Prednedávnom sa Peter Gunda mladší vrátil zo študijného pobytu v Írsku, kde hrával aj futbal. „Ako študent Gymnázia Golianova som dostal štipendium na ročný pobyt v zahraničí a štúdium anglického jazyka. Odišiel som teda do Írska, klasicky som tam chodil do školy a popri tom som si našiel klub, kde som aj hrával,“ otvoril svoje rozprávanie mladý futbalista, ktorý začal s futbalom na Slovane v čase, keď tam jeho otec pôsobil a neskôr prišiel do Nitry. Pod Zoborom je, s výnimkou končiaceho sa školského roka, ktorý strávil na Ostrovoch, až doteraz. „Býval som v rodine, s ktorou sme si vynikajúco rozumeli. Mal som dvoch mladších írskych „bratov“, jeden mal dva a druhý šesť rokov,“ pokračoval. Na prostredie si rýchlo zvykol, aj keď tam išiel úplne sám. V triede s ním bol dokonca aj ďalší Slovák a rýchlo si dokázal nájsť priateľov.
Rýchlo a tvrdo do tela
Zaujímalo nás však aj, ako sa Petrovi páčil írsky futbal, aké sú rozdiely v hernom prejave alebo materiálnom zabezpečení jednotlivých klubov. „Po futbalovej stránke je to úplne iné ako u nás. Ľudia tam majú inú mentalitu, futbal je typický ostrovný. Je veľmi rýchly, priamočiary, hrá sa viac do tela, veľmi dôrazne a rozhodcovia to tam púšťajú,“ vysvetlil Peťo, ktorý hrával hrotového útočníka za dorast FC Killarney Celtic, s ktorým získal dva pre klub historické úspechy. V obdobe našej krajskej súťaže sa im podarilo zvíťaziť a získať tzv. Munsters Cup (titul majstrov provincie) a v celoírskom pohári Umbro FAI Cup-e boli strieborní, keď ich až vo finále zastavilo Cork City. Aj preto si futbalista pobyt na Ostrovoch po futbalovej stránke nevie vynachváliť. „Určite bolo pre mňa vynikajúce zahrať si odlišný futbal a získať cenné skúsenosti, ktoré by som prípadne mohol zúročiť aj neskôr, pretože takýto štýl futbalu robí často problémy hráčom, ktorí na ostrovy prídu,“ skonštatoval.
Pohoda na tribúnach
Pre niekoho je možno prekvapujúcim fakt, že futbal v Írsku nie je športom číslom jedna a žijú svojskými zápoleniami. „Íri futbal nemajú ako národný šport. Mládež sa tam viac koncentruje na štúdium a zo športov je tam najpopulárnejšie rugby, hurling alebo galský futbal. Preto sú tam väčšinou menšie štadióny. Veľké futbalové arény sú iba v Dubline, kde sa hralo finále Pohára UEFA, iný väčší štadión je možno ešte v Cork City,“ povedal Peťo. Ani jeden zo spomínaných športov však futbalista nevyskúšal. „Priznám sa, že ma to veľmi nelákalo. Je však pekné si to pozrieť a zažiť to. Na štadiónoch panuje vynikajúca atmosféra, ľudia si tam nenadávajú, o bitkách ani nehovorím. Priaznivci konkurenčných tímov tam dokonca sedia vedľa seba a navzájom debatujú, žiadne konflikty,“ uzavrel Peťo Gunda mladší a dodal, že niekedy by sa na Ostrovy rád vrátil, zatiaľ však ešte nevie, či za futbalom alebo štúdiom.
Peter Gunda v strede nad pohárom po zisku provinčného titulu.
Momentka z finálového duelu o majstra provincie. Nitran celkom vpravo.
Nitran mal v Killarney v írskej rodine dvoch mladších „bratov“.