NITRA. Po prvýkrát na Slovensku sa predstavuje svetoznámy taliansky cirkus Medrano. Vznikol ešte v roku 1876, založila ho rodina Casartelli. V súčasnosti sídli v talianskom meste Rimini, svoje safari parky má napríklad v mestách Fasano a Bari.
Cirkus Medrano pochodil už takmer po celom svete, s úspechom sa predstavil aj na Medzinárodnom cirkusovom festivale v Monte Carlo. V posledných rokoch si odtiaľ priniesol troch Zlatých a päť Strieborných klaunov, čo je niečo ako Oscar vo svete filmu. Jeho atraktívne čísla si pozrelo mnoho známych osobností, medzi inými aj pápež Benedikt XVI.
Alladin s čarodejnou lampou
Do Nitry sa cirkus presunul v 44 kamiónoch, svoj 37 metrov vysoký stan s kapacitou vyše 1000 návštevníkov postavil vedľa polikliniky na Chrenovej. Prvé predstavenia mali symbolicky na Deň detí 1. júna, s Nitrou sa cirkus rozlúči posledným vystúpením v pondelok 13. júna.
„V cirkuse momentálne pracuje 70 ľudí, všetko sú to viac-menej potomkovia rodiny Casartelli a ich príbuzní. Vystupujúcich je 30 - najstarším účinkujúcim je vyše 60-ročný klaun, najmladšou 19-ročná artistka,“ predstavuje cirkus jeho manažérka Erika Richter z Maďarska, ktorá tak trochu tiež patrí do rodiny.
Vrcholným číslom cirkusu Medrano je Guľa smrti. Počas neho štyria motocyklisti jazdia v kovovej guli s priemerom asi 5 metrov. Je ťažké si predstaviť, ako to skvelé číslo vôbec nacvičili. Stopercentná súhra všetkých jazdcov je naozaj smrteľne nevyhnutná. „Vo svete je známe podobné číslo, ale s troma jazdcami a vo väčšej guli,“ hovorí Erika Richter.
„Ďalším jedinečným číslom je Alladin s čarodejnou lampou, z ktorej vyvolá džina. Nechýbajú ani tradičné cirkusové čísla – artisti, akrobatky, ktoré sa dostanú až do kupole cirkusu, klauni a žonglér. Žongluje až s ôsmimi kužeľkami, čo je rarita, zatiaľ to nikto iný nedokázal. Na koniec predstavenia máme záverečné vystúpenie, kde sa s divákmi spoločne rozlúčia všetci účinkujúci.“
Peceň chleba ako jednohubka
Cirkus Medrano je známy najmä svojou najväčšou cestovnou zoologickou záhradou v Európe. Ako Erika Richter prezradila, po štáciách so sebou berie zverinec s 85 kusmi, okrem nich má cirkus v Taliansku ešte tri safari parky s vyše 2 500 zvieratami z celého sveta. Popri cirkusovom predstavení si za poplatok možno pozrieť aj samotný zverinec. Niektorí ľudia vraj prichádzajú len preto, aby si mohli zvieratká pohladkať, samozrejme, okrem tigrov.
„Raritou nášho cirkusu sú dve žirafy – matka s dcérou, ktoré sa bežne v šapitó nevidia. Môžete vidieť aj atraktívne čísla s tromi slonmi – dvoma indickými a jedným africkým. Máme tiež drezúru šeliem – šiestich sibírskych tigrov,“
Okrem nich v cirkuse vystupujú kengury, byvoly, kone, lamy, ťavy a emu pštrosy. V drezúre byvolov je aj trojmesačné mláďa, ktoré sa narodilo v Maďarsku.
Medzi predstaveniami zvieratá oddychujú vo svojich výbehoch. Denne sa o ne 24 hodín stará 18 pracovníkov – trikrát denne ich kŕmia a čistia. Šesť tigrov za 10 dní zožerie zhruba 400 kíl mäsa, tri slony denne asi sto kíl rôznej potravy – sena, ovocia i zeleniny. Peceň chleba je pre ne jednohubkou.
V Medrane vystupujú aj dve žirafy.
Štyria jazdci na motorkách sa preháňajú v kovovej guli. Je to svetový rekord.
Drezúra koní.
Drezúra tigrov.
Erika Richter (vľavo) pri žirafách vo zverinci.
V cirkuse vystupujú tri slony. Zatiaľ oddychujú pred predstavením.
Majú aj drezúru tiav.
Počas voľna sa tigre rady chladia v bazéniku. FOTKY: (ČE), ARCHÍV CM