Zloženie vody z geotermálneho vrtu neďaleko obce Dolná Streda je podobné ako v kúpeľných mestách na Slovensku. Mesto ju bude využívať na vykurovanie.
SEREĎ. Práce na geotermálnom vrte v Seredi sa začali vlani v decembri, ukončili sa čerpacou skúškou v marci tohto roka. Vŕtaniu predchádzal schvaľovací proces začatý štúdiou v roku 2008.
Investorom stavby je Mestský bytový podnik Sereď, ktorý vrt financoval z úveru a tiež z vlastných prostriedkov.
Vŕtanie ukončil v plánovanej hĺbke 1800 metrov. Spustenie prevádzky je naplánované na október. Cieľom vrtu je vykurovať časť mesta Sereď, približne 700 bytov.
„Geotermálna voda odovzdá teplo prostredníctvom výmenníkov tepla a tepelných čerpadiel vykurovacej vode, ktorou sa vykuruje sídlisko V. V prípade väčšej potreby tepla sa zapnú pôvodné plynové kotly,“ povedal konateľ mestského bytového podniku Róbert Áč.
Zhotoviteľ vrtu, spoločnosť Vikuv z Maďarska, vykonala predbežný chemický rozbor a zistila, že voda obsahuje viaceré minerály a plyny, ktoré sa nachádzajú aj v liečivých vodách. Celková mineralizácia je 5 gramov na jeden liter.
„Podľa vyjadrenia geológov je každá mineralizovaná voda liečivá,“ poznamenal Áč. Dodal, že proces prihlásenia zdroja vody medzi liečivé je značne komplikovaný a nie je ani zámerom projektu.
„Ďalšie využitie vody na prípadné kúpalisko, respektíve bazény sa uvažuje až následne v spolupráci s mestom Sereď,“ povedal konateľ.
Pre mesto je to podľa vice-primátora Ľubomíra Veselického „hudba vzdialenejšej budúcnosti“. „Hľadanie horúcej vody v podzemí bolo motivované snahou nájsť lacnejší zdroj vykurovania. Netušili sme, že pôjde o vodu s obsahom liečivých prvkov. Ako odpadovú po odovzdaní tepla ju ale určite využijeme na kúpanie,“ uzavrel viceprimátor.
Autor: LAZ