Starosta mal obísť verejné obstarávanie aj smernicu, ktorú prijali obecní poslanci. Melišek to ale odmieta.
VINODOL. Informačné tabule a spôsob, akým k nim dedina prišla, vyvolal konflikty medzi starostom a niekoľkými poslancami vo Vinodole.
Skupina poslancov starostu Stanislava Meliška viní, že pri zháňaní info tabúl obišiel verejné obstarávanie a zákazku dal firme z Beladíc, ktorú sám vybral.
Špánik: Starosta nám ukázal jeden papier a bolo
Starosta mal podľa poslancov porušiť aj smernicu obce o verejnom obstarávaní. Tá opisuje, ako postupovať pri zadávaní zákazky s nízkou hodnotou.
Smernica stanovuje, že ak je predpokladaná hodnota zákazky na dodanie tovarov alebo poskytnutie služieb nižšia ako 3 320 eur a na uskutočnenie stavebných prác je nižšia ako 5 000 eur, zamestnanec obce vykoná prieskum trhu minimálne u troch uchádzačov. Ak uvedené sumy zákazka presiahne, starosta má vymenovať členov komisie na vyhodnotenie jednotlivých ponúk.
„Čakali sme, že pán starosta nám predloží ponuky na dodávateľa. Ukázal nám jeden papier a povedal názov firmy. O ďalších troch len referoval. Toto sme nemohli prijať. Chceli sme riadny prieskum trhu a vidieť aj projekt – koľko bude tabúl, kde budú stáť, čo na nich bude a podobne,“ hovorí poslanec Vladimír Špánik (OKS). Podľa neho ale aj podľa ďalších poslancov starosta porušil postup pri verejnom obstarávaní.
Poslanec Špánik postup starostu kritizuje.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Melišek: Firmy som obvolal
Starosta sa bráni. Argumentuje, že prieskum trhu mu podľa pokynov smernice stačilo spraviť aj telefonicky či mailom. „Obvolal som firmy a tie mi odpísali. Podľa ponúk sme sa potom rozhodli pre tú najvýhodnejšiu,“ hovorí Stanislav Melišek (nezávislý).
Dodávateľ info tabúl obci zaslal dve faktúry. Jednu na 1001 eur a druhú na 3636 eur.
O prvej faktúre starosta hovorí, že to bola len záloha. Podľa Špánika ale starosta celkovou čiastkou prekročil sumu, ktorú si dedina stanovila ako zákazku na dodanie tovarov alebo služieb s nízkou hodnotou. Starosta teda podľa smernice mal vymenovať členov komisie na vyhodnotenie každej z ponúk. „Ignoroval to,“ podotkol Špánik.
Starosta Melišek tvrdí, že zákon ani smernicu neporušil.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Kozár: Ak je to stavba, kde má na ňu povolenie?
Starosta Melišek hovorí, že nič neporušil, pretože tabule nie sú tovarmi či službami, ale drobnými stavbami. „To nie sú tovary – nekúpili sme napríklad pivo. Nie sú to ani služby – nič sme nedali napríklad pokosiť. Boli to stavebné práce, pri ktorých sa zabetónovali stĺpiky do zeme. Mali sme tri ponuky, urobili sme výberové konanie. Čo ešte zlého som urobil?“ pýta sa starosta Melišek.
Ak by info tabule skutočne boli stavby, starosta by sa do finančného limitu zmestil. Komisiu na posúdenie ponúk nepotrebuje starosta podľa obecnej smernice zvolať, ak je zákazka pod päťtisíc eur.
„Keď je to stavba, prečo nemá stavebné povolenie? Prečo nemá ohlášku stavby?“ pýta sa Michal Kozár (KDH), poslanec a člen stavebnej komisie.
Starosta hovorí, že stavebné povolenie sa na drobnú stavbu nedáva a oznamovaciu povinnosť si splnil: obci Vinodol - ako príslušnému orgánu – stavbu oznámil.
„To stavba určite byť nemôže. Nejakú tabuľku zavesenú kdesi na plote nepovažujem za stavbu,“ namieta Michal Kozár.
Podľa Špánika o tom, že ide o dodanie tovaru svedčí aj konštantný symbol na vystavených faktúrach. Symbol podľa neho označuje tovary, a nie stavby.
Spor bude riešiť prokuratúra
Informačný systém vo Vinodole mal označiť šípkami ulice, aby sa v dedine s 1 980 obyvateľmi dalo lepšie orientovať. Zahŕňal aj označenie obecných budov, akými sú napríklad škola či obecný úrad a označiť mal aj cintorín.
Po sporoch o to, akým spôsobom starosta vybral dodávateľa info systému, skončí zrejme celá vec na prokuratúre. Podnet na ňu už chystajú poslanci.
Poslanec Vladimír Špánik, ktorý je súčasne aj šéfom Združenia občanov miest a obcí Slovenska ale povedal, že problém je aj v zákone, pretože v ňom nie sú sankcie pre prípad, ak starostovia porušia prijaté smernice.
Starosta Stanislav Melišek ale odmieta, že by čokoľvek porušil. Poukazuje na skupinu poslancov, ktorá podľa neho urobí všetko preto, aby sa dedina nerozvíjala.
Opilecká dedina?
Pri vzniku info systému vo Vinodole sa strhli hádky aj pre názvy ulíc. Skupina občanov na čele s Vladimírom Špánikom ich chcela pomenovať trochu netradične – podľa odrôd hrozna a podľa druhov vín, keďže Vinodol je historicky vinohradnícka oblasť. Ulice vo Vinodole sa mali volať napríklad Rizlingová, Veltlínska, Muškátová, Vinohradnícka.
„Agitáciou starostu sme skĺzli do otrepaných názvov typu Hlavná, Vedľajšia, Obecná,“ povedal Špánik. Starosta hovorí, že je to tak preto, lebo ľudia sa proti invenčným názvom vzbúrili. „Začali sa hnevať, že každý si o nás povie, že sme nejaká opilecká dedina,“ povedal starosta Stanislav Melišek. Nakoniec ostala iba jediná ulica, ktorá má niečo s hroznom čí vínami – Pesecká, podľa vína pesecká leánka. Keďže ľuďom ale tento názov nič nehovorí, pýtajú sa, či to nemá náhodou byť Petecká ulica – podľa Peteckej hory.
Tomáš Holúbek