NITRA. Levická sudkyňa Eva Koczánová je už právoplatne odsúdená. Krajský súd v Nitre ju znal vinnou zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Dostala ročný trest s podmienečným odkladom na dva roky.
Dôvodom sú jej rozhodnutia o určení otcovstva a starootcovstva v prípade štyroch šľachticov. Všetci sú už desaťročia mŕtvi. Je medzi nimi aj gróf Karol Forgáč (+ 1939) z Jelenca.
Chceli les v Jelenci
Sudkyni na uznanie otcovstva stačilo písomné prehlásenie bývalého panského kočiša. Ten tvrdil, že sa gróf citovo zblížil s pomocnicou v kuchyni na svojom veľkostatku v Jelenci.
„Pán gróf bol vitálnym mužom a vyhľadával spoločnosť iných žien na uspokojenie svojej vášne. Pri rôznych udalostiach sa aj citovo priblížil k matke nebohého Zerafína, z čoho vzniklo silné citové puto a intímny vzťah,“ dočítali sme sa v rozsudku, ktorý vypracovala sudkyňa Eva Kozcánová.
Forgáčovci vlastnili aj 750-hektárový les v katastri obce Jelenec, ktorý dnes obhospodaruje štátny podnik Lesy SR. Potomkovia údajného grófovho syna požiadali o jeho vrátenie. Obvodný pozemkový úrad v Nitre začal konať, no právna zástupkyňa Lesov dala podnet na Generálnu prokuratúru. Najvyšší súd nakoniec rozsudok o určení otcovstva zrušil.
Priznala, že pochybila
Sudkyňa Eva Koczánová (44) pracovala na Okresnom súde Levice. Trikrát o otcovstve a raz dokonca o starootcovstve mŕtvych šľachticov rozhodla v rokoch 2004 a 2005. Súd dospel k záveru, že konala v rozpore so zákonom.
„V každom prípade bol otec nežijúca osoba, nemohla som porovnať biologické vzorky. Súd v občianskom konaní nemôže nariadiť exhumáciu. Vychádza sa len z listinných dôkazov,“ obhajovala sa Eva Koczánová.
Musela vraj rozhodovať rýchlo a s určovaním otcovstva nemala skúsenosti, no postupovalo „rovnako ako jej starší a skúsenejší kolegovia sudcovia“.
Krajský súd jej vytýkal aj to, že pri svojom rozhodovaní použila právne inštitúty, ktoré náš zákon ani nepozná. Ide o starootcovstvo a druhé otcovstvo – teda zápis otca napriek tomu, že z matriky nebol vymazaný pôvodný otec.
Odsúdená sudkyňa priznala, že pochybila. Vo všetkých prípadoch však podľa nej išlo len o procesné nedostatky, a nie trestný čin. Argumentovala, že nemala žiadny motív, aby porušila zákon a nebol jej preukázaný ani žiadny úmysel. O tom, že údajní šľachtickí potomkovia zneužili jej rozhodnutia o otcovstve a domáhali sa majetkov, sa vraj dozvedela len z bulváru.
Rozsudok je právoplatný
Celé svoje trestné stíhanie označila Koczánová za vykonštruované, podľa nej niekto manipuloval s jej súdnymi spismi. Vyhlásila tiež, že krajská prokuratúra manipulovala aj s bulvárom - s cieľom zničiť ju. Údajne preto, že vie o trestnej činnosti ľudí z prokuratúry.
„Som stíhaná za právny názor, čo zákon nepripúšťa. Za právny názor a rozhodovaciu činnosť sudcu podľa ústavy nemožno stíhať. Bol porušený zákon o sudcoch a prísediacich aj ústava,“ povedala sudkyňa.
„Snaží sa vyvolať dojem, že je účelovo stíhaná. Ale stíhaná je za to, že hrubo porušila zákon. Zámerne rozhodla v rozpore so zákonom,“ reagoval zástupca špeciálneho prokurátora.
Rovnaký názor mal aj krajský súd. Predseda senátu konštatoval, že sudca rozhoduje podľa svojho vedomia a svedomia, no druhá vec je, „ak koná úmyselne v rozpore so zákonom“.
Ak by vraj Koczánová rozhodla v rozpore so zákonom o otcovstve v jednom prípade, bolo by nesmierne ťažké preukázať, že chcela niekomu poskytnúť neoprávnený prospech. Ona však v priebehu polroka rozhodla v štyroch prípadoch, pričom vždy podávala návrh tá istá advokátka. „Preto si myslíme, že jej poskytla neoprávnenú výhodu v rozpore so zákonom,“ povedal predseda senátu.
Rozsudok je právoplatný, riadny opravný prostriedok proti nemu nie je prípustný. Eva Koczánová povedala, že podá dovolanie na Najvyšší súd a obráti sa aj na medzinárodné inštitúcie. „Skončila sa demokracia a sloboda rozhodovania. Začína sa veľká zmena v justícii, takto by mohli byť odsúdení skoro všetci sudcovia,“ reagovala na rozsudok.
Právoplatne odsúdený sudca do konca života nemôže súdiť.