Problém vykurovania bytovky na sídlisku J.Dalloša vznikol už takmer pred dvomi rokmi. Jej obyvatelia zvažujú, že sa obrátia na súd. Prevádzkovateľ tepelného zdroja tiež. Obaja zvažujú žalobu na mesto.
SLÁDKOVIČOVO. Pre sídlisko J.Dalloša zabezpečoval výrobu a dodávku tepla Technický a bytový podnik, spol.s r.o. Keďže výroba tepla bola stratová, mesto sa rozhodlo predať technologické zariadenie kotolne vrátane rozvodov na výrobu a dodávku tepla spoločnosti Menert, s.r.o. Tá ich prenajala svojej dcérskej spoločnosti Menert – Therm, s.r.o., Šaľa, ktorá sa od 1.januára 2010 stala výrobcom a dodávateľom tepla pre sídlisko.
Koncepciu robil Menert-Therm
Predtým ako mesto našlo nového prevádzkovateľa, primátor v auguste 2009 obyvateľom oznámil, že v septembri 2010 prestane kotolňa vyrábať teplo a aby začali „niečo podnikať". Tí sa rozhodli, že nezostanú pod centrálnym dodávateľom a že sa odpoja. Ide o 51 bytov. V septembri 2009 podali výpoveď, ktorú im mesto zamietlo. O mesiac neskôr požiadali odbor životného prostredia na mestskom úrade o vydanie súhlasu na zriadenie malého zdroja znečisťovania ovzdušia.
„Nesúhlasili a odôvodnili to tým, že mesto má vypracovanú energetickú koncepciu, v ktorej sa hovorí, že sa nemôže individuálne povoľovať odpájanie sa. Keď som požiadala mesto, aby mi oznámili, kde je možné koncepciu prečítať, neodpovedali. Po troch dňoch sa objavila na webovej stránke mesta, ale bol to len návrh, koncepcia nebola zakotvená vo VZN mesta. Zaujímavé je, že v roku 2008 ju vypracoval Menert-Therm,“ hovorí Mária Tóthová, ktorá zastupuje Spoločenstvo vlastníkov bytov (SVB). Primátor Anton Szabó pripisuje vypracovanie koncepcie Menert-Thermom náhode.
Odstavili ich od tepla
Obyvatelia bytovky podľa Márie Tóthovej nechceli podpísať s Menert-Thermom zmluvu na dobu neurčitú, na začiatku januára minulého roka ich firma odstavila na 10 dní od tepla a teplej vody.
Obrátili sa na Okresný súd v Galante o vydanie predbežného opatrenia. Žiadali, aby dodávku tepla zabezpečoval Technický a bytový podnik. Opatrenie vyšlo v ich prospech, dostali ho 8. februára.
„Bolo už neskoro, pretože 26.januára sme s nimi podpisovali zmluvu na dobu určitú do konca roka 2010. Keby sme to vedeli dopredu, vydržali by sme s „fukármi“ dlhšie a boli by sme sa vyhli ostatným peripetiám.“
Uloženie pokuty za čiernu stavbu
Súhlas na zriadenie malého zdroja znečisťovania napokon Obvodný úrad životného prostredia v Galante obyvateľom odobril. Bolo to na podnet Krajského úradu životného prostredia v Trnave, ktorý konštatoval, že obvodný úrad prvýkrát pochybil. Mal preskúmať v zmysle zákona o ovzduší aj to, či by nové kotly poškodzovali životné prostredie. Ak nie, nebol dôvod na ich neumiestnenie.
Mesto vlani v novembri preto vydalo obyvateľom stavebné povolenie na súkromnú kotolňu, Menert sa voči nemu odvolal. „Nevedeli sme to, v zmysle usmernenia ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja nemali byť ani účastníkmi stavebného konania, ten štatút im priznalo iba mesto. My sme rátali s tým, že po 15 dňoch bude povolenie právoplatné, a aby sme od januára nezostali opäť bez tepla, začali sme vybavovať kotly. Firmu som písomne vyzvala, aby si prišli 31.12. demontovať merač a nech nás odstavia od dodávky tepla v priebehu 31.12.2010 v čase od 8.00 do 24.00 hod. Keď prišli, iba odpísali údaje z merača,“ poznamenáva Tóthová.
Na vlastný systém sa prepojili 3.januára 2011. Doteraz nemajú právoplatné stavebné povolenie, hoci Krajský stavebný úrad v Trnave konštatoval, že miestny stavebný úrad v Sládkovičove porušil zákon a má začať nové konanie o dodatočnom stavebnom povolení.
„Obávali sme sa, že keď ho nebudeme mať, stavebná sporiteľňa nám neuvoľní úver vo výške 52-tisíc eur. Ale našťastie oň neprídeme,“ vraví predsedníčka SVB. Dúfa, že sa problematika kotolne uzavrie už túto stredu. Od mesta dostali pozvanie o začatí konania o dodatočnom povolení stavby spojené s kolaudáciou. V ten istý deň má mesto riešiť aj uloženie pokuty obyvateľom bytovky za čiernu stavbu.
Zmarenie investície
Krajské úrady v Trnave si podľa primátora Anton Szabóa účelovo vysvetľujú zákon.
„Najprv potvrdia rozhodnutie obvodných úradov a potom píšu, že sme porušili zákon. Možno sme ho porušili v tom, že sme mali vydať povolenie, ale s konkrétnym uvedením zdroja energie. Slovenské zákony sú totiž v súlade s európskou smernicou, kde sa hovorí o tom, že treba znižovať emisie. V bytovke by tak mali byť okrem plynových kotlov aj kotly na biomasu,“ hovorí primátor.
Situáciu by podľa neho vyriešil kompromis medzi Spoločenstvom vlastníkov bytov a Menert-Thermom. Ten sa cíti poškodený, pretože zainvestoval do energie z obnoviteľných zdrojov a boli porušené jeho práva zo strany mesta ako aj bytovky. Predložil mestu tri návrhy. Jedným z nich je súdiť sa s mestom a požadovať plnú sumu (180-tisíc eur) za zmarenie investície, súdiť sa s obyvateľmi bytovky a požadovať fixné náklady alebo sa mimosúdne dohodnúť s SVB o zaplatení oprávnených nákladov vo výške približne 2350 eur. S konateľom spoločnosti sme sa skontaktovali minulý štvrtok, bol vraj v zahraničí. Stanovisko nám prisľúbil na druhý deň. Keď sme sa pokúšali dovolať, nedvíhal mobil.
Spoločnosť sa však podľa našich informácií domnieva, že obyvatelia bytovky si nevyberali správne, keď sa odpojili od centrálneho zdroja z biomasy a prešli na vykurovanie vlastnou plynovou kotolňou pre avizované zvýšenie plynu o 30 percent.