Z krajského kola v Nitre do celoslovenského finále súťaže Supertrieda postúpili žiaci z Nitry, Nových Zámkov a Trnavy.Supertrieda je oficiálny projekt MŠ SR, určený na hodiny hudobnej výchovy. Ako jediná v strednej Európe získala súťaž titul Good Practice Model of European Educational Network. Je to jediný slovenský vzdelávací projekt, ktorý sa dostal do školských osnov všetkých štátov EÚ. Projekt sa zatiaľ súťažne rozšíril do 6 krajín Európy – Česka, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Srbska, Chorvátska a Rumunska.
NITRA. V súčasnosti prebieha šiesty ročník úspešného výchovno-vzdelávacieho projektu Supertrieda, ktorého autorom sú slovenskí hudobní pedagógovia a psychológovia. Doposiaľ sa do neho zapojilo takmer 20-tisíc žiakov základných a stredných škôl v SR. Tento rok si deti pripravovali hudobno-dramatické diela na tému Môžu peniaze zmeniť svet?
Pracovali spolu 5 mesiacov
Krajské kolo Supertriedy sa minulý utorok konalo v kultúrnom dome v Janíkovciach. „V rámci kraja sa do súťaže zapojilo asi 400 detí z 25 triednych kolektívov. Ale keďže všetci nezohnali peniaze a nemohli do Nitry pricestovať, tak sa tu v sále KD predstavilo asi 250 žiakov vo veku od 6 do 18 rokov,“ hovorí koordinátorka projektu pre celú SR Martina Bodnárová z Bratislavy. „Nie je však dôležité, či sem dnes prišli alebo nie. Podstatné je, že triedy spoločne na zadanú tému pracovali v rámci vyučovania 5 mesiacov. Cieľom je, aby sa podľa svojich možností zapojili všetky deti, čím sa utužujú vzťahy v kolektíve a pomáha sa predchádzať šikane.“
Autormi sú žiaci
V KD Janíkovciach sa s hudobno-dramatickými pásmami prezentovalo 12 kolektívov zo ZŠ a SŠ z Nitry, Nových Zámkov, Levíc, Nesvád, Bánoviec nad Bebravou, Trnavy a Komárna. Žiaci súťažili podľa veku v 4 kategóriách. Scenáre, hudbu, kulisy aj kostýmy si s pomocou pedagógov vytvárali sami žiaci. „Sú to všetko ich vlastné nápady a názory – je to niečo, čo chcú svetu povedať oni, a nie nejakí renomovaní autori,“ vraví Martina Bodnárová.
Do celoslovenského finále, ktorú bude 26. mája v Bratislave, porota z Nitry vybrala 4 víťazov: 1. A zo ZŠ Devínska Nové Zámky za dielo Zbojnícke chodníčky, 6. C zo ZŠ Topoľová Nitra za program Ako môžu peniaze zmeniť svet a 3. B z Gymnázia J. Hollého Trnava za pásmo Láska proti peniazom. V kategórii film do finále postúpila 2. A opäť z Gymnázia J. Hollého s programom Peniaze hýbu svetom.
Porota udelila aj osobitné ceny, ktoré si odniesli ŠKD Slniečko zo ZŠ Komenského Nesvady, 5. A zo ZŠ Školská Bánovce nad Bebravou, 9. A zo ZŠ Na Hôrke Nitra a SOŠV Dražovská Nitra.
Zapojili aj integrovaných žiakov
Do finále postúpila aj 6. C zo ZŠ Topoľová v Nitre s programom Ako môžu peniaze zmeniť svet. Deti pracovali pod vedením učiteľky hudobnej výchovy Liany Vinter. „Na dielku spolupracovalo 22 detí, zapojili sme aj dvoch integrovaných telesne postihnutých žiakov. Jednu pesničku sme prebrali, vymysleli sme len nový text, ostatné sú nápady detí. Niektorí žiaci sa kvôli scénke naučili hrať na nových hudobných nástrojoch,“ hovorí Liana Vinter.
„Možno spočiatku to bol taký boj, že sa musíme naučiť spolupracovať, aby to fungovalo, ale bola to výborná skúsenosť a možnosť upevniť vzťahy detí v triede.“ Sofia Guzar a Barbora Lacová si túto aktivitu tiež pochvaľovali.
„Sme radi, že sme sa mohli zapojiť do tejto súťaže. Občas sme sa aj trošku pohádali, ale išlo to. Dá sa povedať, že sme sa ako kolektív viac spriatelili,“ doplnili svoju učiteľku žiačky 6. C.
Projekt aj za hranicami