NITRA. Tri nové výstavy ponúka tento týždeň Nitrianska galéria. Diela Vladimíra Popoviča si môžete pozrieť na vernisáži v stredu 22. júna o 17. h. Výstava v Reprezentačné sálach NG, ktorá potrvá do 31. júla, predstaví tvorbu z poslednej dekády Vladimíra Popoviča, jedného z najvýraznejších osobností slovenskej umeleckej scény. Študoval na VŠVU v Bratislave v rokoch 1959 – 1965, rok 1961 strávil štúdiom na AVU v Prahe.
Na výtvarnú scénu vstúpil v polovici 60. rokoch 20. storočia a stal sa známy predovšetkým ako autor papierových objektov a krkváží s presahom k akčnému umeniu.
Napriek týmto intermediálnym záujmom maľba a kresba a štúdium ich vzájomných vzťahov zostali ťažiskom jeho tvorby až do súčasnosti. Na VŠVU sa vrátil v roku 1990 ako pedagóg, kde na Katedre grafiky a iných médií viedol ateliér K.R.E.S.B.A.
Inštalácie s médiami
Druhou vystavujúcou je Ingrid Višnovská. Vernisáž jej výstavy je vo štvrtok 23. júna o 18. h v Galérii mladých NG, potrvá do 28. augusta. Ingrid Višňovská vytvorí site specific inštaláciu špeciálne pre priestory GM. Autorka sa vo svojom umeleckom programe zameriava najmä na priestorové inštalácie a pracuje s novými médiami. Študovala na VŠVU v Bratislave v Ateliéri priestorových komunikácií.
Je finalistkou dvoch prestížnych cien – v roku 2005 ceny Oskára Čepana, v roku 2007 ceny Essl Award a v roku 2005 sa stala víťazkou medzinárodnej súťaže pre Ars Electronica Centrum (Map XXL).
Žena z Ameriky
Tretí výstavný projekt bude mať vernisáž 23. júna o 17.30 h v Bunkri NG. Pod názvom Nikomu to nepovedala, jedine samotnému kňazovi sa predstavia súrodenci Adéla Babanová a Džian Baban, výstava potrvá do 7. augusta. Výstava je príbehom o žene, ktorá emigruje zo slovenských Hrnčiaroviec do Ameriky. Vydá sa za Američana Tringa. Je tiež príbehom o mužovi, ktorý za nevyjasnených udalostí zomiera v ženinom dome. Žena sa nakoniec manželovej smrti vracia z Ameriky domov.
Príbeh, ktorý rozpráva autentický rozprávač - hrnčiarovský ujo, môže miasť. Môže byť založený na skutočnej osobe a príbehu, môže byť aj fantáziou rozprávača. Autorka audiovizuálneho projektu Adéla Babanová ponecháva diváka v neistote. Stredobodom inštalácie je domnienka rozprávača, že žena v Amerike spáchala zločin. Pokiaľ nejaká postava žije v našej mysli a predstavách, potom je skutočne nesmrteľná. Tak ako je naozaj...?
Autor: re