Vrtuľník bol niekoľko dní v pohotovosti. Pre nepriaznivé počasie mohol letieť až v nedeľu večer. Výmena antén trvala necelú hodinu.
NITRA. Analógový vysielač na Zobore skončil už minulý pondelok. Na výmenu starého anténneho systému za nový – digitálny však museli čakať až do nedele večera. Vrtuľník nemohol skôr vzlietnuť pre silný vietor.
Ľudia napriek tomu bez digitálneho signálu nezostali. Zabezpečili ho dočasné antény, ktoré sú umiestnené na zoborskom vysielači.
Žeriav by nevyšiel
„Zaviezť bremeno na kopec sa dá aj vo vetre. Ale pokiaľ potrebujete trafiť na určitý cieľ, ktorým je veža, ktorá tiež vo vetre „cvičí“, tak je nutné, aby veternosť bola prijateľná,“ povedal Peter Kološta zo spoločnosti Towercom, ktorá je prevádzkovateľom digitálneho vysielania.
Anténne systémy montujú v dostupných podmienkach pomocou žeriavu. Ten sa však na Zobor nedostane, preto museli použiť vrtuľník.
V nedeľu večer pred pol ôsmou odviezol starú anténu a následne priviezol asi 200-kilový prechodový dielec, ktorý osadil na vežu. Nakoniec, približne 20 minút po ôsmej, na Zobor dopravil novú anténu. Meria okolo 12 metrov, čo je približne o dva metre viac ako jej predchodkyňa, a váži vyše 2,5 tony. Jej priemer je 80 centimetrov.
Vrtuľník štartoval z priemyselného parku v Dražovciach. „Kvôli záťaži nemôže letieť ponad obytnú zónu, preto letí poza obydlia,“ povedal nám Kološta.
Prípravné práce zabezpečovalo sedem ľudí, pri odlete a prílete vrtuľníka boli na vysielači traja. Na „spojazdnenie“ novej antény treba asi päť dní.
Kľúčový význam
Po sprevádzkovaní nového anténneho systému bude vysielač Nitra – Zobor šíriť programy z dvoch multiplexov. Diváci z okresov Nitra, Levice, Šaľa, Nové Zámky, Štúrovo, Komárno, Dunajská Streda, Galanta a Topoľčany budú môcť zadarmo prijímať programy na bežnú anténu, vrátane TV staníc, ktoré doteraz neboli šírené terestriálnym spôsobom.
„Z lokálneho zoborského vysielača sa stáva kľúčový vysielač, ktorý zabezpečí pokrytie pre celú Podunajskú nížinu. Bude mať dosah až po oblasť Modrého Kameňa a na severe po oblasť Partizánskeho,“ povedal Juraj Zachar z Towercomu.
Dodal, že anténa je dimenzovaná tak, aby zvládla aj ďalšie multiplexy. „Vyrieši vysielanie pre Nitriansky kraj na dlhé roky.“
V prechodnom digitálnom multiplexe, ktorý je dočasne na Zobore, sú v ponuke len STV1, STV2, Markíza Joj a regionálna TV Nitrička. Táto ponuka sa už o niekoľko dní rozšíri.
Špeciálne svetlo
Pôvodná anténa, ktorá bola osadená v roku 2003, vysielala v horizontálnej polarizácii. „Nová anténa je už postavená pre vertikálne polarizovaný systém,“ povedal Zachar.
Hodnota antény presahuje 100-tisíc eur. Má 10 poschodí, zvnútra je kvôli údržbe priechodná. Towercom na ňu musel umiestniť špeciálne svetlo za vyše 6 800 eur, čo bola požiadavka leteckého úradu. Bliká na červeno 24 hodín denne. Samotný vzhľad vysielača sa však zásadne nezmenil.
Chceli vyhliadku
Zoborskú vežu stavali podľa Kološtu v roku 1988. „Bol som pri tom. Radní páni vtedy Rádiokomunikáciám nariadili, že to musí byť veža, kde budú vyhliadkové plošiny, mala tam byť reštaurácia,“ povedal nám Peter Kološta.
Vyhliadková plocha síce na vysielači je, no ľudia sa tam nedostanú. Nie sú totiž splnené hygienické podmienky, keďže hore nie je kanalizácia.