Fotografie mladého muža z Podhorian nie sú len také obyčajné. Nesú v sebe hlbokú myšlienku a posolstvo nového života. A to doslova, pretože Juraj Stanovič žije len vďaka novému srdcu.
NITRA. Takmer 30 fotografií z rôznych miest Slovenska i Európy tvorí výstavu s názvom Zblíženia. Otvorili ju vo Fóre mladých v Nitre, organizátormi sú mesto a občianske združenie Dar života, ktorého členom je aj 25-ročný Juraj Stanovič z Podhorian.
Väčšina snímok vznikla po transplantácii srdca, ktorú Juraj absolvoval v roku 2009. „Začlenenie do bežného života nie je jednoduché, ale je možné. Najmä tento pocit vyjadrujú moje fotky,“ hovorí vyštudovaný informatik, ktorý zo záľuby fotí už niekoľko rokov. Sugestívne snímky na výstave dopĺňajú autorove rovnako pôsobivé verše. Mladý muž, ktorý s úsmevom vítal hostí vernisáže, pred rokmi ani netušil, čo pre neho osud chystá.
Z prechodenej chrípky
Začalo sa to pred zhruba 6 rokmi pomerne neškodnými príznakmi únavy a zadýchavania sa, ktoré po prvýkrát spozoroval na dovolenke. „Ledva som vtedy vyšiel na druhé poschodie. Aj som dosť kašľal a bolelo ma v boku, neskôr po vyšetreniach som sa dozvedel, že kvôli zväčšenej, prekrvenej pečeni. Nemal som pritom ešte ani dvadsať rokov,“ spomína Juraj.
Keďže sa jeho stav neupravoval, navštívil špecializované pracovisko - Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Vyšetrenia odhalili, že mu zlyháva srdce v dôsledku dilatačnej kardiomyopatie. Zväčšený a zoslabnutý srdcový sval už nevládal pumpovať krv do tela. Od odborníkov sa dozvedel, že to môže byť z prechodenej chrípky alebo inej infekcie. Jediným riešením bola transplantácia srdca.
„Dostal som sa na čakaciu listinu, ale po prechodnom zlepšení stavu ma vyradili. Problémy sa však opäť vrátili a bol som znovu medzi čakateľmi na transplantáciu,“ popisuje Juraj.
Srdce na baterky
„Pre zhoršujúci stav mi ponúkli dočasné, ale pre môj zdravotný stav nevyhnutné riešenie – implantovali mi na srdce čerpadlo. Mal som ho asi pol roka. Išlo na veľké a ťažké baterky, ktoré som neustále nosil so sebou spolu s riadiacou jednotkou, upevnené na tele popruhmi,“ vysvetľuje Juraj. „Baterky som si musel nabíjať, vydržali asi tak šesť hodín, takže som ich mal do zásoby viacej párov. Pípanie ma upozorňovalo, kedy ich treba vymeniť.“
Podľa Juraja to bola skvelá vec, lebo sa s ňou cítil ako zdravý, znovuzrodený. Postupne začal priberať a jeho stav sa zlepšoval. Bežne s čerpadlom bicykloval či chodil na aute. „Napriek všetkým pozitívam to bolo trochu otravné, aj keď sa na to dalo zvyknúť. Musel som dávať pozor na kábel, sterilne to každý druhý deň preväzovať. Kúpať sa s týmto zariadením nedalo, len sa utierať vlhkou špongiou alebo sprchovať s osobitne zabaleným prístrojom, aby sa do neho nedostala voda.“
Nebol to prvoaprílový žart
Srdce od darcu prišlo nečakane. Bolo práve 1. apríla 2009. Z Bratislavy Jurajovi zavolali s tým, že to nie je žart, ale naozaj. Spolu s odstránenín čerpadla trvala operácia asi 6 hodín. „Týždeň po transplantácii som už chodil, rekonvalescencia prebiahala pomerne rýchlo. Psychicky sa po operácii cítim rovnako ako pred ňou. Nemyslím si, že by nové srdce mohlo nejako zmeniť charakter človeka,“ uvažuje Juraj Stanovič, ktorý je za druhú šancu neznámemu človeku nesmierne vďačný. „Možno som na sebe spozoroval náchylnosť na precitlivelosť. Ale inak je s menšími obmedzeniami všetko po starom.“
Výstavu videla aj premiérka
Výstava vznikla vlastne na podnet OZ Dar života, ktoré vlani vyhlásilo fotografickú súťaž Život ide ďalej. Najlepšie fotografie vystavili v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCCH) v Bratislave. A práve Juraj Stanovič sa stal víťazom v jednej z kategórií. Jeho snímky v marci inštalovali na Úrade vlády SR v Bratislave, kde si ich s uznaním pozrela aj premiérka Iveta Radičová.
V rozšírenej forme sa Jurajova výstava dostala aj do Nitry - vo Fóre mladých potrvá do 24. júna. Po vernisáži sa záujemcovia mohli zúčastniť besedy o problematike transplantácií - jej hosťami boli doktori Ivan Varga a Ivana Šoóšová z NÚSCCH.
Zachraňujú životy
Dar života je slovenské občianske združenie, ktoré od roku 2009 združuje pacientov po transplantácii srdca, rodinných príslušníkov a priateľov. Jeho riaditeľkou je 48-ročná Vlasta Pagáčová z Dubnice nad Váhom, ktorá tri roky žije so srdcom od darcu. Jej vlastné zradila dilatačná kardiomyopatia. „Vzájomne si pomáhame, stretávame sa, robíme rôzne spoločenské, športové aj edukatívne aktivity. A najmä verejne prezentujeme význam transplantácií a darcovstva orgánov, ktoré zachraňujú životy a zlepšujú ich kvalitu.“ Vlani sa na Slovensku vykonalo 221 transplantácií.
Jana Černáková