NITRA. Sčítanie ľudí, domov a bytov je v plnom prúde. Od piatku sú v teréne sčítací komisári, ktorí roznášajú do domácnosti potrebné tlačivá. V Nitrianskom kraji je 2507 komisárov, každý z nich má na starosti okolo 120 domácností, čo predstavuje zhruba 300-400 obyvateľov.
Komisári sú akýmisi predĺženými rukami miest a dedín, zodpovedajú za nich obce. Tie sú povinné od začiatku sčítania zverejniť zoznam komisárov v danej lokalite.
Rozhodujúci okamih
Ľudia začnú tlačivá vypĺňať až 21. mája. Rozhodujúcim okamihom sčítania je polnoc z 20. na 21. mája. K tomuto času vyplníme údaje v hárkoch. „Znamená to, že ak sa napríklad niektorej rodine narodí dieťa 20. mája o 23.55, bude sčítané. Ak príde na svet 21. mája hoci len pár minút po polnoci, sčítania sa dočká až o ďalších desať rokov,“ vysvetľuje Renáta Dušová, šéfka krajského pracoviska Štatistického úradu v Nitre. Od 21. mája môžu komisári ísť do terénu znovu – zozbierať vyplnené tlačivá.
Polícia v tejto súvislosti upozorňuje na podvodníkov, ktorí môžu zneužiť situáciu. „Sčítací komisár má oprávnenie požadovať od občana len jeho meno, rok narodenia, miesto trvalého pobytu a zloženie domácnosti. Komisár nemôže do domácnosti vstúpiť a nemôže ani žiadať občiansky preukaz, čísla účtov v bankách, a podobne,“ upozorňuje Denisa Baloghová z policajného prezídia.
Sčítajú celú Európu
Sčítanie prebehne tento rok po prvý raz vo všetkých 27 krajinách Európskej únie. U nás je zo zákona povinné, sankcie za odmietnutie nie sú žiadne. „Kto si trošku uvedomí, že sčítanie robíme raz za desať rokov a výsledky poslúžia na desať rokov, nebude mať problém s vyplnením tlačív,“ hovorí Renáta Dušová. A dodáva, že v mnohých krajinách sveta je sčítanie oveľa podrobnejšie. Sú štáty, ktoré zaujíma napríklad psychický či zdravotný stav obyvateľov, ale niektoré sa pýtajú ľudí aj na ich príjem. Tieto položky v slovenskom sčítaní ľudu nie sú.
Tri tlačivá
Z hľadiska krajín majú najjednoduchšie sčítanie Spojené štáty. Naopak, najhoršie je na tom Izrael, ktorý v hárku určenom každému obyvateľovi, kladie až 90 otázok. Pre porovnanie – v hárku o obyvateľoch u nás je otázok len 24.
Tlačivá sú tri – to s údajmi o obyvateľovi dostane každý člen domácnosti, s údajmi o byte iba jeden člen domácnosti a tlačivo s údajmi o dome len jeden vlastník alebo správca domu.
V praxi prebehne sčítanie tak, že každú domácnosť navštívi sčítací komisár, aby v nej nechal hárky a obálky s identifikátormi a overovacími heslami pre možné vyplnenie formulárov cez internet. Musí sa preukázať poverením od obce s pečiatkou obce. Na požiadanie musí ukázať aj svoj občiansky preukaz.
Žiaden rozhovor, žiadna návšteva doma
Obavy mnohých ľudí, že s nimi niekto bude robiť rozhovor, nie sú na mieste. Sčítacieho komisára nikto nemusí vpustiť do svojej obývačky, stačí si od neho len prevziať tlačivá. Ak komisári nezastihnú rodinu doma v čase svojho príchodu, skúsia ju kontaktovať znovu.
Ľudia si dohodnú deň, kedy komisárom vyplnené tlačivá vrátia. Komisár si zapíše iba vzťahy medzi jednotlivými členmi domácnosti, no nemá právo ľudí nútiť, aby vyplnili všetky položky. Môže len upozorniť, že na niektorú otázku pozabudli.
Ak je niekto v čase sčítanie napríklad na dovolenke, čiže na mieste, kde nemá trvalý pobyt, sčíta ho komisár pôsobiaci v regióne, kde sa dotyčný nachádza. Vydá mu náhradný identifikátor, ktorý pri spracovaní systému upozorní na fakt, že dotyčný človek má trvalý pobyt inde. Takéhoto človeka systém automaticky zaradí do miesta, kde býva. Správny počet obyvateľov je pre obce mimoriadne dôležitým číslom. Podľa údajov zistených v sčítaní sa určia napríklad podielové dane.
Web skontroluje logické chyby
Sčítať sa po prvý raz dá aj elektronicky. Na stránke www.scitanie2011.sk po rozhodujúcom okamihu zverejnia príslušné tlačivá. Občan len zadá prístupové heslo, ktoré dostal od komisára v obálke. Termín je však pomerne krátky, sčítať elektronicky sa ľudia môžu od 21. mája do 29. mája. Časová rezerva do celkového ukončenia sčítania ostala preto, aby si komisári mohli overiť, či sa elektronicky skutočne sčítali domácnosti, ktoré prisľúbili, že to urobia.
Elektronické sčítanie obsahuje aj kontrolu logických chýb. Ak napríklad niekto omylom napíše, že sa narodil v roku 2010 a do sekcie vzdelania uvedie, že už má za sebou vysokú školu, systém sa ho spýta, či sa nepomýlil v dátume narodenia alebo v dosiahnutom vzdelaní.
Informácie pre inštitúcie aj podnikateľov
Anonymným sčítaním sa zistia údaje, ktoré nemajú k dispozícii žiadne úrady.
Základné údaje zverejní úrad zadarmo na svojom webe. Ak niekto bude požadovať špecifické údaje, môže oň za poplatok požiadať. Robia to najmä podnikatelia. Zistiť sa napríklad takto dá, koľko domov je v určitom regióne zateplených. Podnikateľom takáto informácia môže pomôcť v rozhodovaní, kde presunúť svoju podnikateľskú činnosť.
Hárky zo sčítania idú len k štatistikom, ktorí ručia za to, že nik ich nezneužije. Údaje, ktoré poskytnú, nikdy nesúvisia s konkrétnou osobou.
Kde získať informácie
V čase sčítania sú zriadené telefónne centrá. Fungujú od ôsmej rána do ôsmej večer. Čísla na ne sú 02/321 01 040 pre Bratislavu. Pre iné regióny je číslo takéto: predvoľba/321 11 040, poslúžiť môže aj kontakt na nitriansku pobočku úradu 037/77 22 036. Obyvateľ hradí poplatok ako za miestny hovor na pevnú linku. Otázky v súvislosti so sčítaním môžu ľudia posielať aj na email info@scitanie2011.sk, tým z Nitrianskeho kraja pomôžu na scitanienitra@statistics.sk. Viac informácií o sčítaní ľudu je na stránke www.scitanie2011.sk
(TH)