NITRA. Už po trinástykrát sa Nitra sa stala centrom divadelníctva. Festival Stretnutie, Setkání, Spotkanie, Találkozás 2011 spojil študentov, hercov i tvorcov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Ukrajiny aj Chorvátska.
Festival majú v diári
Prehliadka divadiel a divadelných škôl krajín V4 pritiahla divákov nielen do priestorov Starého divadla Karola Spišáka (SDKS). Tento rok sa po prvýkrát hralo vo večerných hodinách aj v mestskej tržnici, čo predstaveniam dodalo zvláštnu atmosféru.
„Bol to veľmi dobrý ročník. Z roka na rok akcia kvalitou rastie už len preto, že študenti majú náš festival v diári poznačený ako možnosť stretnúť sa s kamarátmi z iných krajín a vidieť tu pozoruhodné predstavenia. Podujatie sme rozšírili o diskusie, ktoré sú veľmi zaujímavé,“ hodnotí festival riaditeľ SDKS Ondrej Spišák.
„Študenti sú u nás postavení naroveň tvorcom - profesionálom. Takzvané ringy voľné sú o tom, že si môžu nahlas „dať slovom po papuli“, čo sa ukázalo ako veľmi potrebné. Prosto je to tu také divadelné laboratórium, mne sa to veľmi páči. A v tomto zmysle význam festivalu každým rokom rastie.“
260 účastníkov, 6 krajín
Stretnutie V4 sa za roky existencie stalo už tradíciou s vysokým kreditom. Zvykli si naň chodiť nielen študenti divadelníctva, herci, ale aj pedagógovia a renomovaní kritici, ktorí píšu o bábkovom divadle
Program tohtoročného festivalu bol skutočne bohatý - od stredy 11. mája do soboty 14. mája odohrali takmer 30 predstavení, denne 5-6. Nitrianske divadlo do programu prispelo inscenáciami Čintet alebo more na konci sveta, Žena, Pánboh, Čertisko a sedem zakliatych a Jánošík.
Predstavenia, semináre a diskusie sa začínali o deviatej ráno a končili zhruba o polnoci. „Takmer 260 účastníkov festivalu si vzájomne sledovalo svoje predstavenia. Festival napĺňa najmä tento zmysel konfrontácie a diskusie medzi divadelnými školami,“ pokračuje Ondrej Spišák. „Na dopoludňajších inscenáciách tvorili minimálne polovicu sály deti, pre ktoré to bolo určené, večerné predstavenia boli okrem nás divadelníkov aj pre bežnú verejnosť, ktorá sa festival vždy živo zaujíma.“
Súčasťou dva projekty
Súčasťou tohto ročníka boli aj dva medzinárodné projekty - Flying Festival - Lietajúci festival a Jánošík. Na prvom SDKSvN spolupracovalo s českým Divadlom loutek v Ostrave, s poľským divadlom Baj Pomorski v Toruni, s litovským Štátnym bábkovým divadlom v Kowne a ukrajinským Akademickým bábkovým divadlom v Ivano-Frankivsku. Každé z týchto divadiel naštudovalo inscenáciu na tému rodina a deti v súčasnej Európe, Staré divadlo konkrétne Čintet alebo more na konci sveta.
Druhým projektom bol medzinárodný Jánošík, na ktorom sa v spolupráci stretlo SDKSvN, Teatr Lalka Varšava a Divadlo Drak Hradec Králové.