NITRA. Na projekte Veda do škôl a kaviarní dva roky spolupracujú zamestnanci Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene, pobočky biológie drevín v Nitre, a študenti Piaristického gymnázia sv. Jozefa Kalazanského v Nitre. Cieľom je v popularizovať vedu a environmentálne aktivity medzi mladými ľuďmi.
Inventarizovali dreviny
Spolupráca prebieha na úrovni odborných seminárov a prednášok na témy ekológie, biológie, biodiverzity a podobne. „So študentmi chodíme najčastejšie do starej časti nitrianskeho parku,“ hovorí Milan Bolvanský, vedecký pracovník pobočky biológie drevín v Nitre, ktorý je jedným z riešiteľov projektu.
Na základe informácií z prednášok a exkurzií žiaci vypracovávajú štúdie presne podľa vzoru vedeckých prác. V tomto smere spolupracujú aj s Útvarom hlavného architekta MsÚ v Nitre, ktorému poskytujú výsledky svojej práce.
„Robili sme napríklad inventarizáciu drevín v parku, zisťovali sme úbytok drevín od poslednej inventarizácie z roku 2001. Zoraďovali sme ich podľa toho, či sú domáce alebo cudzokrajné, listnaté či ihličnaté. Zároveň sme zisťovali počet a lokalizáciu vtáčích hniezd podľa druhu drevín,“ pokračuje Milan Bolvanský.
„V rámci ďalšej štúdie sme sa venovali alergénnym drevinám – zistili sme, že najväčšmi rizikové dreviny v tomto smere - breza previsnutá a topoľ biely – sa v parku vyskytujú prevažne mimo detských ihrísk a miest s väčším sústredením návštevníkov. V parku je ich spolu takmer 40 a v budúcnosti by sa mohlo uvažovať nad ich nahradením nealergénnymi drevinami. No nebezpečnejšie alergické reakcie ako tieto dreviny vyvolávajú byliny, preto sa v parku trávnaté plochy pravidelne kosia.“
Spoznajú nové metodiky
Štrnásť žiakov septimy piaristického gymnázia v tomto projekte vedie učiteľka biológie a chémie Monika Gregušová. „V projekte pracujeme zatiaľ druhý rok. Naši študenti radi prijali túto novú atraktívnu formu vyučovania, ktorou trochu preniknú do sveta vedy. Za pol roka absolvujú dve prednášky a dve exkurzie v teréne,“ hovorí Monika Gregušová.
„V parku sme napríklad merali obvod stromov, čo sú spolu s ďalšími postupmi metodiky, ktoré na hodinách biológie bežne nerobíme, i keď do prírody chodíme.“
Veda do škôl a kaviarní je projektom Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene, finančne ho podporuje slovenská Agentúra na podporu výskumu a vývoja v odbore Popularizácia vedy. Prvá vedecká kaviareň vznikla v roku 1998 v anglickom Leedse, dnes fungujú po celom svete vo viac ako dvoch stovkách miest. Vedecká kaviareň existuje zatiaľ len vo Zvolene, v Nitre sa mladí ľudia s vedou stretávajú v školských priestoroch.
Študenti v rámci projektu merali v parku obvod stromov.
Milan Bolvanský (vľavo) odovzdáva štúdiu Štefanovi Lančaričovi z MsÚ Nitra.