NITRA. Slováci čoraz častejšie inklinujú k spolužitiu. Uprednostňujú partnerský život 'nadivoko' a bez sobášneho listu.
Potvrdili to odborníci na konferencii zameranej na demografickú perspektívu Európy pre 21. storočie, ktorá sa konala na nitrianskej Univerzite Konštantína Filozofa.
Dobehli sme Úniu
Tendencia k poklesu sobášnosti bude navyše zrejme naďalej pretrvávať.
„Kým na konci 20. storočia bola na Slovensku intenzita sobášnosti v porovnaní s európskou pätnástkou (pôvodné krajiny Európskej únie) vysoká, netrvalo dlho a znížila sa tak, že v deväťdesiatych rokoch sme dosiahli úroveň Európskej únie,“ povedala na konferencii Danuša Jurčová z Výskumného demografického centra Univerzity Komenského v Bratislave.
V celej Európe okrem toho prudko rastie priemerný vek ľudí pri prvom sobáši. Časy, keď sa mnohé dievčatá vydávali pred dvadsiatkou, sú nenávratne preč. Napríklad vo Švédsku majú ľudia v čase prvého sobáša v priemere až 31 rokov, v Poľsku, Litve či Rumunsku 25,5.
Rozvodov je čoraz viac
Veľa manželstiev však končí krachom. Aj to potvrdzujú odborníci na demografiu. „Jediný demografický proces, ktorý nezmenil trendy, je rozvodovosť. Stále stúpa,“ podotkla Danuša Jurčová.
Klesol však počet pôrodov a plodnosť. Kým pred zmenou režimu pripadali na jednu Slovenku dve deti, dnes je to len 1,2 dieťaťa. Rodia sa však čoraz častejšie mimo manželstva – až tretina detí sa narodí nezosobášeným párom.
Prírastok Únii zabezpečujú migranti
V rokoch 2001 a 2002 na Slovensku po prvý raz viac ľudí zomrelo ako sa narodilo. Mohla za to hlavne úmrtnosť mužov. „Celkový prírastok obyvateľov v porovnaní s Úniou je oveľa nižší. Prírastok v krajinách Únie ale do veľkej miery zabezpečuje migrácia,“ hovorí Jurčová.
Najviac cudzincov žije v Nemecku – až sedem miliónov a v Španielsku – päť miliónov. U nás bolo vlani 625-tisíc cudzincov. Najviac ich je z Českej republiky, Ukrajiny, Poľska, Maďarska, Nemecka, Rakúska, Ruska, Srbska a Vietnamu.
V starých krajinách je vďaka životnej úrovni a veľmi dobrej zdravotnej starostlivosti veľká šanca dožiť sa vyššieho veku. V porovnaní so zvyškom Európy sa v pätnástich pôvodných krajinách Únie dožívajú muži o päť rokov viac a ženy až o sedem rokov viac.