NITRA. Množstvo zaujímavých aktivít pripravila v minulých dňoch Nitrianska galéria. Počas Týždňa Nitrianskej galérie sa návštevníci mohli zapojiť do tvorivých dielní, kde sa zoznámili so sekaním do ytongu, maľovaním na sklo, hodváb i s prácou na hrnčiarskom kruhu. Mohli si pozrieť divadelné i hudobné vystúpenia a zúčastniť sa výtvarnej akcie.
Vypáli sa v rúre
Maľovanie na sklo si vyskúšali aj deviataci zo ZŠ v Nitrianskych Hrnčiarovciach. Ako námety si vyberali najmä prírodné motívy. „Ja som to už doma robil, moja sestra maľuje na sklo,“ hovorí Michal. Spolužiak Ondrej tiež touto technikou nemaľoval prvýkrát.
„Najprv si vzor nakreslia na papier a na sklo ho akoby obkresľujú - zo začiatku len kontúrkami, potom vyplňovacími farbami. Rôzne vzory si maľujú aj na sklené nádoby a poháre, čo je náročnejšie,“ vysvetľuje Elena Tarábková, pedagogička NG.
„Pri maľovaní na sklo je viacej špecifík. Sklo je priesvitné, dá sa nainštalovať z oboch strán. Dajú sa používať zlupovacie farby, ktoré sa nanášajú na fóliu a potom sa obrázok nalepí na okno, pohár a podobne,“ pokračuje Tarábková. „Existujú aj farby, ktoré priamo nanášame na sklo, keramiku či porcelán. Výrobok potom môžeme vypáliť v doma v elektrickej alebo plynovej rúre pri teplote 150-160°C zhruba 40 minút. Farby sa zafixujú a obrázok je stabilnejší.“
Asambláž zabavila
Počas Týždňa Nitrianskej galérie bol veľký záujem o spomínané maľovanie na sklo, ale aj na hodváb, a tiež o sekanie do ytongu. Veľmi úspešné bolo aj Obludárium, ktoré robil Peter Rehák, pedagóg z Tralaškoly. Počas výtvarnej akcii na nádvorí galérie vznikli kolektívne diela, ktoré návštevníci poskladali z rôznych odpadov - trubiek, kolies, vešiakov, kúskov rámov, drobností z kovošrotu a inštalačného materiálu. Objavili sa v nich aj lyže a tenisové rakety. „Samé o sebe sa tieto veci zdajú ako nepoužiteľné, ale ľudí inšpirovali k nápadom, čo s čím spojiť, aby vzniklo niečo zaujímavé,“ vraví Tarábková.
„Akcia bola veľmi úspešná - prišli návštevníci ov veku od 4-detí po dôchodcov. Táto technika asambláže bola nenáročná – materiály spájali, lepením, viazaním, tí starší drôtovaním,“ hovorí Peter Rehák, ktorý „haraburdy“ na Obludárium zhromažďoval niekoľko rokov, drobnosti mu doniesli aj známi, ktorým ich bolo ľúto vyhodiť.
Jeho úlohou počas výtvarnej dielne nebolo učiť, ale zapojiť sa medzi ľudí a pozorovať ich voľné tvorivé cítenie a fantáziu. „Vzniklo dvanásť objektov. Z nich štyri veľké torzá som pripravil ešte pred akciou - ľudia ich dotvárali rôznymi detailami a dávali im všelijaké zvieracie výrazy. Návštevníkov to veľmi chytilo – pýtali, kedy bude niečo podobné znovu,“ dodal Peter Rehák.
Žiaci ZŠ Nitrianske Hrnčiarovce maľovali v galérii na sklo. FOTKY: (ČE)