NITRA. Matúš Balogh a Matúš Sitkey si svojou záľubou vo fyzike vybojovali slovenské prvenstvo. Maturanti zo 4. B na Gymnáziu na Golianovej ulici sa stali víťazmi 33. celoštátneho kola Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ) v odbore matematika – fyzika.
Zapôsobila téma aj prezentácia
„Už dlhšiu dobu nás fyzika veľmi baví, aj mimo školy, rozhodli sme sa preto, že si prácu fyzikov vyskúšame aj v praxi,“ zdôvodňuje Matúš Sitkey tému výberu SOČ. V krajskom kole v Nitre, ktoré tiež vyhrali, ich súťažilo osem, v cesloslovenskom kole v Trenčíne šestnásť plus jeden hosť z Českej republiky.
„Súťaž sme robili najmä pre fyziku, cena je len vedľajším produktom našej práce,“ konštatuje Matúš Sitkey. „Ale veľmi nás teší, že sme prví. My sme sa vlastne hrali a ešte nám za to aj platili,“ doplnil s úsmevom kolega.
Spoluautor Matúš Balogh si myslí, že v záujmovej súťaži stredoškolákov zabodovali najmä pôsobivou prezentáciou a zaujímavou témou - difúznou hmlovou komorou. „Časticovú fyziku sa bežne v škole neučíme, až v 4. ročníku máme okrajovo jadrovú fyziku. Našu prácu sme doplnili pútavými videami a animáciami. Dalo by sa to nazvať fyzikálnou šou,“ povedal Matúš Balogh.
Názov difúzna hmlová komora bežnému človeku zrejme veľa nepovie. „Ide o detektor častíc. Odhalí každú elektricky nabitú časticu, ktorá prechádza telom komory. Týmto praktickým a nenáročným pokusom sme dokazovali prítomnosť kozmického žiarenia, ktoré je všade okolo nás, a tiež alfa žiarenie rádioaktívneho prvku amerícia 241,“ vysvetľuje Matúš Balogh.
„V komore, kde sa nachádza presýtená vodná para, sa vytvoria špeciálne podmienky. Keď ňou prejde elektricky nabitá častica, zionizuje okolité častice. V týchto podmienakch sa na nich kondenzujú malé guľôčky vody. Keď častica preletí komorou, vidíme len spŕšku kvapaliny, ktorá padá na dno.“
Použili aj tekutý dusík
Spoločnú prácu spolužiaci vypracovali s pomocou konzultanta Borisa Lacsného, pedagóga na katedre fyziky UKF, ktorý im dával cenné rady. Pomáhali im aj vedúci katedry Aba Teleki, PhD. a technik Klement Mitterpach.
Spolupráca gymnazistov s katedrou fyziky FPV UKF nie je náhodná. Už od 2. ročníka navštevujú po škole univerzitnú katedru fyziky, kde sa spoznali aj s Borisom Lacsným. Nápad s difúznou komoru im vlani v lete vnukol práve on – chystal ju urobiť už skôr, ale nikdy na to nemal čas. „Jeho návrh sa nám zapáčil, na komore sme spolu s ním pracovali vyše pol roka. Trvalo nám tri mesiace, kým sme sa dopracovali k správnemu nastaveniu jej parametrov,“ hovorí Matúš Balogh.
„Vypracovali sme aj návod na zostrojenie takejto komory. Našli sme nejaké postupy aj na internete, ale tie, čo sme vyskúšali, neboli správne, lebo nevyšli,“ doplnil Matúš Sitkey.
Ako komoru použili z plexiskla vyrobenú nádobu otočenú hore dnom, podobné teleso si môže každý kutil vyrobiť v garážových podmienkach. „Treba však k tomu špeciálne látky – izopropylalkohol a suchý ľad, resp. nejaký iný chladič. My sme použili kvapalný dusík, poskytla nám ho UKF. Pri pokuse sme využili aj gumený termofor,“ vysvetlil Balogh.
Po maturite šikovných Nitranov čaká medzinárodná súťaž ESI v Inchebe. Opäť tu predvedú pokus s difúznou komorou. A po gymnáziu sa ich cesty rozídu. „Obaja pôjdeme študovať fyziku – ja na UK v Bratislave, kolega na pražskú Karlovu univerzitu,“ prezradil plány Matúš Balogh.