NITRA. Známy spisovateľ, historik, numizmatik a poľovník Imrich Točka vydal ďalšiu knihu. Z množstva jeho záujmov a záľub predstavuje tú, ktorej sa venoval od študentských čias.
Ako názov knihy História ochotníckeho divadla v Nitre-Chrenovej napovedá, publikácia približuje dejiny amatérskeho divadla na bývalom Tormoši - dnes Chrenovej.
Ochotníčil 10 rokov
Na knihe rodák z Tormoša pracoval asi rok. „Pri písaní som sa veľmi rád vrátil do tých pekných čias. Ako bývalý herec som poznal väčšinu ochotníckych hercov – od nich som získal rôzne materiály, spomienky a fotografie,“ povedal Imrich Točka. Ochotníckym hercom bol asi 10 rokov, stvárnil 5-6 väčších postáv. Vyskúšal si aj réžiu bábkového divadla na Chrenovej. Jeho prvý a jediný divadelný honorár bol vskutku netradičný – facka od otca.
„Zdalo sa mi, že režisér Jozef Janák mal na moju úlohu v rozprávke Smutná princezná veľké nároky, preto som zo skúšky demonštratívne odišiel preč. Režisér na druhý deň prišiel domov za otcom s tým, aby mi dohovoril,“ spomína Imrich Točka. „Keď ma otec začal spracúvať, odvrával som mu, tak mi vylepil poriadnu facku. Tento „primeraný honorár“ ma naučil poslúchať režisérov a pán Janák bol neskôr so mnou nadmieru spokojný.“
Režisérkami aj ženy
Kniha Imricha Točku mapuje vývoj ochotníckeho herectva na Chrenovej od vzniku 1. Československej republiky po koniec 70. rokov minulého storočia. Obsahuje životopisy a fotografie všetkých režisérov hier aj informácie o hercoch. Najrozsiahlejšiu časť tvoria popisy odohraných divadelných inscenácií s hereckým obsadením, z ktorých sa zachovali fotografie. Autor takto zdokumentoval zhruba 40 divadelných predstavení z kmeňového repertoáru. Naštudovali napríklad Ženský zákon, Vzbura žien, Radúz a Mahuliena, Obyčajný človek, Kamenný chodníček Pytliakova žena, Keď miznú biele krvinky a ďalšie predstavenia.
„Medzi tormošskými ochotníkmi pôsobili mnohí režiséri, napríklad František Bošanský, Viliam Vöröš, Jozef Janák, Viktor Hrotek, Cyril Ivan, režisérkami boli aj ženy - Jolana Rychtáriková, Aurélia Kráľová a Marta Kelmenová. K najvýznamnejším režisérskym osobnostiam patrili Tomáš Konc, Oskar Konc Krásnoshorský a Michal Ostertág,“ pokračuje autor knihy.
„Krásnoshorský bol čiastočne aj hercom vo vtedajšom nitrianskom divadle a hrával tiež vo filmoch. Predstavenia tormošských ochotníkov prijímali veľmi pozitívne nielen diváci, ale i odborná kritika. O úspechoch svedčí mnoho ocenení, ktoré si režiséri odniesli z divadelných prehliadok ochotníckych súborov.“
„Peu by som“
Kniha okrem faktografickej časti a fotografií obsahuje aj veľa veselých príhod, ktoré sa ochotníkom prihodili na javisku alebo cestou na predstavenia. Na humorné chvíle spomínajú režiséri i herci. „V Janíkovciach sme hrali počas tuhej zimy s kopami snehu Ženský zákon. Na javisku bolo chladno, povedal som spoluúčinkujúcim, aby si každý dal štamperlík pravej slivovice, ktorú sme mali použiť v hre,“ spomína v knihe režisér Michal Ostertág. „Počas výstupu začala slivovica rozvoniavať, diváci v prvom rade ju zavoňali a potichu si hovorili: Tí pijú pravú slivovicu, mohli by aj nám dať!“
Jeden starší divadelník si zas spomenul na hru Golgota s výjavom ukrižovania Krista, ktorú hrali v prekúrenej škole. Herci sa preto potili a často mýlili. Keď mal herec v postave Ježiša vyrieknuť známy biblický výrok „žíznim“, pozabudol sa a povedal „peu by som!“
Daroval zbierku medailí
História ochotníckeho divadla v Nitre-Chrenovej je už šiestou publikáciou z pera Imricha Točku. Sedemdesiatročný univerzitný profesor sa dlhodobo venuje histórii Nitry. Pri asanovaní mestskej časti Chrenová sa aktívne podieľal na záchrane historických pamiatok a dokumentov.
V roku 2002 vydal knihy Tormoš Chrenová, dejiny obce. Pri príležitosti 60. výročia posviacky kostola v Chrenovej v roku 2003 napísal publikáciu Farský kostol sv. Martina v Nitre - Chrenovej. O tri roky neskôr vyšla ďalšia jeho kniha - Z minulosti Chrenovej. Publikoval v nej množstvo originálnej historickej fotodokumentácie z viacerých oblastí života Tormoša od konca 19. storočia až po jeho začlenenie do Nitry.
V roku 2009 vydal Imrich Točka knihu Zo starej Chrenovej veselo i vážne, v ktorej so spoluautormi zozbieral epizódy zo života jej obyvateľov. Autor sa dlhé roky venuje aj numizmatike, je predsedom Nitrianskej pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti. Vlani mu vyšla kniha Nitra na medailérskych pamiatkach – pri jej uvedení daroval svoju celoživotnú zbierku medailí Ponitrianskemu múzeu v Nitre.
„Moju najnovšiu knihu venujem pamiatke generácií zanietených hercov a režisérov, ktorí sa podieľali na rozvoji ochotníckeho divadla v našom meste. Chcem tým prispieť k zachovaniu nášho spoločného kultúrneho dedičstva,“ dodal Imrich Točka.