Bankárov opäť súdia, kauza IRB začína odznova

Najvyšší súd spochybnil nevinu bankových úradníkov. Pochybné úvery vraj bolo možné čerpať len na základe spolupráce zvnútra banky.

V prvom procese sa stretla v súdnej sieni dvadsiatka obžalovaných. Teraz väčšina z nich požiadala, aby súd konal v ich neprítomnosti.V prvom procese sa stretla v súdnej sieni dvadsiatka obžalovaných. Teraz väčšina z nich požiadala, aby súd konal v ich neprítomnosti. (Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

NITRA. Najvyšší súd zrušil rozsudok v kauze úverových podvodov. Bývalí bankári z vtedajšej Investičnej a rozvojovej banky, ktorých nitriansky krajský súd v roku 2006 oslobodil, sú opäť stíhaní.

Proces sa začína odznova. Na krajskom súde už stihli prečítať obžalobu aj výpovede dvadsiatich obžalovaných. Tí totiž odmietli vypovedať, pridržiavajú sa svojich výpovedí, ktoré urobili v prvom procese. Osemnásti z dvadsiatich zároveň požiadali, aby sa pojednávalo v ich neprítomnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rekordný počet obžalovaných

Jeden obžalovaný už nežije. Zomreli aj dvaja prísediaci v senáte, ktorý vyniesol pôvodný rozsudok.

SkryťVypnúť reklamu

Traja z dvadsiatich obžalovaných nesúhlasili, aby vynovený senát pokračoval v pojednávaní. Proces preto treba zopakovať úplne od začiatku, nestačí len doplniť nové dôkazy.

Keďže sa medzitým zmenil zákon, nový senát už tvoria traja sudcovia bez prísediacich. Pojednávať však budú podľa starého trestného poriadku, pretože obžaloba bola podaná pred rokom 2006. Žalované skutky sa stali ešte v deväťdesiatych rokoch.

Predseda senátu pre istotu pribral aj sudcu - náhradníka, nakoľko ide o náročnú kauzu s rekordným počtom obžalovaných. Zároveň vopred určil nielen júnový, ale aj októbrový termín pojednávania – aby si naň dvadsať obhajcov mohlo v predstihu nájsť čas.

Banka prišla o stovky miliónov

Podľa obžaloby pripravili pochybné úvery vtedajšiu Investičnú a rozvojovú banku (IRB) o stovky miliónov korún. Dostala sa do nútenej správy. Nitriansky krajský súd sa kauzou zaoberal od roku 2002 do roku 2006.

SkryťVypnúť reklamu

Proces bol neobvyklý aj tým, že sa na lavici obžalovaných vedľa seba ocitli podnikatelia, ktorí úvery čerpali a nesplatili, a vtedajší funkcionári banky. Traja - riaditeľ hlavnej pobočky Ján M., jeho námestník Milan Š. a úverová referentka Jana B. - pôsobili v Nitre, František O. bol riaditeľom pobočky v Trenčíne.

Väčšina úverov bola poskytnutá začiatkom deväťdesiatych rokoch na investície v rámci tzv. malej privatizácie. Podľa obžaloby za ne podnikatelia ručili nehnuteľnosťami, ktoré boli značne nadhodnotené.

V súlade s predpismi?

Senát krajského súdu vymeral desiatim obžalovaným tresty odňatia slobody v trvaní od päť do jedenásť rokov. Desiatich obžalovaných oslobodil, pretože nebolo dokázané, že spáchali trestný čin. U niektorých podnikateľov (väčšinou z Galanty) bolo napríklad nesplácanie úveru spôsobené rôznymi subjektívnymi alebo objektívnymi príčinami.

SkryťVypnúť reklamu

Oslobodení boli aj funkcionári banky. Podľa senátu sa nenašiel ani jeden dôkaz, ktorý by potvrdzoval, že mali so svojimi klientmi iné ako štandardné vzťahy.

Senát sa zaoberal aj alternatívou, či zo strany bankárov nešlo o porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. Žiadne porušenie zákona ani interných predpisov nezistil.

Bývalý riaditeľ nitrianskej pobočky IRB Ján M. označil oslobodzujúci rozsudok za zadosťučinenie. Povedal, že úvery schválili v súlade s bankovými predpismi.

Peniaze dali na účet pred podpisom zmluvy

Najvyšší súd má ale iný názor. „Konanie skupiny obžalovaných pracovníkov IRB nie je možné považovať len za obchodne neúspešnú profesionálnu činnosť bez trestnoprávnej relevancie. Úvery poskytovali okamžite, bez preskúmania bonity klienta, bez splnenia podmienok určených internými predpismi banky,“ píše sa v uznesení, ktorým Najvyšší súd zrušil rozsudok.

Krajský súd sa má teraz vysporiadať s otázkou, či mohlo dôjsť k poskytovaniu pochybných úverov bez toho, aby pracovníci banky poskytli vedomú súčinnosť.

„Záver odôvodnenia rozsudku o ich nevedomosti je nepresvedčivý,“ píše sa v uznesení NS SR. Spomína sa v ňom aj tunelovanie banky jej vedúcimi pracovníkmi, ktorí údajne mali pomôcť žiadateľom o úver nelegálne odčerpať z banky peniaze.

Svedčiť má o tom napríklad fakt, že vnútrobankový návrh na poskytnutie úveru bol spracovaný ešte skôr, ako podal klient žiadosť o úver. Niektoré zmluvy boli zase podpísané v deň podania žiadosti. Dôkazom má byť aj prevodný príkaz riaditeľa pobočky, ktorým boli prevedené peniaze na účet obžalovaného ešte pred podpísaným úverovej zmluvy.

Podľa Najvyššieho súdu neobstojí obrana bankárov, ktorí sa odvolávali na dobové pomery v čase malej privatizácie. Scenár, ktorý umožňuje odčerpanie prostriedkov bez reálneho zámeru splatiť úver, bolo vraj možné realizovať „len na základe spolupráce zvnútra úverujúcej inštitúcie“.

Doklady nepreverovali

Situácia v poskytovaní úverov bola začiatkom 90. rokov divoká. Podnikateľské prostredie sa ešte len vytváralo. Kontrolórka IRB, ktorá vypovedala v prvom procese, nevedela povedať, kde si mal bankár overiť bonitu začínajúceho podnikateľa. Tvrdila tiež, že si mal riaditeľ pobočky preveriť, či boli naplnené body úverovej zmluvy. Vzápätí však pripustila, že to technicky nebolo možné, nakoľko úverov bolo veľa, preto sa vraj musel spoľahnúť na svojich podriadených.

Bývalý riaditeľ Ján M. na jednom z pojednávaní priznal, že nemal čas ani možnosť preverovať všetky podklady. Splnenie podmienok vraj bola povinná skúmať úverová referentka. Tá ale nič neskúmala. Na súde povedala: „Klient predložil faktúru, my sme ju akceptovali. Nemala som dôvod pochybovať o správnosti údajov.“

Najvyšší trest dostal chovateľ pštrosov a koní

V kauze IRB dostal najvyšší trest - až 11 rokov odňatia slobody - Ján R. zo Sládkovičova, kedysi známy chovateľ pštrosov a arabských plnokrvníkov. Krajský súd ho v roku 2006 uznal vinným z trestných činov podvodu, sprenevery a nezaplatenia dane. Podľa rozsudku čerpal Ján R. úvery prostredníctvom seba, vlastných firiem, respektíve iných osôb takým spôsobom, že ich nebol schopný splácať.

Druhý najvyšší trest - deväť rokov - dostala Jánova expriateľka Daniela D. za trestný čin podvodu. „Tvorila určitú podpornú ekonomickú časť celej trestnej činnosti,“ konštatoval krajský súd. Obaja obžalovaní sa odvolali, Najvyšší súd rozsudky zrušil.

(mh)

Ján R. dostal v prvom procese najvyšší trest - 11 rokov odňatia slobody.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 886
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 541
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 650
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 504
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 275
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 199
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 959
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 059
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 17 206
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 172
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 753
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 265
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 838
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 497
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 997
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 496
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Sebastián Čederle bol na majstrovstvách sveta vo Švédsku najproduktívnejším reprezentantom Slovenska.

Nájde sa kupec reprezentačného objavu?


Erika Rajnohová už nebude súperkou hádzanárok Šale.

Erika Rajnohová je prvou letnou posilou Dusla.


Nová výstavba radových domov v Rovinke.

Obec má skvelú dostupnosť i voľné pozemky.


Tánička Altusová a Vladko Suchanič spoločne s moderátormi markizáckeho Telerána Simonou Ondrušovou a Marekom Polomským.

Majú radi hory, nahrávajú podcasty o nich a nedávno boli o svojej turistickej a moderátorskej vášni rozprávať aj v markizáckom Teleráne.


  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 17 206
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 172
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 753
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 265
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 838
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 497
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 997
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 496
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu