NITRA. Zaujímavá debata o udalostiach oslobodzovania Nitry a okolia sa rozprúdila na prezentácii knihy Jozefa Havla. Autor v Ponitrianskom múzeu predstavil svoju publikáciu s názvom Priebeh oslobodzovania miest a obcí nitrianskeho regiónu Červenou armádou a Rumunskou armádou v roku 1945.
Na publikácii pracoval tri roky. Je to jeho šiesta práca, predchádzajúce sa tiež venujú vojenskej tematike.
S knihou do terénu
Aktuálna novinka vyšla nedávno ako učebná pomôcka pre učiteľov dejepisu základných a stredných škôl v našom kraji. „Táto potreba vyplynula z besied so žiakmi a pedagógmi, ktoré sme mali k výročiam oslobodenia,“ vysvetlil Jozef Havel dôvod vydania.
„V učebniciach sa spomína bojové operácie v rámci celého Slovenska, ale učitelia nemajú šancu bližšie popísať udalosti, ktoré sa odohrali bezprostredne v obciach nášho regiónu. Ani na vysokých školách sa tejto problematike nevenuje dostatočný priestor.“
Kniha obsahuje stručný popis situácie na Slovensku od roku 1939, opisuje život v dedinách našej župy počas vojny, spomína osobnosti protifašistického odboja v našom regióne a tiež predstaviteľov vojnovej Slovenskej republiky. Hlavne sa však zameriava na priebeh oslobodzovania v našom kraji.
„Spomínam tu konkrétne udalosti v obciach, aby učitelia mali v rukách hmatateľný doklad a deťom mohli priamo v teréne ukázať, kadiaľ prechádzala oslobodzovacia armáda, kde boli zakopaní Nemci, kde spadlo ruské lietadlo a podobne,“ zdôraznil Jozef Havel.
Posledné boli Ceroviny
Autor informácie čerpal v Štátnom archíve v Ivanke pri Nitre, v Okresnom archíve v Dolných Krškanoch, vo Vojenskom historickom ústave v Bratislave, Vojenskom historickom archíve v Trnave, ale aj vo vojenských archívoch v Prahe a Olomouci. „V čase, keď tu prebiehali boje, som bol len batoľa. Od otca sa neskôr nemohol dozvedieť nič, pretože ako účastníka SNP ho chytili a bez stopy zmizol,“ hovorí rodák z Vysokej na Morave, ktorý sa do Nitry priženil.
V knihe Havel popisuje priebeh oslobodzovacích bojov tak, ako postupoval front - od Tajnej, Čifár, Vrábeľ, na severe v okolí Zlatých Moraviec až po Skýcov, potom smerom južne cez Cabaj-Čápor, po Lehotu a Rišňovce. „Opis bojovej situácie začína 25. marcom 1945 a končí 1. aprílom 1945, kedy bola Sovietskou armádou oslobodená posledná obec nášho regiónu – osada Ceroviny na západ do Nových Sadov. Rumunská prvá armáda, ktorá priamo podliehala veleniu 53. sovietskej armády, oslobodzovala severnú časť Nitrianskeho kraja - bojovala o Prievidzu a Topoľčany.“
Najprudšie boje sa podľa Jozefa Havla odohrali pri Tajnej, Vrábľoch, Mojmírovciach. O Nitru sa bojovalo 30. marca celý deň. O deň neskôr boli prudké boje pri Jelšovciach a Lužiankach, lebo Nemci nestihli odsunúť muničné sklady pri Krvavých Šenkoch a chceli zachrániť železničnú trať a cestu z Prievidze na Leopoldov. Silné strety boli aj v Rišňovciach, Bábe a Lehote.
Sovieti na Slavíne, Rumuni vo Zvolene
Počet padlých vojakov pri týchto operáciách sa nedal presne zistiť. Sovieti boli pochovaní v niektorých obciach, z ktorých to mnohé ani nemajú nikde zaznamenané. „V roku 1946 boli všetci sovietski vojaci padlí na území nášho kraja exhumovaní a prevezení na Slavín. Rumunských vojakov tiež exhumovali a previezli na spoločný cintorín vo Zvolene. Nemci si svojich padlých odvážali so sebou,“ objasnil Jozef Havel.
Publikáciu vydal Zväz protifašistických bojovníkov (ZPB), oblastný výbor Nitra. Je akýmsi pokračovaním práce Nitra a okolie v protifašistickm odboji, ktorú pred 6 rokmi napísali Jozef Havel, Karolína Haringová, Jozef Turic, Anton Daniš, Bartolomej Kolibár a ďalší autori.
„Zatiaľ vyšlo len minimm výtlačkov, lebo nemáme financie. Na vydanie sa poskladali najmä členovia Zväzu, finančne pomohol aj Úrad NSK. Knihu ponúkame prostredníctvom obecných zastupiteľstiev. Počítame s tým, že obce by nám ako sponzori finančne pomohli pri vydávaní ďalších výtlačkov pre potreby svojich základných škôl,“ dodal Jozef Havel.