Scenár sa učili s pomocou čítača obrazovky či elektronickej lupy. Náročné bolo naučiť sa obsiahnuť priestor scény a zladiť pohyby s textom.
NITRA. Divadlo Zrakáč vzniklo vlani v Bratislave z iniciatívy režiséra Jozefa Pražmáriho a s podporou Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Premiéru prvej inscenácie Rómeo a Júlia 201O amatérsky súbor absolvoval na Malej scéne vlani v decembri.
Štrvrté predstavenie tejto hry s pesničkami mohli vidieť aj Nitrania v Divadle Andreja Bagara. Rovnako ako v Bratislave, kde diváci neverili, že na scéne hrajú nevidiaci herci, aj v Nitre Zrakáč zožal búrlivý standig ovation. Rómeo a Júlia 2010 je totiž hra, kde sú postavy a aj drvivá väčšina protagonistov zrakovo postihnutá. Tvorcovia chcú inscenáciou priblížiť vidiacemu divákovi svoj svet tmy.
Je s nimi na „jednej lodi“
Režisérom predstavenia je Jozef Pražmári z Bratislavy, ktorý stvárnil pátra Lorenza. Je tiež zrakovo postihnutý, nie však od narodenia, lebo o zrak prišiel degeneráciou sietnice pred 10 rokmi. So scenárom pracuje s pomocou televíznej lupy, ktorá text zväčší 50-krát, a na počítači s hlasovým výstupom.
Na naštudovaní predstavenia pracovali asi pol roka, predchádzal mu intenzívny 4-mesačný herecký kurz. „Herci si chceli zahrať niečo, čo je im blízke. Rómeo a Júlia je vlastne ich príbeh, sú v ich veku. Dej sme však trochu posunuli do súčasnosti,“ hovorí Jozef Pražmári. „Pokúsili sme sa ukázať, že tento večný príbeh nič nestráca na hodnote, ak sa odohráva medzi nevidiacimi.“
Zdôraznil, že práca s nevidiacimi hercami bola pre neho zvláštna, keďže je s nimi „na jednej lodi“. Ako profesionálny režisér však musel k hercom zvoliť iný prístup. „Musím ich oslovovať menom, inak formulovať pripomienky či vziať ich za ruku, aby si mohli priestor scény virtuálne uložiť v hlave. Javisko sa nesmie výrazne meniť, inak sú herci v „kýbli“. Tak sa nám napríklad na predstavení v Pezinku stalo, že Rómeo spadol z javiska,“ dodal režisér.
Nová skúsenosť
Úlohy Rómea sa zhostil Slavo Sokol z Trenčína, ktorý momentálne študuje v Brne, na scéne je aj Peter Zbranek z Nitry. Júliu si zahrala Eva Baraníková, jej mamu stvárnila Daniela Kačiaková. Pre obe Bratislavčanky to bola prvá herecká príležitosť, ktorú využili na podnet ÚNSS. Pred nitrianskym predstavením mali trochu trému, ale takú prijateľnú, spojenú s pocitom zodpovednosti.
„Povedala som si, že to skúsim. Na začiatku mi nebolo všetko jedno, ale prijala som to ako výzvu a možnosť vyskúšať niečo nové. Pred bratislavskou premiérou som sa dosť bála, ale dopadlo to nad moje očakávania,“ hovorí Eva Baraníková. „Texty som sa učila prostredníctvom zväčšenej čiernotlače a elektronickej lupy. Bolo to náročné, ale ťažšie bolo pre mňa obsiahnuť priestor scény, naučiť sa v ňom pohybovať a skoordinovať texty s pohybom.“
„Neľutujem, že som sa na to dala. Táto práca mi dala novú skúsenosť, možnosť niečo dokázať a pracovať na sebe,“ priznala Daniela Kačiaková, ktorá sa scenár učila z počítača s použitím čítača obrazovky.
Pripravujú komédiu
Dojku a Shakespeara si v predstavení zahrali vidiaci herci - Kristína Prekopová a Jakub Gabriel z Bratislavy, členovia Zrakáča a zároveň redaktori Slovenského rozhlasu a učitelia SZUŠ Art Pegas. „Spolupráca s nevidiacimi hercami bola pre mňa nezvyčajná a obohacujúca. Vzhľadom na to, že u nich absentuje zrak, posilnili sa iné zmysly. Na scéne nám nechýba vzájomná spoľahlivosť. Vieme sa výborne dopĺňať. Oni sú veľmi talentovaní, hrajú ako profesionáli,“ hovorí Kristína Prekopová. V hre zaskakuje za pôvodne dve dojky - nevidiace herečky, z ktorých je jedna po operácii a druhá na materskej.
Jakub Gabriel mal okrem hrania za úlohu aj pomáhať hercom v pohybe na javisku. „Je to super skúsenosť, aj samotný projekt Zrakáča hodnotím ako úžasný. Ľudia, ktorí nevidia, sa pohybujú v priestore a dávajú najavo svoje pocity,“ hodnotí Jakub Gabriel, ktorý alternuje pôvodne Matúša Kvietika, vnuka známeho herca.
S hrou Rómeo a Júlia sa Zrakáč predstavil aj na festivale amatérskych súborov Divadelné konfrontácie v Pezinku, kde získal 3. miesto. Slovo amatérsky však veľmi nesedí, keďže tvorcovia – režisér, scénografi, kostyméri i autor hudby sú profesionáli. Posilnený úspechom súbor momentálne pracuje na naštudovaní ďalšej inscenácie - komédie Študentove šibalstvá. Ak zoženú peniaze, premiéra by mohla byť koncom tohto roka.
Zľava Eva Baraníková ako Júlia, Kristína Prekopová ako dojka a Daniela Kačiaková ako Júliina matka.
Slavo Sokol a Eva Baraníková. FOTKY: (ČE)