JANÍKY. Členovia petičného výboru, ktorí sú proti výstavbe malej vodnej elektrárne, sa obrátili na Okresnú prokuratúru v Dunajskej Strede. Vybavenie petície považujú za nedostatočné. Starosta pokladá záležitosť za antikampaň.
Trávia tam voľný čas
Bratislavská firma má záujem na toku Malého Dunaja v katastri obce Janíky vybudovať malú vodnú elektráreň. Časť obyvateľov obce s tým nesúhlasí, stavbu považujú za zásah do životného prostredia obce-okolitej fauny a flóry, ktorý by navždy zmenil súčasný ráz prírody a jeho následky by boli podľa nich nezvratné. Zvyšovanie hladiny Malého Dunaja v blízkosti obce považujú za nezodpovedné, ohrozujúce spodné vody, majetok a životy obyvateľov obce.
„Sme za zachovanie a záchranu pôvodnej prírody v okolí Malého Dunaja a v chotári obce a za zachovanie charakteru poľnej cesty pri území Kerinc v Horných Janíkoch. Lokality si zachovali pôvodný ráz a sú navštevované obyvateľmi obce, ktorí tu trávia voľný čas,“ píše sa v petícii. Podpísalo sa pod ňu niekoľko desiatok ľudí. Niekoľko stometrový výrub lesa a deväťkilometrovú úpravu koryta považujú za neprijateľnú.
Investor ubezpečuje, že vodná elektráreň a hať by svojou šírkou tvorili minimálny zásah do koryta toku. Odstránili by sa podľa Martina Patáka z Prvej Produkčnej časti brehových porastov nad vodnou stavbou maximálne 800 metrov do dĺžky a 10 metrov do šírky.
„Išlo by o výrub z prevažnej časti náletových stromov a drevín, aby sa mohli vytvoriť násypové hrádze popri koryte, ktoré majú zabrániť preliatiu vody nielen pri elektrárni, ale aj pri 100- a 1000-ročnej vode, čo je ďalším prínosom pre lokalitu hlavne do budúcnosti,“ poznamenáva Paták.
Zle si prečítali uznesenie
Petičný výbor adresoval petíciu starostovi, jej vybavenie považujú za nedostatočné. Obrátili sa preto na Okresnú prokuratúru v Dunajskej Strede. Starosta Lajos Berner hovorí, že obsah petície zavádza, pretože je v nej mylná informácia.
„Nie je pravda, že obecné zastupiteľstvo naplánovalo stavbu elektrárne. Uvažuje o nej investor, ktorý od nás požadoval výlučne len zmenu, respektíve doplnenie územného plánu. Obecné zastupiteľstvo dalo iba predbežný súhlas na otvorenie územného plánu obce, aby nebránilo prípadnému prieskumu a možnosti výstavby,“ vraví Berner. Problém nastal podľa neho vtedy, keď Spoločný stavebný úrad v Zlatých Klasoch začal územné konanie.
„Zle si prečítali uznesenie, ale hneď, ako som ich na to upozornil, ho zastavili,“ vysvetľuje starosta. Dodal, že návrh na zrušenie uznesenia mohla podať iniciátorka petície, bývalá starostka, ktorá sa po novembrových voľbách stala poslankyňou obecného zastupiteľstva. „Vtedy som to vnímal ako miernu antikampaň, ktorá asi stále pokračuje,“ vraví Berner. O vybudovaní malej vodnej elektrárne malo rozhodnúť referendum, 14.mája. Zatiaľ ho neodsúhlasili.
Autor: LAZ