záujem postaviť malú vodnú elektráreň. Bola by jednou z ďalších 300 vodných elektrární, ktoré vláda schválila v rámci koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu slovenských vodných tokov do roku 2030. O jej vybudovaní rozhodnú obyvatelia obce v májovom referende.
Návratnosť investície je 15 rokov
Z koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov z dielne ministra životného prostredia Józsefa Nagya vyplýva, že malé vodné elektrárne sú relatívne jednoduché, technicky nenáročné energetické stavby.
Majú významný dopad na environmentálne a sociálne vplyvy, znižujú negatívne vplyvy na životné prostredie a zdravie, pretože predstavujú environmentálne najprijateľnejší spôsob získavania elektrickej energie.
Napomáhajú k znižovaniu emisií, skleníkových plynov a škodlivín, čím predstavujú významný prvok v balíku opatrení na dosiahnutie Kjótskeho protokolu.
Malé vodné elektrárne významne pomáhajú pri regulácii výkyvov spotreby v energetickej sieti, majú pozitívny vplyv na zvyšovanie energetickej bezpečnosti SR a zahraničnú obchodnú bilanciu, využívajú nedeštruktívny spôsob získavania energie z obnoviteľných zdrojov. Janíky sú jednou z lokalít, ktoré spadajú do vládou schváleného riečneho kilometra.
O vybudovanie malej vodnej elektrárne v katastri obce má záujem bratislavská firma. Ak by začala s výstavbou tento rok, elektráreň by spustila v roku 2013. Stavba by si vyžiadala približne 3,5 až 4 milióny eur. Návratnosť investície je 15 rokov. Stavbu by umiestnili medzi už existujúce vodné elektrárne v Čiernej Vode a Novej Dedinke, ktoré sú na začiatku a na konci Malého Dunaja.
„Elektráreň by mala rozmer malého rodinného domu. Využívala by jednu turbínu a pri priemernom ročnom prietoku 28 m3/s by vyrobila približne 5000 megavatthodín energie ročne. Všetko ale závisí od spádu, ktorý v súčasnosti nevieme určiť, keďže nevieme, na akom mieste by mohla byť umiestnená,“ hovorí Martin Paták z Prvej produkčnej. Pri výstavbe elektrárne by sa ako investor zaviazali zrevitalizovať biokoridor ramena Malého Dunaja, ktoré prechádza aj cez obec Hrubý Šúr.
„Malo by to pozitívny efekt na okolité obce, samotný život rýb a iných živočíchov, okolitej zelene a lesa. Privítala to aj Štátna ochrana prírody a rybárske organizácie,“ vraví Paták.
Majú životnosť pol storočia
Investor prejavil záujem o vybudovanie elektrárne v katastri obce minulý rok v lete. Keď obyvateľom predostrel na stretnutí svoj zámer, nie všetci boli jeho myšlienke naklonení.
„Niektorí ľudia v obci nesúhlasili, podľa nich je to zásah do prírody. Spísali aj petíciu, ktorou žiadali odstrániť uznesenie obecného zastupiteľstva, ale to bol iba predbežný súhlas na otvorenie územného plánu, ktorého interpretáciu zle pochopili,“ hovorí starosta Lajos Berner. S poslancami obecného zastupiteľstva sa dohodol, že o povolení výstavby elektrárne rozhodnú obyvatelia obce v májovom referende.
„Najvyšší stupeň demokracie je ten, keď obyvatelia rozhodnú o veci, ktorá sa ich týka. Ja nie som zatiaľ rozhodnutý, ale určite to považujem za príležitosť pre obec,“ hovorí starosta.
Dodal, že na základe dohody s investorom by obec pravidelne získavala okrem dane z nehnuteľností aj rôzne dotácie a príspevky po dobu približne 50 rokov. Taká je životnosť malých vodných elektrární.
„Zelená energia je podporovaná a myslím si, že ak sa má rozhodnúť o elektrárňach, tak by som bol skôr pre vodné ako fotovoltaické, veterné alebo atómové. Je to zásah do prírody, ale určite menší, ako keby sme vybudovali na troch hektároch úrodnej poľnohospodárskej pôdy fotovoltaické elektrárne,“ myslí si Berner.
Podobný názor zdieľa aj prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Dunajskej Strede Gabriela Csériová. Bližšie sa ku konkrétnej výstavbe nechcela vyjadrovať pred odborným posúdením. Vodné elektrárne však považuje aj ona za najčistejšie zdroje energie.
Hovorkyňa Greenpeace Lucia Szabová hovorí, že všetky takéto stavby by sa mali realizovať citlivo s ohľadom na okolitú prírodu. Ak sa podľa jej slov neprihliada na životné prostredie, môže to spôsobiť niekoľko problémov.
„Či už je to nevhodné umiestnenie z hľadiska ochrany biodiverzity, vzácnych biotopov alebo problém s migráciou rýb, prípadne nevhodným zásahom do riečneho systému. Je dôležité, aby stavba prebehla riadnym posudzovaním vplyvov na životné prostredie a aby mala laická aj odborná verejnosť možnosť sa adekvátne do procesu zapojiť,“ uzatvára Szabová.