Práca na dokumente má byť hotová do konca tohto mesiaca, potom sa uvidí, či budú vykopávky v tejto ostrovnej lokalite pokračovať aj v budúcnosti.
Kuvajt je tento rok prerušený. Do konca mája odovzdávame takzvaný záverečný vedecký riport a vlastne ďalšiu etapu výskumu budeme dohadovať zmluvne po odovzdaní. Záujem o pokračovanie výskumu je na oboch stranách, ale všetko záleží na ďalších rokovaniach, uviedol vedúci expedície v Kuvajte Karol Pieta.
Slovenskí vedci pôsobia na ostrove Failaka od roku 2004. Okrem výskumu lokality zo staršej doby bronzovej sa im tu podarilo prebádať aj časť včasnokresťanskej osady. Tú založila takzvaná nestoriánska cirkev ešte v predislamskom období, v 6. až 7. storočí. Práve vo výskume tejto osady by sme radi pokračovali aj v budúcnosti, pripomína Pieta.
Hlavnou úlohou nitrianskych archeológov v Kuvajte je výskum a záchrana archeologických pamiatok na ostrovnom nálezisku. To bolo pred niekoľkými rokmi zničené vojakmi počas kuvajtsko-irackej vojny. Dnes ho zasa ohrozuje morský príboj. Z celého ostrova Failaka by malo v budúcnosti postupne vzniknúť múzeum v prírode. Výskum slovenských archeológov v Kuvajte bol podľa Pietu významný nielen objavením samotných nálezov, ale aj zavedením nového systému súradníc, podľa ktorého sa tu v budúcnosti budú zameriavať archeologické pamiatky.