ŠAĽA. Mestská polícia v Šali za posledný mesiac navštívila niekoľko klubov dôchodcov, aby upozornila starších ľudí na pokútnych podomových predajcov.
Môžu ich pokutovať
„Moju mamku odchytil pred vchodom do činžiaka po maďarsky hovoriaci muž, ktorý jej tvrdil že vyhrala súpravu riadu. Keď ho vpustila dnu, vysvitlo, že predáva nerezovú súpravu hrncov za 500 eur. Mama nemala záujem, ale muž odišiel až vtedy, keď som mu dal ja jasne najavo, aby byt opustil,“ píše jeden z diskutujúcich na internetovej stránke mesta o nepríjemnej skúsenosti s podomovým predajom. Ten v Šali robia hlavne po maďarsky hovoriaci Rumuni.
Väčšinou predávajú paplóny alebo drogistický tovar, ktorý môže podľa polície pochádzať aj z krádeží. Ľudia, ktorých podomoví predajcovia „obťažujú“, sa obracajú práve na mužov zákona. Podomových predajcov bez povolenia môžu pokutovať do výšky 33 eur.
„Volajú nám, lebo im nie je príjemné, keď im niekto cudzí vyzváňa a otravuje ich s vecami, ktoré nechcú kúpiť a aj napriek tomu sa tlačia dnu, aby tovar predali. Keď ich ľudia vpustia, vtedy dochádza niekedy aj ku krádežiam,“ hovorí Ján Komjáthy z mestskej polície.
Ilustrujú im príklady
„Ľahkou korisťou“ pre falošných podomových predajcov sú podľa Komjáthyho najmä dôchodcovia. Aby saznížilo možné riziko zneužitia ich dôvery, polícia organizuje so staršími ľuďmi stretnutia v kluboch dôchodcov.
„Upozorňujeme ich, na čo si majú dávať pozor, ilustrujeme im prípady, ktoré sa stali, upozorňujeme ich, aby zbytočne nevpúšťali do bytu ľudí, ktorých nepoznajú. Môže sa ale stať, že človeka, ktorý odpisuje stav vodomeru, vymenili, jeho pravosť identity si môžu zistiť na základe dokladu, ktorý musí mať pri sebe,“ vysvetľuje. Komjáthy dodal, že onedlho by mali mať všetci, ktorí chodia spisovať stav vodomeru, elektriny, plynu, jednotné preukazy.
„Som veľmi opatrná, pretože žijem sama, preukaz si pýtam aj od plynárov, i keď to máme vopred oznámené,“ vraví Darina Cabadajová. „Podomový predaj sa mi nepáči, považujem to za otravovanie. Keď niečo chcem, nájdem si to na internete alebo v obchode,“ dopĺňa ju pani Daniela. „Aj minule nám priniesli veci na oblečenie a kúpili sme. Máme s tým dobrú skúsenosť,“ uzatvára Oľga Horváthová.