ZLATÉ MORAVCE. Pokutu až do výšky 33 eur môže zaplatiť ten, koho pristihnú piť alkohol na verejnosti.
Zákaz platí od piatej rána do desiatej večer. Takýto návrh hodín podala devätnásťročná poslankyňa Erika Babocká a poslanecký zbor s jej pozmeňujúcim návrhom súhlasil. Pôvodný zámer počítal s tým, že zákaz piť alkohol na verejnosti bude platiť od piatej rána až do tretej rána, čiže prakticky celý deň.
Vojna opilcom
Mesto týmto nariadením vyhlásilo vojnu asociálom, ktorí popíjajú na očiach ostatným a svoji správaním poburujú obyvateľov.
Zákaz platí pre všetky verejne prístupné priestranstvá (školy, úrady, kostoly, parky, zastávky, a podobne) a menovite pre celé tieto ulice: Námestie Andreja Hlinku, Migazziho, Janka Kráľa, Župná, Sama Chalupku, Námestie Hrdinov, Žitavské nábrežie, Hviezdoslavova, Bernolákova, Robotnícka, Ulica 1. mája a Chyzerovecká. Po sťažnostiach obyvateľky pridali poslanci do zoznamu ešte aj Továrenskú ulicu.
Krčmy všade navôkol
„Krčma za domom, pred domom a napravo. Sedem rokov a nie je toho, kto by to napravil. Sedia mi na múriku a pijú,“ sťažovala sa na opilcov obyvateľka Továrenskej ulice Karolína Ravingerová.
Nariadenie považuje za alkohol všetky liehoviny s viac ako 0,75 objemového percenta alkoholu.
Porušenie zákazu bude kontrolovať mestská polícia. Jej náčelník Ivan Hritz upozornil, že obtiažne bude vykonávanie kontrol hlavne na Ulici 1. mája a na Chyzeroveckej ulici. Obe patria k najdlhším uliciam v meste.
Z očí verejnosti
Primátor Peter Lednár po schválení nariadenia vyhlásil, že zakázať pitie alkoholu v dnešnej dobe je dosť iluzórne. „Kto chce, ten si to kúpi a zalezie niekam do parku. Ale nám išlo o to, aby nepili na verejnosti,“ povedal primátor.
V minulosti mala mestská polícia sťaženú pozíciu a proti opilcom mohla zasiahnuť iba v prípadoch, keď znečisťovali verejné priestranstvá, alebo keď budili verejné pohoršenie.