NITRA. Počet pôrodov aj gynekologických operácií v nitrianskej nemocnici narástol. Dôvodom je zrušenie okolitých nemocníc, respektíve gynekologicko-pôrodníckych oddelení.
Ročne rodí v Nitre približne 1800 žien. Pred niekoľkými rokmi ich bolo o 300-400 menej. Čakacia doba na gynekologický zákrok sa dvoj- až trojnásobne predĺžila. „Aj vážne stavy momentálne objednávame najskôr za 3-4 týždne, na menej súrne operácie sa čaká tri mesiace. V minulosti sme všetko riešili do jedného mesiaca,“ povedal nám prednosta kliniky profesor Miloš Mlynček (na snímke).
Rozvrátené vzťahy
V kraji boli postupne zavreté štyri gynekologicko-pôrodnícke oddelenia - v Želiezovciach, Šahách, Zlatých Moravciach a Šali. Časť žien sa presunula do Nitry. „Napriek tomu pracujeme len s mierne zvýšeným počtom zamestnancov a máme rovnaké platy,“ konštatoval prednosta Mlynček.
Momentálne je na klinike štrnásť lekárov, ktorí pracujú na plný úväzok, traja majú skrátený úväzok a traja neštátni lekári vypomáhajú s nočnými službami.
„Osem mladých lekárov sa pripravuje na atestáciu. Viacerí prišli z malých nemocníc, kde nemôžu splniť odborné kritériá prípravy,“ povedal nám prednosta. Počíta s tým, že väčšina lekárov po atestácii odíde do zahraničia alebo do neštátnych ambulancií.
Lekári odchádzajú do zahraničia
„Nástupný plat lekára po promócii je 600 eur v hrubom, v Nemecku je to 3600 eur. Preto 90% mladých lekárov má jediný cieľ - spraviť atestáciu a odísť preč zo Slovenska. Tento trend trvá už roky. Mám taký dojem, že mladí lekári už nemajú záujem bojovať o svoj plat na Slovensku. V zdravotníctve je totálny marazmus, rozvrátené sú ekonomické aj morálne vzťahy,“ konštatoval profesor Mlynček.
Najkritickejšia situácia bola na klinike pred dvomi rokmi, kedy v júni odišli štyria lekári, ďalší vážne ochorel a jedna lekárka nastúpila na materskú dovolenku. „Bol to vtedy šok. Pár mesiacov sme robili na totálny doraz, jeden lekár mal na starosti aj tri ambulancie namiesto jednej.“
Zmenia formuláre
Slovenskí lekári z odboru gynekológia–pôrodníctvo sú podľa prednostu žiadaní v krajinách Európskej únie: „Súvisí to s faktom, že ide o jeden z najrizikovejších odborov v medicíne a lekári musia často čeliť žalobám zo strany pacientok.“
Ľudia podľa Mlynčeka nie sú schopní prijať, že v ich konkrétnom prípade môže vzniknúť komplikácia, či dokonca, že môžu pri zdravotníckom výkone zomrieť.
„Sťažujú sa aj pre najmenšie komplikácie. V minulosti prijali s pokorou to, čo dopadlo nie optimálne,“ tvrdí prednosta, ktorý pracuje v nitrianskej nemocnici už 22 rokov.
Pre zvýšenie právnej ochrany lekárov sa pripravuje zmena formulárov – takzvaných informovaných súhlasov. Podpisujú ich pacienti pri prijatí na hospitalizáciu, pred každou operáciou.
„Súčasné informované súhlasy nie sú až tak detailne koncipované ako napríklad v USA. Tam majú niekoľko desiatok strán, na ktorých je pacient presne informovaný o všetkých potenciálnych komplikáciách, ktoré sa môžu vyskytnúť. U nás sú to iba dve strany všeobecnejšieho charakteru. Po novom v nich bude presne uvedené, že pacient môže pri zákroku napríklad vykrvácať, dostať embóliu či septický šok,“ vysvetľuje Mlynček.
Aj nárast počtu sťažností je podľa neho jedným z dôvodov, prečo sa lekári už pri minimálnej komplikácii radšej rozhodnú pre cisársky rez. Takýmto spôsobom sa v Nitre narodí až 40 percent detí, pred desiatkami rokov to boli tri percentá.
„Čo to o dvadsať rokov spraví so zdravím slovenských žien, ktoré budú mať za sebou 2-3 cisárske rezy, to zatiaľ nevieme povedať,“ obáva sa prednosta.
Lekár za poplatok
Novinkou na gynekologicko-pôrodníckej klinike je možnosť dohodnúť si za poplatok operatéra (149,37 eura) aj pôrodníka (215,76 eura). V oboch prípadoch dostane lekár 99,58 eura, zvyšok si ponechá nemocnica. Novú službu zatiaľ nikto nevyužil.
Podľa prednostu Mlynčeka si mohli ženy vybrať lekára aj v minulosti,
a to bez poplatku: „Odkedy som tu, bolo želanie pacientky rešpektované. Samozrejme, zohľadňuje sa jej zdravotný stav, vážnosť situácie a odbornosť lekára.“
Takzvanými privátnymi pôrodmi za poplatok nie je prednosta nadšený, ale rešpektuje ich, je to celoslovenský trend. „Lekár si musí sám zvážiť, či do toho ide alebo nie,“ poznamenal.
Poukázal, že situácia v Nitre je iná ako v Bratislave. „Počtom lekárov sa nemôžeme porovnávať, u nás sú podstatne viac vyťažení. Niektorí majú aj šesť nočných služieb mesačne. Ak by si k tomu lekár zobral 4-5 privátnych pôrodov za mesiac, bolo by to na úkor jeho zdravia“.
Prednosta dodal, že každý pôrod sa môže v priebehu pár minút zdramatizovať: „Niekedy je celá nemocnica zaangažovaná na záchrane života matky a dieťaťa. Časť žien má zvláštnu predstavu o tom, ako prebieha pôrod - myslia si, že keď si objednajú lekára, že všetko skončí happy endom.“
Ďalšou spoplatnenou službou je epidurálna anestézia, ktorá pomôže uľaviť žene od bolesti pri klasickom pôrode. Poplatok je 152,62 eura. Prakticky sa však nevykonáva. „Nemá ju kto spraviť,“ povedal nám prednosta. Dôvodom je nedostatok anesteziológov.