Potraviny pre malú Emu posielajú do Tokia poštou

Väčšina Tokijčanov ide z práce rovno domov, v bare sa už nezastavia. Boja sa výpadku elektriny. Ak by nastal, šliapali by niekoľko hodín peši.

Pod rozkvitnutou sakurou. „Napriek ťažkej momentálnej situácii prišla jar, príroda sa prebúdza a dáva nám pocit, že všetko bude už len lepšie,“ napísala nám Alexandra.Pod rozkvitnutou sakurou. „Napriek ťažkej momentálnej situácii prišla jar, príroda sa prebúdza a dáva nám pocit, že všetko bude už len lepšie,“ napísala nám Alexandra. (Zdroj: Archív A.T.)

NITRA/TOKIO. Život v Tokiu je iný ako pred ničivým marcovým zemetrasením. Potvrdila nám to Nitrianka Alexandra Tachi (30), ktorá sa do mesta vrátila pred vyše tromi týždňami. Našla ho tmavšie a prázdnejšie, stopercentné ešte nie je ani zásobovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alexandra odcestovala po ničivom zemetrasení spolu s manželom Daikom a dcérou Emou k svokrovcom do Kanazawi. Dôvodom bol strach z radiácie. Keď sa začiatkom apríla vrátili domov, čakali ich ďalšie silné otrasy zeme.

Predaj vody je stále obmedzený

„Dosť nás triaslo skoro každý druhý deň, ani som nestihla volať rodičom, aby sa nebáli. Väčšinou ma zemetrasenia zastihli doma, dvakrát som práve učila. Len sme stíchli a čakali, čo sa bude diať,“ napísala nám Alexandra.

SkryťVypnúť reklamu

Hneď po príchode do Tokia si bola na našom veľvyslanectve zobrať jódové tabletky: „Pevne však verím, že ich nebude nutné užívať. Hoci situácia v poškodenej jadrovej elektrárni Fukušima ešte zďaleka nie je vyriešená, zdá sa, že je pod kontrolou.“

Tachiovci si pre istotu priviezli zásoby asi na dva mesiace. „Hlavne veci dennej potreby pre dcérku, hygienické potreby, ale aj nejaké potraviny, najmä zeleninu a ryžu. Po príchode do Tokia boli obchody ešte stále prázdnejšie ako zvyčajne, voda pre bábätká sa nedala zohnať vôbec, minerálky iba ráno, popoludní už boli vypredané,“ napísala Alexandra.

Dnes je situácia lepšia, no predaj vody na osobu je stále obmedzený. „Tiež je obmedzený predaj jogurtov a natto. To je fermentovaná sója, ktorú Japonci jedávajú s ryžou na raňajky.“

SkryťVypnúť reklamu

Hotely sa boja rádioaktívnych ľudí

Nitrianku nemilo prekvapilo, že väčšina zeleniny a ovocia v obchodoch pochádza z oblasti Kanto (Tokio, Fukušima a okolie).

„Dúfala som, že sa začnú dovážať z iných oblastí, ale nie je to asi také jednoduché. S manželom sme sa dohodli, že Emke radšej produkty z tejto oblasti nebudeme dávať, a preto nám jeho rodičia raz do týždňa posielajú poštou niektoré potraviny. Informácie o prítomnosti rádioaktívnych prvkov vo vode a vzduchu sledujeme na internete, o potravinách sa však získať nedajú. Nechceme nič riskovať,“ konštatovala Alexandra.

Niektorí ľudia však podľa nej odmietajú kupovať aj tovar z okolia Fukušimy, ktorý rádioaktivita zasiahnuť nemohla. „Napríklad alkohol vyrobený v oblasti hoci aj pred rokom, čo je úplne nelogické a prehnané. Ceny takýchto produktov bezdôvodne klesajú a doplácajú na to výrobcovia, poľnohospodári a ich rodiny.“

SkryťVypnúť reklamu

Minulý štvrtok dokonca Alexandra počula v správach, že mnohé hotely či benzínové pumpy odmietajú zákazníkov z Fukušimy kvôli šíreniu rádioaktivity.

„Deti z Fukušimy dočasne navštevujú školy v iných regiónoch a sú šikanované. Toto je veľmi smutné. Mnohí sa však snažia pomáhať. My sme aspoň finančne prispeli organizácii, ktorá sa postará o deti, čo prišli v dôsledku zemetrasenia a cunami o rodičov,“ napísala nám Alexandra.

Ulice sú tmavé, bary prázdne

Život v Tokiu sa ešte stále nevrátil do starých koľají. „Deti chodia do škôl, dospelí do práce. Aj väčšina rodín, ktoré dočasne odišli, je už naspäť. Atmosféra je však troška iná. Akoby Tokio stratilo svoju silu a energiu.“

Mesto šetrí elektrinu, všetko je oveľa tmavšie. „Eskalátory sú povypínané, vlaky fungujú iba na 80%, na staniciach svieti každé druhé-tretie svetlo, regály v obchodoch nie sú priamo osvetlené, tabule s nápismi a reklamami nesvietia, večer ich vôbec nie je vidno. Predtým sa mi zdalo, že to Japonci s osvetľovaním preháňajú, ale teraz je to také troška smutné.“

Alexandra sa spolu s ostatnými Tokijčanmi obáva leta, na kedy je naplánované odstavenie elektriny: „Leto je v Tokiu veľmi horúce a vlhké, bez klimatizácie si to neviem predstaviť.“

Kiná, reštaurácie a iné zábavné zariadenia stále zívajú prázdnotou. „Nečudujem sa, ani my sa necítime na to, aby sme išli niekam von. Situácia nie je ešte dosť pokojná, aby si človek mohol znova naplno užívať život,“ poznamenala Alexandra.

Prázdne sú aj bary, čo nie je bežné. Japonci ich zvykli navštevovať rovno po práci – najedli sa, vypili si. Teraz sa však boja výpadku elektriny.

„Po práci chodia rovno domov. Veď ak by došlo k výpadku, vlaky by boli odstavené a museli by ísť peši, ako po zemetrasení 11. marca. Mnohí vtedy šliapali niekoľko hodín, taxíky boli preťažené a iný spôsob dopravy nebol možný.“

Ekonomika stagnuje, firmy neprepúšťajú

Hneď po návrate do Tokia začala Alexandra znovu učiť angličtinu. Na hodiny jej chodí asi 80 percent študentov. Zvyšní potrebujú čas, zemetrasenie a situácia vo Fukušime na nich zanechali zlý psychický vplyv.

„Jeden manželský pár napríklad našiel po marcovom zemetrasení porozbíjanú väčšinu vecí v byte. Nevedia, či sa nenarušila aj stavba, a preto venujú každú voľnú chvíľku náprave,“ napísala nám Alexandra. Spomenula aj študenta, ktorý býva na 32. Poschodí: „Po zemetrasení boli výťahy vypnuté a musel šliapať pešo asi trištvrte hodiny.“

Mnohí Alexandrini študenti robia pre veľké firmy (Hitachi, Sumitomo). „Vravia, že marcové udalosti veľmi nepriaznivo ovplyvnili ekonomickú situáciu. Produktivita klesá, obchod je obmedzený. Firmy sa však prepúšťať nechystajú, trpezlivo čakajú, kým sa situácia zlepší.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 556
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 247
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 982
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 210
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 120
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 967
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 473
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Libor Kašík za potlesku celej šatne navŕtal ďalší víťazný puk, Nitre vychytal víťazstvo 6:2 a vedenie v sérii 3:1. Po zápase v Žiline hovoril aj o svojej budúcnosti.

Navrátilec do brány 39 zákrokmi vychytal mečbal.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Nitra vyhrala v Žiline 6:2 a semifinálovú sériu vedie 3:1 na zápasy. Sebastián Čederle (vľavo) je s ôsmimi gólmi v desiatich zápasoch najlepším strelcom play-off, Martin Vitaloš (vpravo) prísne zastavuje súperov v obrannom pásme.

Výkon majstra mal majstrovské črty.


4
Riaditeľka Agentúry štátnom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.

Záujemcovia sa už môžu hlásiť cez web.


4

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu