Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

O slovenského Tutanchamona sa zaujíma aj zahraničie

Archeológ Karol Pieta stál pri najvýznamnejších archeologických objavoch posledných rokov na Slovensku.

Archeológ Karol Pieta na výskume v Kuvajte.Archeológ Karol Pieta na výskume v Kuvajte.

NITRA. Držiteľ Krištáľového krídla za vedu hovorí o náleze hrobky germánskeho kniežaťa v Poprade.

Hrobku germánskeho kniežaťa v Poprade, ktorého médiá označili za „slovenského Tutanchamona“, sa podarilo objaviť v roku 2006. Aký bol ďalší osud nálezu a kedy ho bude môcť slovenská verejnosť prvý raz vidieť?

Tento európsky unikátny nález detailne skúma a konzervuje medzinárodný tím odborníkov v obrovských laboratóriách v Schleswigu v Nemecku, pretože Slovensko na to nemá potrebné vybavenie. Konzervácia potrvá až do roku 2015, tento rok sa však už na Slovensko sa vráti časť mobiliáru hrobky. Verejnosť bude môcť vidieť niektoré kusy nábytku, zhotoveného prevažne z tisového dreva, ktorým bola hrobka zariadená pre posmrtný život germánskeho náčelníka či kráľa. Našiel sa tu napríklad trón zdobený striebornými kovaniami, lehátko, stôl či katafalk, na ktorom bol nebožtík uložený. Zaujímavým nálezom bola aj dosková spoločenská hra so štvorcovými políčkami, na ktorom sa hrala hra typu dámy so sklenými, bielymi a tmavozelenými kameňmi. Výstavu plánujeme v zimných mesiacoch, bude buď v Bratislave, v Poprade alebo v Nitre. Pripravený už máme 3D model, ktorý umožní návštevníkom aj virtuálnu prehliadku celého nálezu so všetkými detailami tak, ako ho našli archeológovia. S definitívnou prezentáciu nálezu počítame v rokoch 2015 – 2016, kedy by sme v spolupráci s Podtatranským múzeom v Poprade chceli zriadiť stálu expozíciu pod Tatrami.

SkryťVypnúť reklamu

Aké informácie o germánskom vladárovi sa dajú zistiť z nálezov?

Vieme napríklad, aké nosil oblečenie, pretože sme našli unikátne odevy, ktoré sa v takejto podobe nikdy nenašli - brokátové látky či rôzne vyšívané kožené časti odevu. Máme informácie aj o jeho strave, pretože v hrobke sa našli košíky s potravinami aj vrecká orechov, ktorých obsah analyzujú v Nemecku. Rádioizotopové metódy a analýzy DNA zároveň umožňujú spoznať pôvod nebožtíka. Už čoskoro zistíme, v ktorej krajine vyrastal, v ktorom prírodnom prostredí sa pohyboval. Sami sme zvedaví, či sa tento vandalský germánsky vladár narodil pod Tatrami alebo k nám prišiel so svojimi družinami z nejakých iných končín, čo je pravdepodobné, pretože sa pohybujeme v období sťahovania národov. Hrobka pochádza zo 4. - 5. storočia nášho letopočtu. O nález je veľký záujem aj zo strany mnohých významných európskych múzeí, ktoré sa už dnes pokúšajú získať akvizície pre svoje výstavy. Záujem prejavili napríklad nemecké múzeá vo Frankfurte a v Mannheime alebo francúzske múzeum v Saint Germain. My však chceme nález po prvý raz prezentovať na Slovensku. Veľa krajín si tiež neustále žiada prednášky na túto tému. Zaujíma ich nielen samotný nález, ale aj proces analýzy a konzervácie, ktorý je v takomto rozsahu v Európe absolútne ojedinelý.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký záujem verejnosti na Slovensku vzbudili aj slovanské nálezy z Bojnej. Pozlátené plakety z 9. storočia dokladajú kresťanstvo a písmo na našom území ešte pred príchodom Cyrila a Metoda, zároveň sa vyvrátila hypotéza, že Nitra bola jediným vtedajším mocenským centrom na našom území. Systematický archeologický výskum sa v Bojnej začal v roku 2007. Aké výsledky doteraz priniesol?

Nálezisko má značný rozsah - až 11 hektárov, takže doteraz sme preskúmali len jeho menšiu časť.

Nevychádzame z údivu nad bohatstvom nálezov, ktoré jednoznačne potvrdzujú veľký význam Bojnej v minulosti. Našli sa tu napríklad odlievané zvony a šperky. Ročne sa nájde viac ako tisíc kovových nálezov ako sú šípy, jazdecké ostrohy, nástroje, poľnohospodárske náradie či vtedajšie platidlá - železné hrivny. Na viacerých predmetoch sú znázornené kríže, ktoré dokladajú prítomnosť kresťanstva. Najzaujímavejším vlaňajším nálezom bolo koncové kovanie pošvy meča, bohato zdobené striebrom. Znázornené sú na ňom vzlietajúce sokoly. Je to nález, ku ktorému sa zatiaľ nepodarilo nájsť žiadnu paralelu a bezpečne demonštruje prítomnosť najvyššej spoločenskej vrstvy tej doby. V minulej výskumnej sezóne sa nám zároveň podarilo spresniť systém urbanizmu osady, ktorá sa nachádza vo vnútri hradiska. V jej strede sme našli dva rozmerné objekty, z ktorých sa zachovali podmurovky základov. Svojou veľkosťou i nálezmi v ich blízkosti sa dajú jednoznačne spájať s prítomnosťou spoločenskej elity.

SkryťVypnúť reklamu

Na čo zameriate pozornosť pri výskume v Bojnej tento rok?

V tomto roku plánujeme ukončiť výskum veľkého opevnenia hradiska, ktorý je veľmi dôležitý pre presné časové zaradenie náleziska a pre poznanie stavebných techník z 9. a začiatku 10. storočia. Preskúmať chceme aj slovanské mohyly, ktorých sa tu doteraz podarilo nájsť päť. Zatiaľ sme preskúmali len najväčšiu z nich s priemerom 15 metrov. Žiaľ, išlo zrejme len o symbolický hrob a naviac bol aj vykradnutý. Je však veľmi zaujímavý z hľadiska pohrebných rituálov, pretože sme tam našli zvyšky pohrebnej hranice, pohrebnej hostiny, zvieracie kosti a zbrane. Pravdepodobne tam symbolicky pochovali bojovníka, ktorý padol mimo Bojnej.

Vy ste priekopníkom experimentálnej archeológie na Slovensku, na Liptovskej Mare ste ešte začiatkom 90-tych rokov vybudovali archeologické múzeum v prírode Havránok. Ako je na tom slovenská experimentálna archeológia v súčasnosti?

V porovnaní s okolitými štátmi sme veľmi rýchlo stratili prioritu prezentácie nálezísk. My pamiatky skúmame a dokumentujeme, ale veľmi málo ich prezentujeme, čo je na škodu veci. Hlavným problémom býva nedostatok financií. Havránok bol prvým a bohužiaľ zostal aj jediným archeologickým skanzenom na Slovensku. Archeologický ústav SAV v Nitre však plánuje vytvoriť archeoskanzen v areáli bývalých kasární v Nitre, kde máme pozostatky veľkomoravského kostolíka z 9. storočia. Zároveň tu vznikne múzeum s najvýznamnejšími archeologickými nálezmi z celého Slovenska. Experimentálnu archeológiu v súčasnosti realizujeme v susednom Rakúsku. Na kopci nad mestom Hainburg sme už v roku 2000 postavili drevený model keltského opevnenia, zničili ho však škodcovia a vandali. Teraz ho postavíme na žiadosť rakúskej strany nanovo. V spolupráci s Lesnou správou Duchonka sme vyhľadali a opracovali vhodné kmene stromov, ktoré potom prevezieme do Hainburgu. Opevnenie postavíme v priebehu mája s použitím pôvodných stavebných technológií, teda za pomoci drevených spojov, lán a kladiek.

Už niekoľko rokov vediete archeologický výskum v Kuvajte na ostrove Failaka. Bude pokračovať aj v ďalšom období?

Terénny výskum sme robili päť rokov, vzhľadom na klimatické podmienky sa v Kuvajte pracuje vždy len v zimných mesiacoch. Posledný rok sme spracúvali výsledky našej práce a do mája máme odovzdať záverečnú správu. Potom by sme mali uzavrieť nový kontrakt na terénne vykopávky pre budúce obdobie.

Prácu archeológom značne sťažujú vykrádači nálezísk, ktorí svoje stopy zanechali napríklad aj na významných náleziskách v Bojnej a v Poprade. Akým spôsobom sa dá proti nim bojovať?

Tento problém je naozaj v posledných rokoch čoraz vypuklejší, máme už pomaly viac vykradnutých nálezísk ako nevykradnutých. Ako najúčinnejšia zbraň sa zatiaľ javí pomoc a angažovanosť miestnych obyvateľov. Napríklad v Bojnej už žiadni samozvaní kopáči nemajú šancu, miestni si nálezisko strážia a pohyb podozrivých osôb okamžite hlásia. Slovenská legislatíva na ochranu kultúrneho dedičstva je kompatibilná s európskou, v praxi sa však len ťažko dohliada na jej dodržiavanie. Najmä v lesoch je veľmi ťažké niekoho pristihnúť a potom aj usvedčiť. Sú dva druhy tzv. „detektorárov“ - tí, čo sa naozaj zaujímajú o históriu a nálezmi si dopĺňajú vlastné zbierky a tí, ktorým ide len o peniaze a nálezy predávajú či vymieňajú na čiernom trhu. Západoeurópskym krajinám sa darí fenomén vykrádania nálezísk potláčať tým, že hľadačov z prvej skupiny sa snažia získavať na stranu zákona a priviesť ku kontrolovanej spolupráci s odborníkmi. Takýmto smerom by sme sa chceli uberať aj my.

Hrobka germánskeho kniežaťa v Poprade.

Archeológ Karol Pieta na výskume v Bojnej.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 6. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 7. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 2. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 3. Shell myslí na slovenské komunity
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 6. Agrokomplex 2022
 7. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 8. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 38 374
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 811
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 12 109
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 749
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 509
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 204
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 613
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 2 498

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (19. - 25.8.1922)
 2. Štefan Vidlár: Zasek zle
 3. Olívia Lacenová: Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno
 4. Michala Guľasová: Anna Metisová – Daj každému dňu šancu – knižná recenzia
 5. Helena Smihulova Laucikova: Kufor
 6. Peter Slamenik: Panelákoví psíčkari
 7. Věra Tepličková: Ďalšia bomba alebo Keď Matovič už ani nespí...
 8. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 638
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 639
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 541
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 147
 5. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 969
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 941
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 878
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 215
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Reprezentačný nahrávač Peter Porubský.

Volejbalisti Slovenska už nemajú postupový osud vo vlastných rukách.


6 h
Za Patu nastúpi osem hráčov, ktorí prešli akadémiou Nitry. A za Nitru osem bývalých hráčov Trnavy, ktorej sa v Pate hromadne fandí. Aj špílmacher David Vaško (vľavo) sa teší na štvrtoligový šláger.

Špeciálny zápas za akýchkoľvek okolností, hecuje Peseky na nedeľu.


23 h
Rita Novosadová s manželom Branislavom (hore) a lekár Libor Marko (dole)

Pobyt v apidomčeku alebo včelom hoteli pomáha z viacerých zdravotných hľadísk.


18 h
Na výstavisku sa má od 18. do 21. augusta konať tradičná výstava Agrokomplex.

Výstava trvá štyri dni.


TASR 20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Jedna z hľadaných osôb uniká pred spravodlivosťou od roku 1999.


17. aug

Mladý Sihelňan mal novú motorku len tri dni.


17. aug

Páchateľa zadržali niekoľko hodín po čine.


17. aug

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (19. - 25.8.1922)
 2. Štefan Vidlár: Zasek zle
 3. Olívia Lacenová: Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno
 4. Michala Guľasová: Anna Metisová – Daj každému dňu šancu – knižná recenzia
 5. Helena Smihulova Laucikova: Kufor
 6. Peter Slamenik: Panelákoví psíčkari
 7. Věra Tepličková: Ďalšia bomba alebo Keď Matovič už ani nespí...
 8. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 638
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 639
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 541
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 147
 5. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 969
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 941
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 878
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 215
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu