HORNÉ SALIBY. Poľskí zástupcovia poľnohospodárskeho sektoru navštívili začiatkom apríla Slovensko. So slovenskými poľnohospodármi si vymieňali skúsenosti a porovnávali rozvoj vidieka v oboch krajinách.
Farma v Mostovej
Stretnutie odborných poradcov pre poľnohospodárov, manažérov programu Leader a samotných poľnohospodárov zorganizovala Národná sieť rozvoja vidieka z Nitry. Oslovila Miestne akčné skupiny Čiernu vodu a Dudváh, ktoré pre Poliakov pripravili jednodňový workshop zameraný na poľnohospodárske programy. Všetky projekty, ktoré Poliaci navštívili, boli realizované s podporou Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka.
„Boli sme na farme v Mostovej, kde nám ukázali linky na spracovanie poľnohospodárskych produktov, videli sme napríklad tiež ovocné sady na družstve v Hrušove,“ povedal manažér MAS Čierna voda Ľudovít Kovács. MAS Čierna voda je jednou z 29 miestnych akčných skupín na Slovensku. V Poľsku ich je až 350.
Rozdiely v agroštruktúre
Odborníci sa na stretnutí dozvedeli o princípe fungovania prístupu Leader v oboch krajinách a tiež jeho rozdiely.
„Hotový projekt na Slovensku schvaľuje príslušné ministerstvo, v Poľsku župan,“ vysvetlil Klaudius Markiewski, vedúci odboru poradenského centra pre poľnohospodárov. Dodal, že rozdiely sú aj v agroštruktúre, preto je ťažké určiť, ktorá krajina má efektívnejšie poľnohospodárstvo.
„U nás je oveľa viac menších poľnohospodárov ako u vás, je ich až 300-tisíc. Tradícia súkromného poľnohospodárstva v Poľsku má dlhú históriu a funguje to preto inak ako tu,“ poznamenal Markiewski.
Autor: LAZ