NITRA. Ako by to asi dopadlo, ak by sa do domu Nory Mojsejovej dostala trojica účastníkov reality show v zložení Bátorička, Svätopluk a Jánošík? Nepredstaviteľné? Nie pre žiakov zo ZŠ G. Bethlena v Nových Zámkoch.
V angličtine zohrali scénku, kde Nora tvrdo narazila na históriu. „Často sa študenti v hrách zamýšľali práve nad tým, ako by historické postavy reagovali v modernom svete,“ hovorí Mária Kiššová, organizátorka festivalu z Katedry anglistiky a amerikanistiky na Filozofickej fakulte UKF v Nitre.
Bátorička ako emo hrdinka
Deti v predstaveniach rozhodne limity svojej fantázii nedávali. A neváhali nielen strápniť Noru, ale aj prekrútiť si po svojom históriu. Tak napríklad Jánošík nedával všetko len chudobným, Bátorička bola emo a dievčatá zabíjal psychopat Ficko. No a Svätopluk mal aj dcéru Zsuzsu – splodil ju s Maďarkou Erzsebet.
„Dôležité bolo morálne posolstvo hry. Hra je paródiou na dnešnú dobu, v ktorej médiá občas poskytujú medvediu službu pretláčaním rôznych pseudocelebrít do povedomia ľudí, pričom ľudia, ktorí by si pozornosť médií zaslúžili, zostávajú nepovšimnutí,“ hovorí Roman Kuttner, pedagóg, ktorý hru o Nore s deťmi v rámci divadelného krúžku nacvičil.
Radšej smrť ako Mojsejová
Pri pohľade na Noru Mojsejovú a jej život si Svätopluk, Jánošík aj Bátorička uvedomia, že radšej zomrú v minulosti krutou smrťou, ako by mali žiť v dobe, kde sú obdivované osobnosti bez morálnych hodnôt. Moderátor na konci hovorí, že dôležité je snívať, lebo aspoň v snoch sme slobodní a nikto nás neriadi.
Žiaci Romana Kuttnera za svoj výkon dostali od poroty cenu za najlepšiu improvizáciu na javisku.
Priveľmi ťažké texty
Na festivale konanom na Univerzite Konštantína Filozofa vystúpili základné a stredné školy. Okrem novozámockej školy hralo ďalších pätnásť skupín. „Hry boli kreatívne, inovatívne. Ak má byť takáto hra dobre nacvičená, nedá sa stihnúť jej príprava len počas hodín angličtiny,“ vysvetľuje Mária Kiššová. Učitelia preto 'svoje' deti na festival pripravujú mimo normálneho vyučovania.
Úroveň angličtiny bola u študentov mimoriadne vysoká. Snáď až príliš. Porotkyňa Andrea Billíková z katedry anglistiky hovorí, že niektoré texty boli priťažké. „Možno by bolo treba ísť dole s angličtinou, nepoužívať až takú ťažkú slovnú zásobu, ale skôr takú, aby každý divák – aj začiatočník v angličtine či dieťa – hre rozumel,“ hovorí porotkyňa.
Bolo popri silnej lexike niečo, čo by na angličtine účinkujúcim vyčítala? „Výslovnosť. Na nej treba rozhodne popracovať, hlavne v prípade kľúčových slov. Ak sa ich naučia zle vystupujúci, presúvajú ich aj na divákov,“ dodáva Andrea Billíková.